kosticka
14.01.07,23:03
dobry vecer,
byvame obytnom dome v podkrovnom byte. nad nami je este priestor, vyska k hrebenu strechy cca 1,9 m. chceli by sme tento priestor odkupit a vyuzit ho ako odkladaci priestor, resp. vyuzit ho na susenie pradla.
aky je postup?
k odkupeniu prietoru potrebujem suhlas vsetkych clenov domu?
znalca na ohodnotenie mi niekto urci, alebo si ho mozem zvolit sama.
dakujem za radu
Chobot
15.01.07,08:59
dobry vecer,
byvame obytnom dome v podkrovnom byte. nad nami je este priestor, vyska k hrebenu strechy cca 1,9 m. chceli by sme tento priestor odkupit a vyuzit ho ako odkladaci priestor, resp. vyuzit ho na susenie pradla.
aky je postup?
k odkupeniu prietoru potrebujem suhlas vsetkych clenov domu?
znalca na ohodnotenie mi niekto urci, alebo si ho mozem zvolit sama.
dakujem za radu

Predpokladám, že je to definované ako spoločný priestor bytového domu, ktorý patrí všetkým vlastníkom. Na to, aby ste si ho odkúpili, bude treba podstúpiť komplikovanú tortúru. Bude treba predefinovať tento priestor na nebytový (myslím, že ešte pred odkúpením), tým sa môže stať, že sa zmenia spoluvlastnícke podiely v dome. Otázna je aj cena. Pokiaľ by ste sa dohodli na cene, nemusíte dávať priestor ohodnotiť znalcom.

Pri odkupovaní to budú musieť podpísať všetci vlastníci, pretože každý Ti predá svoj malý spoluvlastnícky podiel na tomto priestore.

Jednoduchšie by som to videl, keby ste sa s ostatnými dohodli o dlhodobom prenájme uvedeného priestoru za nejakú rozumnú cenu. Tam stačí spísať nájomnú zmluvu a na katastri sa nič meniť nemusí. A je to podtatne lacnejšie, než odkúpenie (aj z hľadiska poplatkov).
kosticka
15.01.07,13:50
cena dlhodobeho prenajmu je vec dohody medzi mnou a spoluvlastnikmi, alebo sa riadi nejakymi pravidlami (mantinelmi).
ak by som to zobrala do dlhodobeho prenajmu mozem (na vlastne naklady) si vytvorit do tohoto priestoru (nad vlastnym bytom) vstup z terajsieho bytu? pripadne vybudovat stresne okno? .............. ale asi je to vsetko vecou dohody, vsak?
dakujem za inspiraciu
Chobot
16.01.07,06:17
cena dlhodobeho prenajmu je vec dohody medzi mnou a spoluvlastnikmi, alebo sa riadi nejakymi pravidlami (mantinelmi).
ak by som to zobrala do dlhodobeho prenajmu mozem (na vlastne naklady) si vytvorit do tohoto priestoru (nad vlastnym bytom) vstup z terajsieho bytu? pripadne vybudovat stresne okno? .............. ale asi je to vsetko vecou dohody, vsak?
dakujem za inspiraciu

Cena je len vecou dohody. Môžu Ti to prenajať aj napr. za symbolických 100,- SKK za rok, do toho okrem Teba a majiteľov nikoho iného nič nie je. Nie je to ani nikde stanovené (napr. cenníkom).

Či môžeš vybudovať okno? Ak súhlas bude zakotvený v zmluve, tak teoreticky áno. Záleží od typu stavebnej úpravy (neviem takto z hlavy, treba si to porzieť v stavebnom zákone), či tá konkrétna stavebná úprava podlieha ohláseniu stavby alebo či treba na to stavebné povolenie od miestneho úradu živ. prostredia. Potom už len oni môžu mať k tomu pripomienky.
kosticka
20.01.07,15:27
dakujem za dobru radu, to s tou najomnou zmluvou sa mi nezda tak tragicke a nerealne ako odkupenie priestoru. DAKUJEM!