janasiv
13.01.07,12:00
Ahojte poraďáci,

ešte raz Vás prosím o radu, keď ste mi už predtým tak dobre poradili:)
Uplatňujem si paušálne výdavky.
1. Keď som začala podnikať, založila som si bankový účet a vložila som tam 3000 zo svojho súkromného účtu. Mám tých 3000 zahrnúť do príjmov &6 ods.1b, keď som si ich odtial nevybrala?
2. Banka mi prvý mesiac odpustila bankové poplatky. Na bankovom účte je to zúčtované ako bankové poplatky - 32 Sk a ďaľšia položka odpustenie bank.poplatkov +32 Sk. Mám tých 32 Sk zahrnúť do príjmov, ak áno, tak do ktorých & 6 ods.1 b alebo &6 ods.5, z ktorých nemožno odrátať 40 % výdavky?
3. Kde v daňovom priznaní sa uvádzajú príjmy podľa &6 ods.5. Mám to pripočítať k príjmom podľa &6 ods.1b do riadku 2 tabuľky 1., IV.oddiel?
Vopred Vám ďakujem.
Johanka
13.01.07,11:23
Ahojte poraďáci,

ešte raz Vás prosím o radu, keď ste mi už predtým tak dobre poradili:)
Uplatňujem si paušálne výdavky.
1. Keď som začala podnikať, založila som si bankový účet a vložila som tam 3000 zo svojho súkromného účtu. Mám tých 3000 zahrnúť do príjmov &6 ods.1b, keď som si ich odtial nevybrala? Nie, ide o vklad podnikateľa, je to príjem neovpl. základ dane.
2. Banka mi prvý mesiac odpustila bankové poplatky. Na bankovom účte je to zúčtované ako bankové poplatky - 32 Sk a ďaľšia položka odpustenie bank.poplatkov +32 Sk. Mám tých 32 Sk zahrnúť do príjmov, ak áno, tak do ktorých & 6 ods.1 b alebo &6 ods.5, z ktorých nemožno odrátať 40 % výdavky? Bankové polatky sú výdavkom ovpl. základ dane. Pri ich odpočítaní z b.ú. zaúčtuj prevádzkovú réžiu, pri ich pripísaní na účet zaúčtuj storono bankových poplatkov plusom na prev.réžiu. §6 ods.5 hovorí o prijatých úrokoch.
3. Kde v daňovom priznaní sa uvádzajú príjmy podľa &6 ods.5. Mám to pripočítať k príjmom podľa &6 ods.1b do riadku 2 tabuľky 1., IV.oddiel?
Vopred Vám ďakujem. § 6 ods.5 začína vetou : Príjmom z podnikania alebo inej SZČ je aj .... , takže tieto príjmy zahŕňaš do § 6 ods.1 alebo 2, podľa toho aké príjmy dosahuješ.

Odpoveď máš červeným.
Zoltán Kovács
13.01.07,11:30
2. Banka mi prvý mesiac odpustila bankové poplatky. Na bankovom účte je to zúčtované ako bankové poplatky - 32 Sk a ďaľšia položka odpustenie bank.poplatkov +32 Sk. Mám tých 32 Sk zahrnúť do príjmov, ak áno, tak do ktorých & 6 ods.1 b alebo &6 ods.5, z ktorých nemožno odrátať 40 % výdavky? Bankové polatky sú výdavkom ovpl. základ dane. Pri ich odpočítaní z b.ú. zaúčtuj prevádzkovú réžiu, pri ich pripísaní na účet zaúčtuj storono bankových poplatkov plusom na prev.réžiu. §6 ods.5 hovorí o prijatých úrokoch


S týmto nemôžem celkom súhlasiť. Nakoľko, keď uplatňuje SZČO výdavky percentom predsa neúčtuje, ale robí si evidenciu príjmov, pohľadávok a záväzkov. V tomto prípade by som odpustenie poplatkov banky, a to spôsobom ako banka urobila (pripísala na účet ako príjem), potom by som to zahrnul do príjmov zdaniteľných.
Muška
13.01.07,11:33
No.....viac hláv , viac "kapusty"....ako hovorí jeden poraďák.
Johanka
13.01.07,11:35
:D no, priznávam, trocha mi už šibe .... jasné ,že sa pri paušálnych výdavkoch neúčtuje.

