vercsi
13.01.07,17:39
Chcela by som sa spýtať na podmienky pri otváraní obchodu s potravinami,hlavne čo sa týka hygieny-konkrétne so sociálnym zariadením- miestnosť,kde by som chcela otvoriť obchod totiž nemá vlastné toalety-/voda,elektrina,kúrenie ,sklad - sú/. Miestnosť by som mala v prenájme.
Ďakujem za pomoc.
Marianna01
13.01.07,16:46
Chcela by som sa spýtať na podmienky pri otváraní obchodu s potravinami,hlavne čo sa týka hygieny-konkrétne so sociálnym zariadením- miestnosť,kde by som chcela otvoriť obchod totiž nemá vlastné toalety-/voda,elektrina,kúrenie ,sklad - sú/. Miestnosť by som mala v prenájme.
Ďakujem za pomoc.

Neviem, či Ti na to hygiena dá súhlas. Musíš mať vytvorené sociálne zázemie pre zamestnancov. Určite sú to toalety, neviem presne, či aj v predajni, ale v potravinárskej výrobe určite musí byť aj oddelená šatňa, vchod musí byť mimo priestoru výroby, na predajňu ale neviem, či to platí. Ale sociálne zázemie mať musíš určite.
Marianna01
13.01.07,16:47
Ešte ma napadlo - hovoríš, že nemá samostatné sociálne, ale sú niekde nejaké spoločné sociálky?
lenkak
13.01.07,17:18
ak máš niekde poblíž nejakú školu, firmu, ktorá Ti potvrdí papier, že môžete tam chodiť na WC, tak to by bolo riešenie.
Kolenčík
14.01.07,07:08
Myslím že nie, keď ide o potraviny. Sociálne zariadenie, teplá a studená voda musí byť v objekte, nesmie sa používať ani obyčajné mydlo, ale tekuté, vypracovať HCCP, samostatný vchod do skladovacích priestorov a pod. Tak to je u nás, bolo by dobre opýtať sa RÚVZ vo vašom obvode.
lenkak
14.01.07,14:19
Záleží aj o aké potraviny sa jedná. Či je to veľký obchod a čo predáva. Ak predáva nebalené potraviny, tak bez HACCP sa nezaobíde a takisto ani bez WC a vody. Ešte dodám teplej vody. Ale je potrebné sa informovať samozrejme na príslušnom RUVZ.
brato
30.08.09,14:24
Záleží aj o aké potraviny sa jedná. Či je to veľký obchod a čo predáva. Ak predáva nebalené potraviny, tak bez HACCP sa nezaobíde a takisto ani bez WC a vody. Ešte dodám teplej vody. Ale je potrebné sa informovať samozrejme na príslušnom RUVZ.

Ahoj Lenkak!
Pisal som ti spravu len si to chcem dať ešte raz do poriadku ale veci musim vypracovať pre otvorenie obchodu z rozličnym tovarom( potreaviny,drogeria,alko-nealko,tabak atd.)


Takže:
1.Plan Haccp
2.Sanitačny plan.
3.Prevadzkovy poriadok
4.Niečo pre požiarnikov?
5.Niečo pre veterinu?

Ak ešte viete o niečom napište mi prosim
Ďakujem
Danielle369
30.08.09,15:19
nezabudni na odpady..
pre požiarnikov.........hasiaci prístroj a nálepky na stenu
pre veterinu.......nič, tí akurát na kontrole budú chodiť
brato
30.08.09,15:39
nezabudni na odpady..
pre požiarnikov.........hasiaci prístroj a nálepky na stenu
pre veterinu.......nič, tí akurát na kontrole budú chodiť


Diki DAN.
čo sa tyka toho odpadu.treba tam aj nejake tlačivo kde to treba evidovať?.Odvoz zabezpečuje obec.Tak neviem či ktomu niečo treba.
A ešte niečo .Ake nalepky?dostanem ich spolu z hasiaci pristrojom?
Alebo?
Danielle369
30.08.09,15:53
ano požiadas u vás na obci o podnikatelské smeti( u nás to tak funguje)...a nálepky sme museli vylepiť kde sa nachádza hasiaci prístroj...to sme kupovali vtedy v ševte..teraz ich aj na internete objednáš
brato
30.08.09,15:58
ano požiadas u vás na obci o podnikatelské smeti( u nás to tak funguje)...a nálepky sme museli vylepiť kde sa nachádza hasiaci prístroj...to sme kupovali vtedy v ševte..teraz ich aj na internete objednáš

