jadela
13.01.07,15:45
Milí účtovníci,
viete mi prosím poradiť ako postupovať pri účtovaní v JÚ, ak SZČO využil akciu a predal auto (po skončení leasingu) autopredajcovi za 200 000,-Sk, priplatil ešte 40 000,-Sk a táto suma je vlastne akontácia na nový automobil rovnakej značky. Túto transakciu vykonal 4.12.2006. Je správne, ak si do výdavkov za rok 2006 uplatní 1/36 akontácie(240 000,-Sk) a 1 leasingovú splátku a v roku 2007 bude postupovať rovnako, pričom tých 200 000,- bude zdaniteľný príjem za r. 2006? Ďakujem vopred za radu.
mysimis
13.01.07,14:51
200.000,- Sk sú predmetom príjmu OZD. Nové vozidlo je zakúpené na leasing, ktorý sa uvedeným spôsobom už neúčtuje. Ak si zadáš do vyhľadávača leasing, nájdeš tam množstvo užitočných rád. Hľadaj príspevok od Maríny - ona tam priložila podrobný postup na účtovanie leasingu.
Johanka
13.01.07,15:51
vama
13.01.07,18:07
Tiež mám auto na leasing. Tá tabuľka je super, vôbec som doteraz netušila čo s tými číslami a myslím, že už viem ako na to. Takže obst.cena bez DPH+spracov.poplatok : 36 je mesačný odpis, fa mám 30.09.06, t.j. odpisy za 4 mesiace? a do daňových výdavkov úrok + DPH podľa splátkového kalendára - ja mám 5.10,5.11.,5.12.? Havarijné a zákonné poistenie som zaplatila jednorázovo na 12 mesiacov - to je daň.výdavok v r.2006.
Asi som trápna, ale prosím potvrďte alebo opravte ma kto už máte skúsenosti. Vďaka.
virka
14.01.07,19:48
Odpoveď pre vama: Áno, máš to dobre.
Orsz
14.01.07,19:53
Tiež mám auto na leasing. Tá tabuľka je super, vôbec som doteraz netušila čo s tými číslami a myslím, že už viem ako na to. Takže obst.cena bez DPH+spracov.poplatok : 36 je mesačný odpis, fa mám 30.09.06, t.j. odpisy za 4 mesiace? a do daňových výdavkov úrok + DPH podľa splátkového kalendára - ja mám 5.10,5.11.,5.12.? Havarijné a zákonné poistenie som zaplatila jednorázovo na 12 mesiacov - to je daň.výdavok v r.2006.
Asi som trápna, ale prosím potvrďte alebo opravte ma kto už máte skúsenosti. Vďaka.

Ja by som dala odpisy tri - úmerne splátkam, ale stretla som sa aj s takýmto postupom - dňom obstarania a zaradenia, pričom splátky začali až v nasledujúcom mesiaci. Ale myslím, že sú akceptované oboje.
Johanka
15.01.07,06:44
Ja by som dala odpisy tri - úmerne splátkam, ale stretla som sa aj s takýmto postupom - dňom obstarania a zaradenia, pričom splátky začali až v nasledujúcom mesiaci. Ale myslím, že sú akceptované oboje.

Pozrime sa čo hovorí zákon :
§ 26 Zákona o dani z príjmov:

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, na začatie počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

.... takže vrátane mesiaca, v ktorom nájomca prevzal predmet finančného prenájmu. Nie je dôležité koľko splátok bolo predpísaných na príslušné zdaňovacie obdobie.
Lydka R
15.01.07,16:22
Ja mám podobnú otázku. Ako zaúčtovať nákup auta v JU, ak auto bolo kúpené od FO (nepodnikateľa), polovica ceny bola zaplatená v hotovosti a polovicu zaplatila lízingovka (ktorá je v TP uvedená ako majiteľ). Takže lízing beží len na tú druhú polovicu. Klasický lízing účtovať viem, ale čo s tou polovicou ceny, ktorá bola uhradená v hotovosti? Je mi jasné, že to bude výdaj NZD, ale ako dostať tie peniaze do VOZD? Môžem po 1/36 pripočítavať k mesačným splátkam lízingovke? Alebo odpisovať auto "dvojako"? Polovicu 4 roky ako nákup v hotovosti a polovicu 3 roky počas lízingu? Je to blbosť, že?
Prosím, ak ste to niekto účtovali, poraďte mi, prosím.
Johanka
15.01.07,16:41
V prvom rade si prever, či ide o finančný prenájom v zmysle § 2 písm. s/
Zákona o dani z príjmov:
finančným prenájmom je obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Po druhé - auto od FO nepodnikateľa ste nekúpili vy , ale leasingovka, pretože podľa TP je ona vlatníkom auta. Komu ste platili prvú polovicu - leasingovke alebo FO?
A na záver - myslím si , že pravdepodobne ide o produkt leasingoviek - poskytnutie úveru na splátky za auto a nie o klasický finančný leasing.
Takže, keď sa dozvieme , o čo vlastne ide, môžeme riešiť odpisy :) .
Lydka R
15.01.07,17:08
V prvom rade si prever, či ide o finančný prenájom v zmysle § 2 písm. s/
Zákona o dani z príjmov:
finančným prenájmom je obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Po druhé - auto od FO nepodnikateľa ste nekúpili vy , ale leasingovka, pretože podľa TP je ona vlatníkom auta. Komu ste platili prvú polovicu - leasingovke alebo FO?
A na záver - myslím si , že pravdepodobne ide o produkt leasingoviek - poskytnutie úveru na splátky za auto a nie o klasický finančný leasing.
Takže, keď sa dozvieme , o čo vlastne ide, môžeme riešiť odpisy :) .



V kúpnej zmluve figuruje predávajúci, kupujúci a financujúca spoločnosť. Kúpna cena je uvedená celá, s tým, že polovicu vyplatí kupujúci a druhú lízingovka.
Potom je v ten istý deň zmluva o autoúvere (teda nie lízingová zmluva), v ktorej sú dohodnuté splátky. V tejto zmluve o autoúvere je dohodnuté, že vlastnícke právo k PF - autu sa prevádza z dlžníka (môjho klienta) na veriteľa (lízingovku) ihneď po tom, keď naňho prejde vlastnícke právo z predávajúceho (FO). A ešte je tam zmienka o zmluve o výpožičke, (to akože môj klient má auto len vypožičané!?) No som načisto popletená, ale už je mi jasné, že to nie je klasický lízing. Takže poraďte.:confused:
Johanka
15.01.07,17:33
Dobrý hokej :) . Vidíš, nie všetko, čo robia leasingovky sú leasingy.
Pýtaj si ešte spomínanú zmluvu o výpožičke ....
Lydka R
15.01.07,17:52
Preštudujem si poriadne všetky zmluvy, aj drobnými písmenkami na 5-tich stranách písané obchodné podmienky a ešte sa ozvem. Zatiaľ ďakujem