Napriek tomu si však myslím, že keď mám v zmluve s bankou, že za prvý mesiac mi nebudú účtované bankové poplatky, oni mi ich napriek tomu strhnú a potom mi ich vrátia - tak to nie je môj príjem. Chápem to ako vrátenie poplatkov, na ktorých odpočítanie nemala banka nárok.
Milan Benka
13.01.07,13:25
Ahojte poraďáci,

ešte raz Vás prosím o radu, keď ste mi už predtým tak dobre poradili:)
Uplatňujem si paušálne výdavky.
1. Keď som začala podnikať, založila som si bankový účet a vložila som tam 3000 zo svojho súkromného účtu. Mám tých 3000 zahrnúť do príjmov &6 ods.1b, keď som si ich odtial nevybrala?
2. Banka mi prvý mesiac odpustila bankové poplatky. Na bankovom účte je to zúčtované ako bankové poplatky - 32 Sk a ďaľšia položka odpustenie bank.poplatkov +32 Sk. Mám tých 32 Sk zahrnúť do príjmov, ak áno, tak do ktorých & 6 ods.1 b alebo &6 ods.5, z ktorých nemožno odrátať 40 % výdavky?
3. Kde v daňovom priznaní sa uvádzajú príjmy podľa &6 ods.5. Mám to pripočítať k príjmom podľa &6 ods.1b do riadku 2 tabuľky 1., IV.oddiel?
Vopred Vám ďakujem.


Pod pojmom odpustila rozumiem odpustenie dlhu - §6/5d) ZDP - zahrňuje sa do príjmov.

Zahrnul by som ich k príjmom podľa §6/1b) nakoľko preukázateľne súvisia s touto činnosťou.
Johanka
13.01.07,13:39
Prepáčte, ale toto je jedna z vecí, ktoré "kým neuvidím, neuverím". Pri zakladaní b.ú. podpisujem zmluvu o vedení b.účtu a silno pochybujem, že tam je "odpustenie" poplatkov.To tam je akože napísané - odpúšťame Vám poplatky? A odpustenie dlhu .... to by nejaký musel najprv vzniknúť ... ako mohol vzniknúť dlh, keď si tie bankové poplatky stiahli z účtu? ...
normálne som si tým zahltila hlavu :D
Milan Benka
13.01.07,16:49
Prepáčte, ale toto je jedna z vecí, ktoré "kým neuvidím, neuverím". Pri zakladaní b.ú. podpisujem zmluvu o vedení b.účtu a silno pochybujem, že tam je "odpustenie" poplatkov.To tam je akože napísané - odpúšťame Vám poplatky? A odpustenie dlhu .... to by nejaký musel najprv vzniknúť ... ako mohol vzniknúť dlh, keď si tie bankové poplatky stiahli z účtu? ...
normálne som si tým zahltila hlavu :D

Ak sa na to pozerám z tejto strany, potom sa to dá posúdiť ako "dar" od banky prijatý v súvislosti s výkonom činnosti podľa §6 (§3/2a,)

Výsledok bude ten istý. Ale z ktorej strany sa na to odpustenie poplatkov pozerať, to vie len ...........
janasiv
13.01.07,20:47
Prepáčte, ale toto je jedna z vecí, ktoré "kým neuvidím, neuverím". Pri zakladaní b.ú. podpisujem zmluvu o vedení b.účtu a silno pochybujem, že tam je "odpustenie" poplatkov.To tam je akože napísané - odpúšťame Vám poplatky? A odpustenie dlhu .... to by nejaký musel najprv vzniknúť ... ako mohol vzniknúť dlh, keď si tie bankové poplatky stiahli z účtu? ...
normálne som si tým zahltila hlavu :D

