Vivi
15.01.07,06:49
Rada by som sa spytala - nie som platitel DPH, vystavujem fakturu odberatelovi - je velmi velka chyba, ked je tam uvedena aj cena bez dane, DPH a cena spolu?V dolnej casti mam napisane, ze nie som platca DPH....:confused:
skaspa
15.01.07,05:56
Rada by som sa spytala - nie som platitel DPH, vystavujem fakturu odberatelovi - je velmi velka chyba, ked je tam uvedena aj cena bez dane, DPH a cena spolu?V dolnej casti mam napisane, ze nie som platca DPH....:confused:
Je to veľká chyba: podľa § 69 ods. 5 zákona o DPH: Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň.
Vystavila si faktúru s DPH, si povinná odviesť štátu DPH napriek tomu, že nie si platiteľ DPH, na žiadnych tebou vystavených dokladoch nesmieš uvádzať DPH, uvádzaš iba cenu celkom.
jjendro
19.02.07,14:39
a keď tam nie je vyčíslená DPH??? iba cena bez DPH a cena Celkom - čo sú vlastne rovnaké sumy tak je to v poriadku?

A ešte sa chcem spýtať, ako v prípade neplatcu vyzerá pokladničný doklad z registračnej pokladne - tiež tam je iba suma celkom? A nesmie tam byť napísaná DPH vôbec - ani bez sumy?
evina
19.02.07,14:46
a keď tam nie je vyčíslená DPH??? iba cena bez DPH a cena Celkom - čo sú vlastne rovnaké sumy tak je to v poriadku?

A ešte sa chcem spýtať, ako v prípade neplatcu vyzerá pokladničný doklad z registračnej pokladne - tiež tam je iba suma celkom? A nesmie tam byť napísaná DPH vôbec - ani bez sumy?

Neplatiteľ DPH je preto neplatiteľ DPH, že nespĺňa podmienky, aby ním bol a nemá preto vôbec s týmto pojmom uvažovať pri vystavovaní svojich dokladov.

Neplatiteľ DPH uvádza na svojich bločkoch cenu celkom. ak sú tam uvedené len písmenká DPH, nemal by byť problém /aj keď nemám potuchy na čo, nerozumiem softom.../, ale nesmie tam byť uvedená žiadna sadzba ani suma, nič...len tri písmenká na zbytočnú okrasu:)
To čo som hrubo vyznačala v citácii /teda cena bez DPH/jednoducho pre neplatiteľa DPH neexistuje, neplatiteľ DPH určuje za svoje výrobky/služby jednotkovú cenu a celkovú cenu.
jjendro
19.02.07,17:58
Dik za odpoved - teda logicky - keď od neplatiteľa nakúpi materiál platiteľ DPH tak si nemôže uplatniť túto daň na vstupe :)
Johanka
19.02.07,18:09
Akú "túto daň" ? Ak nakúpi platiteľ DPH od neplatiteľa DPH, na doklade nie je nič o DPH. Má tam byť iba jedna suma.