Valika
29.12.04,15:00
Krásny deň prajem a prosím o radu, resp. navigáciu.Uzatvorili sme na 3 dni zmluvu s Tatra bankou o krátkodobom vkladovom termínovanom účte, bol nám pripísaný aj úrok na BU. Ako zaúčtovať úbytok peňazí na BU a po 3 dňoch ich vrátenie bankou, ako nejakú pohľadávku? A úrok ako 221/341?
Dakujem. :mad:
rene
29.12.04,14:13
Ja účtujem takto :
261/221AE-prevod z BU na TV
221AE/261-príjem na TV

221AE/662-príjem úrokov

261/221AE-prevod z TV na BU
221AE/261-príjem na BU
Valika
29.12.04,14:18
Termín.vklad máme aj v CSOB a tam mi chodia výpisy aj z tohoto termín.vklad.účtu takže tam používam účet 261 a účtovanie ako si popísal.Ale v Tatra banke mne odídu peniaze z BU na pár dní a opäť sa mi vrátia.Nemyslím že by som tak použila účet 261.A budem to mať aj k 31.12.04 že vlastne mám voči banke pohľadávku.Ako ju zaúčtovať, len na ostatné pohľadávky? Nevidím v tom problém. Dakujem za názory všetkých.
rene
29.12.04,14:25
A je to pohľadávka? Ja by som povedala, že sú to Vaše peniaze, takže by to mala byť analytika na 221 / nám z Tatrabanky chodia také malé prípisy,tak to tam účtujem/
Valika
29.12.04,14:36
Ja to mám len teraz ako novinku takže neviem čo mi príde,len mám kópiu zmluvy zatiaľ asi s účtovaním zatiaľ počkám.
gabri
29.12.04,15:02
Ja som to učtovala presne ako Rene. Určite bude aj vypis z TV.
Nika
29.12.04,15:19
Ja to účtujem tiež ako Rene, len ešte tam mám aj daň z úrokov na 341(analytiku)/261
ricij
29.12.04,15:41
Ja som to prehnal cez 373.
zlatica76
14.01.05,09:08
u nas sa terminove vklady uctuju:

261 / 221 - zalozenie TV

po troch dnoch

221 / 261

Nie je to celkom metodicky spravne, ale v priebehu roka to prejde.

ked mam nejaky terminovy vklad, ktory zacina 29. 12 a konci 2.1. tak potom mam specialnu analytiku, kde to uctujem tak ako v druhom prispevku.

t.j. na 261 k 31.12. nemozem mat TV, ale iba prevody (napr. banka nestihla zuctovat odvod penazi)
Anonymka
17.05.06,06:25
Ale veď práve o to ide, že tam sú peniaze na ceste. Aj ja použijem účty 261 a 221 - už aj idem vytvoriť analytiky. :)
Lila
17.05.06,06:55
Dievčatá, čo robíte z toho vedu? Však účtujeme to cez 261 ako preniaze na ceste.
Ku koncu roka to kľudne môžte mať na 261, pretože táto 261 sú peniaze na ceste a zostatok môže byť aj mínusový. Tak ako to účtuje Rene plne súhlasím.
Je vhodné mať anylytiku na takýto účel.
Viera
09.01.07,07:48
V priebehu minulého roka sme dávali na krátku dobu termínované vklady v Tatrabanke.
Banka nám o týchto vkladoch nedáva výpisy, len potvrdenie o úložke.
Peniaze len odídu na čas z bežného účtu a po čase sa vrátia a je nám pripísaný úrok a zrazená daň.
Ako ich mám zaúčtovať ?
A ako odsúhlasiť zostatok k 31.12.2006, keď mi banka nevydá potvrdenie o zostatku na termínovanom vklade ?
Tweety
09.01.07,07:50
V priebehu minulého roka sme dávali na krátku dobu termínované vklady v Tatrabanke.
Banka nám o týchto vkladoch nedáva výpisy, len potvrdenie o úložke.
Peniaze len odídu na čas z bežného účtu a po čase sa vrátia a je nám pripísaný úrok a zrazená daň.
Ako ich mám zaúčtovať ?
A ako odsúhlasiť zostatok k 31.12.2006, keď mi banka nevydá potvrdenie o zostatku na termínovanom vklade ?
Neviem, ako nemôže dať potvrdenie o terminov.vklade, aj my máme TÚ, ale v inej banke, a každý mesiac dostanem prehľad o TÚ.
marčelina
09.01.07,08:06
Zdravím všetkých. Ani ja v tom nevidím žiadny problém. Taktiež máme takéto úložky peňazí na pár dní v Tatrabanke /už dva roky/ a o každej jednoducho dostaneme výpis. Účtujem to tiež cez 261.Pekný deň
Viera
09.01.07,08:50
Aký výpis dostávate ?
Mne odpíšu sumu z bežného účtu. Zaúčtujem 261/221.
Faxom dostanem potvrdenie o úložke, kde je vyčíslená suma a dohodnutý úrok. Originál tohoto dokladu som od nich nikdy nedostala.
A potvrdenie o zostatku k 31.12. ako podklad k inventarizácii tiež nedávajú.
Tak to nechávate k 31.12. na účte 261 ?
Lila
10.01.07,07:19
No, Vierka, viem o čom hovoríš. Pretože Vy faxom dostanete "Konfirmáciu" a žiaden výpis z terminovaného účtu, pretože na tento účel banka nevytvára takýto účet - ide o tzv. nočné úložky. Dokladom je konfirmácia- teda potvrdenie banky o uzavretom obchode a je tam okrem iného aj
uvedené číslo, podľa ktorého je možné takýto obchod identifikovať s dátumom uzatvorenia i dátum valuty /t.j. kedy je splatná/. Sú tam uvedené úroky, ktoré si musíte časovo rozlíšiť a zaúčtovať na konci roka ako budúce príjmy cez 385. Tento prepočet nikto za Vás neurobí.

Počas roka to dávam cez 261AE osobitná anylytika na tento účel, na konci roka treba tento zostatok preúčtovať na 378.
To, že Vám nechodia z TB originály -to je vizitka banky. Bez komentára!
Určite by som si ich žiadala. Je to predsa účtovný doklad.
Každá banka Vám pošle poštou aj originál. V každom prípade sú Vám povinní odsúhlasiť Váš zostatok. T.z., je to vo Vašom záujme vyhotoviť list, ktorý pošlete banke k odsúhlaseniu. V konečnom dôsledku -je to aj Vaša povinnosť.
Aj ja som počula o možnosti účtovať takéto vklady cez 373, ale žiaľ nestotožňujeme sa s týmto názorom, nakoľko to nie je možné zaradiť ako derivátovú operáciu, nakoľko v tejto oblasti niekoľko rokov pracujeme.
Viera
10.01.07,08:59
Predpokladala som, že banka mi automaticky odsúhlasí zostatok na termínovanom vklade, tak ako to robí pri bežných účtoch.
Ale oni sa tvária, akoby nevedeli, čo od nich chcem.
Vyhotovím si teda vlastný doklad a vyžiadam si jeho potvrdenie.

Lila, ďakujem za radu.