ruccola
13.01.07,21:22
Zdravim,

studujem v 4. rocniku v zahranici, a 2006 som popri studiu part-time pracoval:

Ake su moje povinnosti k danovemu uradu a zdrav./soc. poistovni? Plat je zdaneny v zahranici (i ked nulou). Spravne?

Dakujem.
Muška
13.01.07,20:56
Ak si rezident SR, tak zdaňuješ celosvetové príjmy v SR. S Rakúskom je zmluva o zamedzení dvojitého zdanenie - forma - vyňatie - ale iba tie príjmy, ktoré boli zdanené. Musíš si od zamestnávateľa vypýtať potvrdenie, kde bude uvedené, že odviedli a v akej výške daň na ich Finančný úrad.

Výške Tvojich príjmov som moc nerozumela, ale všetky prepočítaš kurzom NBS a uvedieš v DP.

A samozrejme máš nárok na odpočítateľnú položku za celý rok vo výške 90816,- Sk.
ruccola
14.01.07,09:41
Dakujem za odpoved.

Co sa tyka staze, zdanuje sa v krajine, v ktorej sa praca vykonava, na slovensku vraj mam len podat priznanie "pro forma" (t.j. iba kvazi nahlasit)?.

Dakujem.
Muška
14.01.07,12:29
§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

.....z toho vyplýva, že DP musí podať, každý kto mal hrubý príjem vyšší ako 50 % zo sumy 90816 /nezahŕňajú sa sem prípady podľa § 43 - daň vyberaná zrážkou - čo nie je Tvoj prípad/
Muška
14.01.07,12:37
Co sa tyka staze, zdanuje sa v krajine, v ktorej sa praca vykonava (= rakusko), na slovensku vraj mam len podat priznanie "pro forma" (t.j. iba kvazi nahlasit). Tak ako som písala v prvej odpovedi....potrebuješ potvrdenie....a uvedený príjem priznáš v DP....ale pretože v "Zmluve o zamedzení......" sa pri zdanených príjmoch z Rakúska použije forma "vyňatia", tak to v DP iba uvedieš a potom zasa odpočítaš. Ale uviesť to musíš - aj doklad musíš priložiť k DP.

Ale aj tento zdanený príjem /v hrubom/ sa Ti nasčítava spolu s ostatnými príjmami, ak ani tak nedosiahneš 50 % z 90816,- Sk - nemusíš podávať DP.

Ak dosiahneš viac ako 50 % z 90816,- , ale nie viac ako 90816,- Sk, tak DP síce podávaš, ale Tvoja daň bude 0,-

Zdaňuješ príjem nad 90816,- Sk
Muška
14.01.07,12:40
ruccola
14.01.07,12:42
§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

.....z toho vyplýva, že DP musí podať, každý kto mal hrubý príjem vyšší ako 50 % zo sumy 90816 /nezahŕňajú sa sem prípady podľa § 43 - daň vyberaná zrážkou - čo nie je Tvoj prípad/

dakujem.

teda za staz, ktora prekracuje 50% podat DP pro forma (kedze zdanene uz v rakusku)
Muška
14.01.07,12:53
Poistenie som Ti pricapila vyššie v tom linku.

Pri otázke či podať DP: Musíš napočítať všetky príjmy aj tie, ktoré budú mať formu vyňatia a z toho usúdiš či musíš podať. Čiže všetky, všetky príjmy v hrubom
ruccola
15.01.07,12:59
Poistenie som Ti pricapila vyššie v tom linku.

Pri otázke či podať DP: Musíš napočítať všetky príjmy aj tie, ktoré budú mať formu vyňatia a z toho usúdiš či musíš podať. Čiže všetky, všetky príjmy v hrubom

dakujem pekne
Muška
15.01.07,13:27
Do 30.6.2007 spravíš RZZP /ročné zúčtovanie ZP/, takže žiadne penále nebudeš platiť.