DIKI DAN.:)
ludka09
30.08.09,16:40
takze ak ti mozem poradit ja, nakolko uz mam za sebou dost otvoreni prevadzok, tak takto: -zivnost. urad-otvoris prevadzku
- dan. urad nahlasis pokladnu
- ziadost na veterinu na povolenie na otvorenie prevadzky+kolok+ziv.list
- oznamenie o zriadeni prevadzky na veterinu
- oznamenie o zriadeni prevadzky na colnicu, ked budes predavat alkohol-to ale musis dat skor nez ten alkohol budes predavat

nasledne volaj na hygienu, kedy ti prídu na kontrolu, neviem odkial si ale u nas to funguje tek, ze sa s hygienikom ktory ta dostal dohodnes kedy po neho prides /odvezies-privezies/.
Pre neho musis mat nie prevadzkovy poriadok-ten sa uz nedava,ale zmluvu o odpade, zmluvu o odvoze fekalii, ak mas zumpu, ak je tam vodovod tak je to v poriadku, hccp, ten kto tam bude predavat ak su to potraviny musi mat skusky na hygienie ze je sposobili,ak ich nema tak ho treba prihlasit a prihlasku pri vstupnej kontrole ukazat hygienikovi. Pri vstupnej kontrole musis mat wc ak su to potraviny s teplou aj studenu vodou, dalej na predajni ak budes predavat aj mas. vyrobky a rezat ich, musis mat aj na predajni teplu a studenu vodu s dvojdresom. Co sa tyka veteriny oni chodia kedy chcu nie hned po otvoreni prevadzky ale namatkovo.
Poziarnici chodia na kontroly tiez tak to tak nenechaj a priprav si
poziarno-poplachove smernice+has. pristroj.
Ak odpad a fekalie zabezpecuje obec urob zmluvu s obcou -tu musis dolozit pri vstupnej kontrole,a by ti schvalili prevadzku.
Myslim ze to je asi na zaciatok vsetko. Dufam ze to niekomu niekde pomoze.
brato
30.08.09,17:08
takze ak ti mozem poradit ja, nakolko uz mam za sebou dost otvoreni prevadzok, tak takto: -zivnost. urad-otvoris prevadzku
- dan. urad nahlasis pokladnu
- ziadost na veterinu na povolenie na otvorenie prevadzky+kolok+ziv.list
- oznamenie o zriadeni prevadzky na veterinu
- oznamenie o zriadeni prevadzky na colnicu, ked budes predavat alkohol-to ale musis dat skor nez ten alkohol budes predavat

nasledne volaj na hygienu, kedy ti prídu na kontrolu, neviem odkial si ale u nas to funguje tek, ze sa s hygienikom ktory ta dostal dohodnes kedy po neho prides /odvezies-privezies/.
Pre neho musis mat nie prevadzkovy poriadok-ten sa uz nedava,ale zmluvu o odpade, zmluvu o odvoze fekalii, ak mas zumpu, ak je tam vodovod tak je to v poriadku, hccp, ten kto tam bude predavat ak su to potraviny musi mat skusky na hygienie ze je sposobili,ak ich nema tak ho treba prihlasit a prihlasku pri vstupnej kontrole ukazat hygienikovi. Pri vstupnej kontrole musis mat wc ak su to potraviny s teplou aj studenu vodou, dalej na predajni ak budes predavat aj mas. vyrobky a rezat ich, musis mat aj na predajni teplu a studenu vodu s dvojdresom. Co sa tyka veteriny oni chodia kedy chcu nie hned po otvoreni prevadzky ale namatkovo.
Poziarnici chodia na kontroly tiez tak to tak nenechaj a priprav si
poziarno-poplachove smernice+has. pristroj.
Ak odpad a fekalie zabezpecuje obec urob zmluvu s obcou -tu musis dolozit pri vstupnej kontrole,a by ti schvalili prevadzku.
Myslim ze to je asi na zaciatok vsetko. Dufam ze to niekomu niekde pomoze.

O moj bože! Ďakujem ludka.Tak to je toho veľa čo ešte musim urobiť.Mame v obci vodovod ale nemáme kanalizaciu,musim si najsť firmu čo mi bude žumpu tahať?Ta žumpa je majitela priestoru, nestači zmluva snim?Mam tam toalety aj teplu aj studenu vodu.To by malo byť ok.Čo sa tyka tych skušok na hygiene nestači potvrdenie od lekara?
lenkak
30.08.09,18:59
Áno, treba odvoz odpadu. V dedine predpokladám, že sa s Obecným úradom dohodneš.
Jednoznačne ak predávaš potraviny Ti zdravotný preukaz nestačí. Hlavne ak s potravinami budeš manipulovať, čiže bude dochádzať ku kontaktu s potravinami.
brato
30.08.09,19:07
Áno, treba odvoz odpadu. V dedine predpokladám, že sa s Obecným úradom dohodneš.
Jednoznačne ak predávaš potraviny Ti zdravotný preukaz nestačí. Hlavne ak s potravinami budeš manipulovať, čiže bude dochádzať ku kontaktu s potravinami.

No to budem dochadzať.....ok skočim zajtra na urad som zvedavy čo mi povedia.
lenkak
30.08.09,19:10
Ahoj Lenkak!
Pisal som ti spravu len si to chcem dať ešte raz do poriadku ale veci musim vypracovať pre otvorenie obchodu z rozličnym tovarom( potreaviny,drogeria,alko-nealko,tabak atd.)


