Pukana
13.01.07,13:08
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu. Robim uctovnictvo za rok 2006 jednej firme. Firma vystavila OFA zalohovu na sumu 5000,-, tato bola uhradena 07.07.2006, lenze nevystavili riadnu danovu FA. Podla mna by bolo najvhodnejsie vystavit FA a otvorit danove za II.Q a opravit. Lenze tu nastava problem, chcu, aby som to "nejako" vyriesila bez toho, aby museli otvarat danove, lebo uz raz ho otvarali s podobnou zalezitostou.

Vie mi niekto poradit?
Milan Benka
13.01.07,12:18
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu. Robim uctovnictvo za rok 2006 jednej firme. Firma vystavila OFA zalohovu na sumu 5000,-, tato bola uhradena 07.07.2006, lenze nevystavili riadnu danovu FA. Podla mna by bolo najvhodnejsie vystavit FA a otvorit danove za II.Q a opravit. 7.7.2006 - to je 3.Q. Dorobiť fa a urobiť DDP.
Lenze tu nastava problem, chcu, aby som to "nejako" vyriesila bez toho, aby museli otvarat danove, lebo uz raz ho otvarali s podobnou zalezitostou.

Vie mi niekto poradit?

Niet ako ináč riešiť.
jenny7
13.01.07,12:25
Povinnost bola vystavit fakturu do 15 dni, stale to spada do 3Q. Takze asi nemas inu moznost.
liba2
13.01.07,13:17
......... aby museli otvarat danove, lebo uz raz ho otvarali s podobnou zalezitostou.
Podať viackrát dodatočné DP DPH za to isté obdobie, nie je nič mimoriadne; čím skôr sa to opraví, tým lepšie.
dracica
13.01.07,14:22
Suhlasím s podaním dodat. DP DPH
Pukana
14.01.07,09:43
Keď firma podá dodatočné daň. priznanie, kde výde nedoplatok a musia doplatiť daňovému úradu 590,- SK, plynie z toho aj nejaký iný poplatok. Nejaká pokuta DÚ? Ďakujem.
sway
14.01.07,09:53
Keď firma podá dodatočné daň. priznanie, kde výde nedoplatok a musia doplatiť daňovému úradu 590,- SK, plynie z toho aj nejaký iný poplatok. Nejaká pokuta DÚ? Ďakujem.

Ak podáš dodatočné DP, uhradíš doplatok a DÚ Ti pošle výmer na sankciu, ktorý potom uhradíš - miekedy to dosť dlho trvá. V tejto chvíli neplatíš nič naviac. - moja skúsenosť.;)
evina
14.01.07,10:03
Keď firma podá dodatočné daň. priznanie, kde výde nedoplatok a musia doplatiť daňovému úradu 590,- SK, plynie z toho aj nejaký iný poplatok. Nejaká pokuta DÚ? Ďakujem.
Z takejto sumy Vám vychádza pokuta 85,- SK, čo je menej ako 500 SK, takže Vám nebude vyrubená žiadna sankcia :)

Výpočet: 1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,

3 x 4,75% x 590 = 84,075 SK
Milan Benka
14.01.07,12:06
Z takejto sumy Vám vychádza pokuta 85,- SK, čo je menej ako 500 SK, takže Vám nebude vyrubená žiadna sankcia :)

Výpočet: 1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,

3 x 4,75% x 590 = 84,075 SK

Doplním len na upresnenie:

§35/3 z.511/92

Ak daň. subjekt podá DDP, z kladného rozdielu medzi daňou v DDP a daňou v riadnom DP uloží pokutu podľa ods.1 v polovičnej výške. ( voľná interpretácia §)
Šípková
29.01.07,10:39
Ahojte poraďáci
Mam takýto problém. Prebrala som účtovníctvo a na účtoch 324 a 314 existujú zostatky zo starých rokov, čiže boli zaplatené zálohy ale nie sú k nim faktúry. Čo s tým? Ako to dostať z týchto účtov preč? Faktúry k týmto zálohám už asi ťažko niekto vystaví, lebo je to niekoľkoročná záležitosť. Ďakujem za každú radu.
Milan Benka
29.01.07,10:56
Ahojte poraďáci
Mam takýto problém. Prebrala som účtovníctvo a na účtoch 324 a 314 existujú zostatky zo starých rokov, čiže boli zaplatené zálohy ale nie sú k nim faktúry. Čo s tým? Ako to dostať z týchto účtov preč? Faktúry k týmto zálohám už asi ťažko niekto vystaví, lebo je to niekoľkoročná záležitosť. Ďakujem za každú radu.

