rosemary
29.12.04,12:50
cit.
Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.
Viete mi prosím Vás niekto definovať, čo sú to bezvýznamné náklady alebo výnosy? Pekne ďakujem
Yvvetta
29.12.04,12:02
To nevie povedať ani tvorca zákona. Každý si to predsa vysvetlí po svojom.
rosemary
29.12.04,12:33
No veď to, pre veľký kolos je bezvýznamná čiastka 10 000, pre malú firmu 500 korún a možno aj nie.
RastoPD
29.12.04,22:03
Bezvyznamni sme my vsetci ... pre poniektorych, vsak? ... takze podla mojeho nazoru je aj milionik bezvyznamny.
mudroš
30.12.04,09:50
Podľa zákona o účtovnícve je význaná každá informácia v účtovnej závierke, ktorá by mohla ovplyvníť rozhodovanie používateľa účtovnej závierky.
Číselne sa to ani nedá stanoviť. U niekoho je významné aj 10 000,- u iného to nemusí byť ani 100 000,-

Môže to byť napríklad
5% - 10% zisku pred zdanením
0,5% - 1% - výnosov
0,25% - 0,5% aktíva brutto

a podobne.

Podobné kritériá používajú audítori pre určenie hladiny významnost. U každého je to ale rôzne, lebo musí zohľadňovať aj rizikovosť firmy a transakcií ktoré vykonáva. jednoducho dáva pozor, aby neprehlidol prípadnú významnú chybu, ktorá by mohla ovplyvniť rozhodovanie používateľov účtovnej závierky.
rosemary
30.12.04,10:37
Ale mňa skôr zaujíma, ako obhájim bezvýznamnosť u daňovákov, oni mi budú kontrolovať tieto bezvýznamné položky, a uznajú alebo neuznajú do nákladov účtovného obdobia.
RastoPD
30.12.04,12:25
Momentalne mam aj ja tahanice s DU ohladne jednej firmy, ktora cosi zanedbala alebo mozno podcenila, a nedali sme to do prijmov, ale podla zakona o uctovnictve a Obchodneho zakonnika (islo o predaj vozidla cez zalohovu fakturu na konci roka, pricom sa vyuctovanie spravilo az v dalsom roku) by som teoreticky mohol mat pravdu, o com ma presvedcili aj danovi poradcovia a pravnici z oblasti majetku (je to velmi komplikovane, neda sa to opisat, to treba pocut), a tiez ide o bezvyznamnych 350.000,- a na dani to robi 88.000,- a tu bude DU chciet zaplatit, trva to uz dlho a este nie je rozhodnute, a podla mna tak skoro ani nebude.

Takze odpoved na bezvyznamnost sumy je naozaj velmi relativna, ale sarm niekedy urobi svoje. Alebo aj plac, videl som to, a zabralo!