Zo sumy , kde za Teba platili v Rakúsku, "pravdepodobne" nebudeš platiť....ale musíš priniesť doklad....a keď si bol poistencom iného štátu, tak si sa mal u nás odhlásiť.
Ale snáď Ti odpovie niekto , kto s tým má viac skúsenosti.
ruccola
16.01.07,07:37
@ Marina,

co mam teda konkretne robit?
AnitaMartinska
16.01.07,11:47
Student pracoval 3.5 mesiaca v USA. Musi si podat danove priznanie?
Vraj nema o prijme ziaden doklad a este sa mu bude dan vracat.
Neviem,nerozumla som tomu dobre,lebo nemam osobnu skusenost,tak mu neviem poradit.
Ma niekto takuto skusenost a mozte poradit?
Dakujeme.
Johanka
16.01.07,11:51
Marína
16.01.07,16:39
@ Marina,

co mam teda konkretne robit??

a co mam za to neodhlasenie sa??
Tu je každá rada drahá. Keby si sa aj dodatočne odhlásil v SR zo ZP, neviem ako by to bolo s výkonmi za Tvoje ošetrenie v SR, ktoré lekári vyúčtovali ZP, pretože predpokladám, že to bolo na úkor poistenia v slov. zdr. poisťovni a nie na preukaz EU vydaným rakúskou zdr. poisťovňou. To, čo tu píšem, sú len moje úvahy. Možno sa ozve niekto, kto vie na základe §§ ako na to.
AnitaMartinska
17.01.07,05:12
Pozri tu http://www.porada.sk/t18981-prijem-studenta-zo-zahranicia.html?highlight=pr%EDjmy+zahrani%E8ia

Johanka, dakujem za odkaz na.....,ale po precitani si prispevkov aj tak tomu nerozumiem.
Co mu da do DP, ked odtial nema ziaden doklad?
Keby si neurobil DP, pride na to DU?
Bol by z toho postih?
Nevie niekto napisat konkretny priklad?
Urcite by sa pomohlo viacerym studentom,ktorí brigadovali v USA.
Pekny den
Marína
17.01.07,08:17
Johanka, dakujem za odkaz na.....,ale po precitani si prispevkov aj tak tomu nerozumiem.
Co mu da do DP, ked odtial nema ziaden doklad?
Ak nie je doklad, tak nevieš vypísať DP. Ako že nemá doklad? Stratil ho? Robil na čierno? Na podanie DP má čas a môže DÚ požiadať o neskorší termín podania, max. do 30.9.
Keby si neurobil DP, pride na to DU?
Príjmy nerezidentov sa majú oznamovať správcovi dane, kde má daňovník daňový domicil.
Bol by z toho postih? Bol, za nepodanie DP.
Nevie niekto napisat konkretny priklad?
Prepáč, ale nerozumiem otázke, príklad na čo?
Urcite by sa pomohlo viacerym studentom,ktorí brigadovali v USA.
Pekny den
Nie som síce Johanka, ale....odpoveď v texte citátu.
AnitaMartinska
17.01.07,08:49
Marína,
myslela som priklad,ked napr. student zarobil v USA 4500 dolarov,bol riadne na brigade cez agenturu a chce si podat DP. Aky typ DP sa pouzije a kokretne ktore kolonky sa ako .vypisu.
Vdaka
Johanka
17.01.07,08:59
Nie som síce Marína :D ...
s USA máme v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia pre príjmy zo závislej činnosti metódu zápočtu dane zaplatenej v zahraničí. Takže pri výpočte platí to, čo napr. pre Írsko. Nakoľko je tu niekoľko vyriešených príkladov pre Írsko, stačí troška pohľadať a čítať : Írsko.
Písať tu nejaký fiktívny príklad pokladám za neefektívne, pretože existuje veľa variant možných príjmov daňovníka .... Na základné pochopenie stačia spomínané vyriešené konkrétne prípady. Ak však máš nejaké reálne čísla a nevieš si s tým rady, napíš - vyriešime spoločne ;) .