martina
29.12.04,12:16
Ako u Vás prebieha inventarizácia záväzkov? Tak ako pri pohľadávkach, rozposielateľ oznámenia na odsúhlasenie?
rosemary
29.12.04,11:42
Martinka, rozposielame iba pohľadávky, záväzky by mal posielať dodavateľ. Ale chcela som sa spýtať, keď rozposielate odsúhlasenie pohľadávok, vracajú sa Vám všetky naspäť potvrdené? Niektorí podnikatelia ani nevedia o čo ide a vyvolávajú nám prečo im posielame upomienky.
Zyka
29.12.04,11:56
Ano, zavazky posielaju dodavatelia, nebudeme predsa obhanat nase dlzby, nie??? Co sa tyka odsuhlasovania pohladavok, niektori odberatelia to hadzu rovno do kosa, ale s tym nic nenarobis, dobre je kopiu si ulozit pred odoslanim, ako doklad.
vladan
29.12.04,11:57
rosemary, a nemáš v tom odsúhlasení čarovnú vetu, že ak ti to nepotvrdia do XY dní, tak to považujú za správne? Lebo ani mne všetci nevracajú a potom sa riadim touto čarovnou vetou, čiže vsio jasno :D
gabri
29.12.04,12:00
Aj ja si myslim, že keď nevrátia, súhlasia-veď by to malo byť aj na "Odsúhlasení .." uvedené. Sypem si popol na hlavu, tiež všetko nevraciam-viem že to tým potvrdzujem :mad:
Yvvetta
29.12.04,12:02
Je to povinné, aby som si dala odsúhlasiť moje pohľadávky ?
vladan
29.12.04,12:10
áno, podľa zákona o účtovníctve, ale neviem presný paragraf, prepáč :-)
rosemary
29.12.04,12:13
Vladi, samozrejme, že čarovnú vetu používam, len ma rozčuluje, keď mi rádoby podnikatelia telefonujú čo to je za upomienka, a čo si to vymýšlame.
vladan
29.12.04,12:13
už som to našla § 29, 30 zákona o účtovníctve
vladan
29.12.04,12:15
Vladi, samozrejme, že čarovnú vetu používam, len ma rozčuluje, keď mi rádoby podnikatelia telefonujú čo to je za upomienka, a čo si to vymýšlame.
... no čo ti mám na týchto "pánov podnikateľov" povedať? ....
... asi toľko, že .... ja rada telefonujem :D :D :D
Sany
29.12.04,17:31
A úplne super je, že to ani nečítajú, že je to stav k 31.12. a rozčuľujú sa, že veď to majú uhradené a čo sa stalo ( no, keď to dostanú, niekedy aj majú)
accad
29.12.04,18:25
už som to našla § 29, 30 zákona o účtovníctveV týchto paragrafoch však nie je uvedená predpísaná forma inventarizácie pohľadávok a záväzkov. Spôsob vzájomného písomného odsúhlasenia pohľadávok a záväzkov si vytvorili ekonómovia, aby mali písomný podklad k inventarizácii. Podľa mňa táto písomná forma nie je direktívne predpísaná v zákone o účtovníctve, je to skôr odporučanie ako podklad k § 29 a §30. Preto nie je záväzné potvrdzovať uvedené záväzky alebo pohľadávky.
Súhlasím ale s tým, že to uľahčuje prácu ekonómom, nakoľko takto je možné zistiť aj prípady, že sa faktúra stratí a nie je podchytená v záväzkoch alebo pohľadávkach.
mudroš
30.12.04,09:06
V týchto paragrafoch však nie je uvedená predpísaná forma inventarizácie pohľadávok a záväzkov. Spôsob vzájomného písomného odsúhlasenia pohľadávok a záväzkov si vytvorili ekonómovia, aby mali písomný podklad k inventarizácii. Podľa mňa táto písomná forma nie je direktívne predpísaná v zákone o účtovníctve, je to skôr odporučanie ako podklad k § 29 a §30. Preto nie je záväzné potvrdzovať uvedené záväzky alebo pohľadávky.
Súhlasím ale s tým, že to uľahčuje prácu ekonómom, nakoľko takto je možné zistiť aj prípady, že sa faktúra stratí a nie je podchytená v záväzkoch alebo pohľadávkach.

