tinaM
14.01.07,07:35
Platiteľ DPH, ktorý počas roka upltatňuje daň koeficientom /0,99/ je povinný na konci roka urobiť ročné zúčtovanie DPH. O vzniknutý rozdiel upravuje základ dane. Nie je mi jasné, či stále, alebo len pri zrušení registrácie platiteľa DPH. /Na konci roka mi vyšiel koeficient 1 a uplatním si v riadku 19 DP DPH rozdiel. Pritom ostávam naďalej platiteľom DPH. Chápem to tak,že keď som si uplatňovala počas roka len menej a mám nárok na celú DPH, ktorú mi štát vráti, prečo si mám upravovať daň z príjmov. Ďakujem.
Jedná sa o JÚ.
andrej_rv
14.01.07,07:57
Platiteľ DPH, ktorý počas roka upltatňuje daň koeficientom /0,99/ je povinný na konci roka urobiť ročné zúčtovanie DPH. O vzniknutý rozdiel upravuje základ dane. Nie je mi jasné, či stále, alebo len pri zrušení registrácie platiteľa DPH. /Na konci roka mi vyšiel koeficient 1 a uplatním si v riadku 19 DP DPH rozdiel. Pritom ostávam naďalej platiteľom DPH. Chápem to tak,že keď som si uplatňovala počas roka len menej a mám nárok na celú DPH, ktorú mi štát vráti, prečo si mám upravovať daň z príjmov. Ďakujem.

Jedná sa o JÚ.

Základ dane o DPH sa upravuje v prípadoch uvedených v § 17 ods. 20. Pri pomernom odpočítaní dane koeficientom nejde o úpravu základu dane, ale o zahŕňanie neodpočítateľnej časti dane do daňových výdavkov v zmysle § 19 ods. 3 písm. k) bod 2. ZoDP.
Keďže ide o nepeňažnú úpravu výdavkov, v zmysle Postupov JÚ sa o rozdiele vyplývajúcom z krátenia DPH v priebehu roka neúčtuje. V rámci uzávierkových operácií sa do daňových výdavkov zahrnie rozdiel až na základe výsledku výpočtu koeficientu za kalendárny rok v zmysle § 50 ods. 4 ZDPH (teda na základe daňového priznania DPH posledné zdaňovacie obdobie príslušného roka). Ak vyjde ročný koeficient 1, znamená to, že celá DPH je nedaňovým výdavkom a nie je čo účtovať do daňových výdavkov (t.j. upravovať základ dane).
V prípade, že účtovná jednotka interným dokladom predsa len účtovala pomernú časť DPH do výdavkov ako nepeňažnú operáciu aj v priebehu roka, na konci roka sa tieto výdavky pri ročnom koeficiente 1 v rámci uzávierky stornujú.
Pri oboch spôsoboch účtovania pri ročnom koeficiente 1 však DPH nebude mať žiadny vplyv na základ dane, keďže jej časť pripadajúca do úvahy ako daňový výdavok v úhrne za rok je rovná nule.
tinaM
14.01.07,08:51
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.