Lali
15.01.07,06:34
Dobrý deň,
v roku 2006 sme fakturovali odberateľovi v Česku dodávku tovaru. Dňom 31.12.2006 nám tovar vrátili, týmto dňom sme im vystavili dobropis. Keď sa faktúra zaúčtuje, mám v riadku 05 a 07 výkazu DPH mínusovú hodnotu a aj súhrnný výkaz za posledný štvrťrok vychádza mínusový. Nepáči sa mi to. Český partner tieto dodávky samozdaňuje, opačne si viem predstaviť zaúčtovanie tohto dobropisu. Mám tento dobropis vôbec uvádzať do výkazu DPH a do súhrnného výkazu ? Riadok 23 a 24 výkazu DPH, tak ten si myslím, že v tomto prípade vôbec neprichádza do úvahy. Môžete mi prosím poradiť ?

Ďakujem.
Ľuba
ALBO
15.01.07,06:19
riadok 7 a 5 mam ja v DP na toto
Lali
15.01.07,06:41
Pardón, veď aj ja. No a teda ako mínusom či nie mínusom, či ako teda ? Aj súhrnný mínusom ? Či vôbec neuvádzať ?
Ďik.
Lali
15.01.07,11:01
Dobre, Albo, riadky sme poriešili, chybička krásy je odstránená. Inak čo by si mi k tomu vedela povedať ? Však sa nedaj prosiť. Ja osobne som sa rozhodla, že to možno nie je správne, ale tento dobropis nikam neuvediem do výkazu a už vôbec nie do súhrnného. V riadkoch 05 a 07 nie je možnosť použitia znamienka mínus. A ak by som to dala do riadku 23 mínusom, čo by som dala do riadku 24 ? Nulu ? Nezmysel by to bol si myslím. Ja zatiaľ iné východisko nevidím, len neuvádzať nikde.
ivako
15.01.07,12:02
Vystavený dobropis do krajín EÚ uvádzam v DP k DPH v riadku 23 mínusom.
Pracujem v Omege a pri podrobnom vytlačení evidencie DPH, mám uvedené, že je to r.23 Rozdiel v základe dane po oprave pri dodaní § 25 ods.1-3 (oprava k r. 07)
ALBO
15.01.07,13:54
tiež mi vychádza r. 23 z poučenia:
38. Riadok 23 - rozdiel pôvodného a opraveného základu dane podľa § 25 ods. 1 až 3 zákona
pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
Základ dane sa označí znamienkom mínus, ak sa znížil základ dane, a znamienkom plus, ak sa
zvýšil základ dane.


V dani bude 0. Ide predsa o opravu podľa § 25 =ide o dodanie tovaru.
Lali
16.01.07,04:00
Dievčatá, veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu ochotu. Ste fakt milé. Ešte sa Vás spýtam, či ste Vy už podávali na DÚ takto vyplnený výkaz - teda že v riadku 23 bola suma mínusom a v riadku 24 bola nula. A či sa im to na tom DÚ páčilo. Všetko opačne si viem predstaviť a pokladať za správne, kúpime tovar v Maďarsku, vrátime tovar Maďarovi, on vystaví dobropis, obsadím vo výkaze riadky 23 a 24 mínusom a riadok 25 plusom.
Teda máte toto dievčatá overené aj v praxi, že to takto môže byť ?
Ďakujem.
Ľ.
kalkulka
16.01.07,05:01
Všetci, čo uvádzajú r. 23 radia správne. Už som takýto výkaz na DÚ podávala a bolo to v poriadku. Ešte chcem upozorniť, pri vystavovaní dobropisu musíš použiť kurz z pôvodného plnenia.
ivako
16.01.07,05:33
Každý mesiac mám takéto dobropisy. Uvádzam to v daňovom priznaní tak, ako som to uviedla. Zatiaľ bez problémov.
Lali
16.01.07,05:34
Alicka, ďakujem. No a čo ten súhrnný výkaz ? Aj tam sa tento vrátený tovar uvádza ? Mínusom ?
Ď.
kalkulka
16.01.07,05:59
Presne ako píšeš. Aj do súhrného výkazu sa to dáva mínusom.
Lali
16.01.07,07:11
Všetkým vďaka.
Ľuba
Mirka.V
09.02.07,06:40
ahojte ... potrebujem súrne poradiť. V priebehu celého roku 2006 sme dodávali tovar do ČR ... na všetok tovar, ktorý daná spoločnosť v ČR nepredala ... ideme teraz robiť dobropis a vezmeme si tovar späť. Musím urobiť niekoľko dobropisov-aby som vedela použiť kurz z pôvodného plnenia, a určiť vždy ku ktorej faktúre ide?
Nedá sa to "nejako" spraviť jedným .. prípadne dvomi dobropismi? - je toho dosť veľa.
Ďakujem