Súhlasím, že to nie je povinné. Ale ak máte povinnosť auditu, tak to bude audítor žiadať. Neprekvapte sa, ak audítor bude žiadať, aby odpovede išli na jeho adresu. Tak by to malo byť. Keď si audítor chce ovedriť aj výšku záväzkov, môže žiadať aj potvrdenie záväzkov. Podľa zákona o audítoroch je povinnosť posytnúť audítorovi informácie.

Ak Vám nebudú chcieť podtvrdiť Vaše pohľadávky, môže ich audítor posúdiť ako rizikové a z toho dôvodu dať napríklad výhradu, ak k takýmto pohľadávkam nebudú tvorené opravné položky.
Platí to aj pre druhú stranu. Ak Vašim partnerom nevrátite potvredenie, môžu mať problém. Budú chcieť s Vami ešte obchodovať?
accad
30.12.04,20:03
Mudroš súhlasím, že auditor môže žiadať potvrdené odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov. V tomto prípade si stanoví aj formu, ako to chce mať doložené pri inventarizácii. Ale v prípadoch, kde nie je zákonom povinný audit táto forma nie je zákonom stanovená. Vo svojom príspevku som chcela poukázať na to, že táto forma odsúhlasenia nevyplýva priamo zo zákona, ale súhlasím, že to má svoj význam.
selena
03.01.05,12:59
A ako to robite so zahranicnymi odberatelmi. Prekladate im odsuhlasovanie do cudzich reci?
ADA
03.01.05,13:26
Mám takúto povinnosť aj FO? Musí tiež rozposlať na odsúhlasenie svoje pohľadávky pokiaľ vedie JU?
Katty
13.01.05,10:33
Tiež som chcela podotknúť že nám bol minulý rok robený malý audit a prvé čo odo mňa auditor vyžadoval boli odsúhlasené zostatky pohladávok...
Posledne sme to posielali doporučene aby bol doklad o odoslaní, a keďže v liste bolo napísaná formulka ak sa do 7dní nevyjadria považujeme zostatok za správny... tak povinnosť bola splnená aj v prípade že potvrdenie späť neprišlo.

Tento rok však išlo poštovné na doporučené zásielky hore = 22 Sk tak rozmýšlam či to nestačí poslať obyčajne... a ponechať si len kópie listov ...

Čo vy na to?
Katty
13.01.05,14:12
tak to pošlem obyčajne
Sany
14.01.05,10:03
Tiež som chcela podotknúť že nám bol minulý rok robený malý audit a prvé čo odo mňa auditor vyžadoval boli odsúhlasené zostatky pohladávok...
Posledne sme to posielali doporučene aby bol doklad o odoslaní, a keďže v liste bolo napísaná formulka ak sa do 7dní nevyjadria považujeme zostatok za správny... tak povinnosť bola splnená aj v prípade že potvrdenie späť neprišlo.

Tento rok však išlo poštovné na doporučené zásielky hore = 22 Sk tak rozmýšlam či to nestačí poslať obyčajne... a ponechať si len kópie listov ...

Čo vy na to?
Naša spoločnosť to stále posiela obyčajne a založené máme kópie, kam sme poslali. To by sme sa nedoplatili, ak máme nejakých 800 - 1000 odberateľov...
Beba
14.01.05,11:33
Kde sa dá, posielam e-mailom a nechávam si prečítanú poštu spätne potvrdiť. Čarovná veta tam je, tak čo.
Anonymka
14.01.05,12:08
Môj názor je, že inventarizácia je povinnosťou, ale nie sme povinný rozposielať tieto návratky na potvrdenie zostatkov pohľadávok. Ale osobne to aj tak robievam. Ale niekedy neúspešne, lebo sa stáva, že sa polovica vráti s tým, že je adresát neznámy (ale vtedy ide o 5 ročné pohľ.)
Ja potvrdzujem všetky, no mne nie vždy. :(
lunagy
08.03.05,11:00
Saldokontné účty najmä zostatok účtu 311 Odberatelia a 321 Dodávatelia sa preukazuje podľa faktúr a dobropisov tak, aby boli všetkzy položky zostatku doložené zaučtovanými dokladmi. Odsúhlasenie s obchodnými partnermi je účelné, nie však povinné.