Milá Johanka,
môžeš tomu kľudne veriť. Zmluvu momentálne nemám po ruke, ale na bankovom výpise je pri tejto položke napísané, citujem:´odpustenie účtovnej položky a veden.účtu.´
Inak ďakujem všetkým za rady.
Cecilia
13.01.07,21:01
Dajú sa uplatniť paušálne výdavky aj v roku 2007? Ak áno v akej výške?
janasiv
13.01.07,21:05
áno dajú. Výška sa nemení, 40%
Marína
13.01.07,21:28
Doplnenie: Ak sa to týka remeselnej živnosti - 60%. Paušálne výdavky si môže uplatniť daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH alebo je platiteľom DPH časť roka. K tzv. paušálnym výdavkom si pripočíta uhradené odvody do ZP a SP.
kalkulka
14.01.07,12:37
A čo myslíte, môže si živnostník, ktorý prevádza zváračské práce uplatniť 60%
paušál? Myslím, že v remeselných živnostiach niekedy boli spolu zváračské a zámočnícke práce, ale teraz neviem, či som už dočista oslepla, ale nevidím ich tam. /tie zváračske/
Manual
14.01.07,12:53
A čo myslíte, môže si živnostník, ktorý prevádza zváračské práce uplatniť 60%
paušál? Myslím, že v remeselných živnostiach niekedy boli spolu zváračské a zámočnícke práce, ale teraz neviem, či som už dočista oslepla, ale nevidím ich tam. /tie zváračske/
Nemôže, zvaračské práce do rem. činností nepatria. Aj iní by to radi privítali.
Pekný deň...:)
Pepa
14.01.07,12:56
A čo myslíte, môže si živnostník, ktorý prevádza zváračské práce uplatniť 60%
paušál? Myslím, že v remeselných živnostiach niekedy boli spolu zváračské a zámočnícke práce, ale teraz neviem, či som už dočista oslepla, ale nevidím ich tam. /tie zváračske/
Zváračské práce v prílohe č. 1 ani neboli - ak má v živnosti zváračské a nie zámočnícke práce má smolu - 40%.
kalkulka
15.01.07,05:58
Ďakujem za odpovede. Minulý rok som sa totiž čudovala, keď mi jeden takýto živnostník vravel, že mu z daňového úradu poradili uplatniť si paušál vo výške
60%. Tak som sa ho vtedy spýtala, či to má aj písomne. No, čo už, len aby mu neprišli na kontrolu. Takto by som mu daňové priznanie isto nespravila, preto sa pýtam.
lsulekova
15.01.07,12:53
Živnostník (elektrikár) si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40%. Od základu dane sa odpočítava poistné, čo zaplatil. Ale môže si odpočítať aj nedoplatok na poistnom za predchádzajúci rok, ktorý uhradil zdravotnej poisťovni?
:confused:
Marína
15.01.07,13:00
Áno, môže.
Vianocka
24.01.07,08:02
Živnostník (elektrikár) si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40%. Od základu dane sa odpočítava poistné, čo zaplatil. Ale môže si odpočítať aj nedoplatok na poistnom za predchádzajúci rok, ktorý uhradil zdravotnej poisťovni?
:confused:

Mám len doplňujúcu otázku.
Príjem z preplatku z roč. zúčt. ZP sa chápe ako ostatný príjem a ide do § 8. A čo úhrada nedoplatku? Ide ako výdavok spolu s ostatnými úhradami poistného do § 6?
Vladimír Ozimý
24.01.07,08:06
úhrada nedoplatku ide o klasický daňový výdavok podľa paragrafu 19 k príjmom z podnikania paragraf 6.
hana57
24.01.07,08:46
Este som sa chcela spytat, uz viem ze si moze uplatnit este platby do SP a ZP a ako je do s doplnkovym dochodkovym a urazovym poistenim.
Stravne je mozne len pri preukazatelnych vydavkoch?

Velmi dakujem:)
Tweety
24.01.07,08:49
Este som sa chcela spytat, uz viem ze si moze uplatnit este platby do SP a ZP a ako je do s doplnkovym dochodkovym a urazovym poistenim.
Stravne je mozne len pri preukazatelnych vydavkoch?

Velmi dakujem:)
DDP vo výške skutočne zaplatených v roku 2006, max.12000. Výdavky na stravovanie, tiež iba v preukázaných výdavkoch, max. 55% z 89.- za rok 2006.
hana57
24.01.07,08:54
Dakujem velmi pekne:)
Cecilia
26.01.07,06:32
Pôvodca textu príspevku: hana57
Este som sa chcela spytat, uz viem ze si moze uplatnit este platby do SP a ZP a ako je do s doplnkovym dochodkovym a urazovym poistenim.
Stravne je mozne len pri preukazatelnych vydavkoch?


DDP vo výške skutočne zaplatených v roku 2006, max.12000. Výdavky na stravovanie, tiež iba v preukázaných výdavkoch, max. 55% z 89.- za rok 2006.
Keď sa v tejto téme hovorí o paušálnych výdavkoch, nemali by byť vo výdavkoch zahrnuté aj náklady na stravovanie?
liduska
26.01.07,07:00
Tweedy v príspevku č. 22 ti dáva odpoveď
Cecilia
26.01.07,17:55
Mysela som to tak, že pri paušálnych výdavkoch je jedno či boli kúpené stravné lístky alebo vôbec neboli zakúpené v tomto účtovnom období, lebo to neovplyvňuje základ dane.