Takže:
1.Plan Haccp
2.Sanitačny plan.
3.Prevadzkovy poriadok
4.Niečo pre požiarnikov?
5.Niečo pre veterinu?

Ak ešte viete o niečom napište mi prosim
Ďakujem

už som odpísala do témy na pokračujúce otázky, len doplním, že súčasťou haccp môže byť prevádzkový poriadok. Nemusí byť každé zvlášť. Takisto sanitácia.
brato
30.08.09,19:12
už som odpísala do témy na pokračujúce otázky, len doplním, že súčasťou haccp môže byť prevádzkový poriadok. Nemusí byť každé zvlášť. Takisto sanitácia.

čo povieš na ten plan haccp da sa?:)alebo je na figu..
lenkak
30.08.09,19:13
Ta žumpa je majitela priestoru, nestači zmluva snim?

a on majiteľ prevádzky pravidelne zaobstará vývozy žumpy? Máš to zakotvené v rámci nájomnej zmluvy? Ak áno, potom stačí potvrdenie od neho, kedy bol vývoz vykonaný. Ak nie, tak platí ako som písala v predchádzajúcom príspevku.
brato
30.08.09,19:18
a on majiteľ prevádzky pravidelne zaobstará vývozy žumpy? Máš to zakotvené v rámci nájomnej zmluvy? Ak áno, potom stačí potvrdenie od neho, kedy bol vývoz vykonaný. Ak nie, tak platí ako som písala v predchádzajúcom príspevku.

Zmluve to nemam takže ....zajtra fičim na urad.
lenkak
30.08.09,19:20
čo povieš na ten plan haccp da sa?:)alebo je na figu..

zatiaľ ok, prípadné nedostatky ak si všimnem napíšem

nezabudni mať
- v chladiacich zariadeniach teplomery,
- vlhkomery
- a tabuľky teplôt písať.
brato
30.08.09,19:22
zatiaľ ok, prípadné nedostatky ak si všimnem napíšem

nezabudni mať
- v chladiacich zariadeniach teplomery,
- vlhkomery
- a tabuľky teplôt písať.

super diki.
Stači toto alebo mam ktomu prirobyť ešte prevadzkovy poriadok?
lenkak
30.08.09,19:28
čo sa týka prevádzkového poriadku, mohol by byť, len by som trošku obšírnejšie dala popis o jednotlivých čistiacich prostriedkov, ktoré na čo použiješ.
Ináč myslím si, že by to malo byť ok.
čo sa týka haccp, neviem či Ti nedajú vymenovať pár dodávateľov, síce nie si výrobca, tak možno Ti s týmto dajú pokoj. Ale ak by to aj požadovali, vieš formou prílohy doložiť.
brato
30.08.09,19:34
čo sa týka prevádzkového poriadku, mohol by byť, len by som trošku obšírnejšie dala popis o jednotlivých čistiacich prostriedkov, ktoré na čo použiješ.
Ináč myslím si, že by to malo byť ok.
čo sa týka haccp, neviem či Ti nedajú vymenovať pár dodávateľov, síce nie si výrobca, tak možno Ti s týmto dajú pokoj. Ale ak by to aj požadovali, vieš formou prílohy doložiť.

Dakujem velmi pekne niečo som prirobil to toho prevadzkoveho poriadku poslal som ti aktualizaciu..na mail.
lenkak
30.08.09,19:37
teraz je to super,
ešte môžeš priložiť tabuľku sledovania teplôt v jednotlivých miestnostiach a chlad. zariadení.
brato
30.08.09,19:40
teraz je to super,
ešte môžeš priložiť tabuľku sledovania teplôt v jednotlivých miestnostiach a chlad. zariadení.

Ďakujem za všetko si zlata,idem tam tu tabulku šupnuť.
lenkak
30.08.09,19:43
v rámci toho prevádzkového som si nikde nevšimla spomenaný predaj drogérie. Aspoň uveď, že bude odčlenená, na inom mieste než potraviny. Poprípade sa informuj na hygiene, či im to bude postačovať čo sa týka drogérie.
brato
30.08.09,19:46
v rámci toho prevádzkového som si nikde nevšimla spomenaný predaj drogérie. Aspoň uveď, že bude odčlenená, na inom mieste než potraviny. Poprípade sa informuj na hygiene, či im to bude postačovať čo sa týka drogérie.

No to som nevedel či to tam mam spomenuť ked Haccp je viac menej zamerane na potraviny...ale pridam to tam ved prinajhoršom mi to budu kazať odtial odstraniť.
lenkak
30.08.09,19:49
do prevádzkového poriadku drogériu uveď. Maj dve časti, jeden haccp, jeden prevádzkový.
Budeš písať aj žiadosť o povolenie prevádzky.
Na začiatku žiadosti spomeň všetky druhy tovaru čo budeš predávať a tam dopíš, že aj drogériu.
brato
30.08.09,19:54
ok.Len som tam pridal toto dufam že to bude stačiť.

Drogéria – Tovar musí byť samotne uložený na samostatných regáloch a v patričnej vzdialenosti od potravín.