Ak sa to nedá inventarizovať , tak asi len odúčtovať ako nedaňový náklad, resp. zdaniteľný výnos.
Šípková
29.01.07,13:10
Ak sa to nedá inventarizovať , tak asi len odúčtovať ako nedaňový náklad, resp. zdaniteľný výnos.

Práve že zinventarizované to je.
Milan Benka
29.01.07,13:33
Práve že zinventarizované to je.

Tak požiadajte o vrátenie záloh (324)
jež
29.01.07,15:59
mali sme vystavenú zálohovú Fa. Do 15 dní sme vystavili riadnú FA. Chcem sa spytať, či je potrebné na riadnej FA vyčísliť zálohu ktorá bola uhradená a odrátať na tejto riadnej FA.
Príklad pri vystavovaní riadnej FA:
Riadná FA.................................. 500.000,-
Zálohová FA..............................-1OO.OOO,-
K úhrade....................................400.000 ,-
Je to takto správne ?
martinius
30.01.07,11:59
mali sme vystavenú zálohovú Fa. Do 15 dní sme vystavili riadnú FA. Chcem sa spytať, či je potrebné na riadnej FA vyčísliť zálohu ktorá bola uhradená a odrátať na tejto riadnej FA.
Príklad pri vystavovaní riadnej FA:
Riadná FA.................................. 500.000,-
Zálohová FA..............................-1OO.OOO,-
K úhrade....................................400.000 ,-
Je to takto správne ?
Áno,tak,samozrejme uvažuj aj DPH.
jež
10.02.07,19:23
aj tak mám dajaký zmätok keď vystavujem riadnú FA. Zalohové FA nerobím cez žiaden program ani ich tam neevidujem . Mám len zvlášť fascikel kde mám zálohové FA uložené podľa čísla. Stále tam musím pozerať a sledovať, či som náhodou obchodnému partnerovi nerobila už zálohovú FA. Zatial som robila zálohové FA len zahr. odberateľovi tak tam nemam DPH. To by bol pre mňa možno ešte väčší zmätok.
Vedel by mi niekto poradiť ako sa najlepšie v tom vyznám ? Ako si v tom zaviesť dajaký rozumný systém.
sway
10.02.07,19:29
aj tak mám dajaký zmätok keď vystavujem riadnú FA. Zalohové FA nerobím cez žiaden program ani ich tam neevidujem . Mám len zvlášť fascikel kde mám zálohové FA uložené podľa čísla. Stále tam musím pozerať a sledovať, či som náhodou obchodnému partnerovi nerobila už zálohovú FA. Zatial som robila zálohové FA len zahr. odberateľovi tak tam nemam DPH. To by bol pre mňa možno ešte väčší zmätok.
Vedel by mi niekto poradiť ako sa najlepšie v tom vyznám ? Ako si v tom zaviesť dajaký rozumný systém.

záleží na tom v ako SW robíš, ja som tiež nechcela účtovať zálohovky, ale napr. v Omege sa to všetko krásne dá a mám prehľad a pri vystavovaní riadnych faktúr sa veľmi jednoducho dostanem do odoslaných zálohových a automaticky mi ich dáva do riadnych.;)
je to len vec zvyku a systému:)
jež
10.02.07,19:58
vo firme kde robím nikdy zálohové FA nerobili cez program. Robim v programe Sunsoft.
sway
10.02.07,20:10
vo firme kde robím nikdy zálohové FA nerobili cez program. Robim v programe Sunsoft.

hmm to nepoznám..,len môže v tom byť riadny zmätok, no čo už, musíš si to ustriehnúť sama - ak môžem poradiť - vytvor si jednoducho tabuľku v exeli, kde si každú zálohovku nahodíš - len zjednodušene na každého partnera si vytvor hárok a len :číslo, suma, dátum, a automatiky pri vystavovaní faktúr do nej nakukni a nemusíš listovať šanóny - ja osobne som zástancom takýchto pomôcok - využi PC - šetri seba.. , zdá sa to náročné , ale v konečnom dôsledku to veľmi šetrí čas.:);)
veva125
11.02.07,11:51
vo firme kde robím nikdy zálohové FA nerobili cez program. Robim v programe Sunsoft.
V sunsofte je predsa možnosť robiť predfaktúry. Daju sa aj jednoducho previesť do faktúr. (ctrl+p).