Vladimír Ozimý
15.01.07,07:19
Ahojte,

mám taký problém...teraz na prelome rokov sú rozrobené nejaké zákazky - ide o servis strojov a zariadení...teraz však sú tu faktúry za rok 2006, ktoré sa budú na výstupe prefaktúrovávať v rámci zákazky...mám hodnotu týchto služieb zaúčtovať do výnosov a zúčtovať to ako príjmy budúcich období alebo ako by ste to účtovali...lebo zákazka bude dokončená až tento rok ale Fa sa skladá:

- z našich služieb
- z našeho materiálu
- z prefakturácii (služby od iných firiem-a tieto fa už mám niektoré)
mudroš
15.01.07,16:13
Účuje sa to ako nedokončená výroba a oceňuje vlastnými nákladmi.

V nákladoch 2006 je zaúčtované. Zaúčtovaním 121/611 vlastne náklady kompenzujem, t.j. neovplyvnia mi výsledok hospodárenia 2006.
V nasledovnom roku budem účtovať náklady vzniknuté v roku 2007.
Do výnosov zaúčtujem dohodnutú cenu (311/602)
Zruším nedokončenú výrobu (611/121)
Tým vlastne premietnem všetky náklady a výnosy do zisku 2007.

Osobitný postup sa ešte uplatňuje pri zákazkovej výrobe (to je najmä stavebná činnosť)
jana stecova
01.02.07,16:36
Mám podobný problém.Od októbra vyrábame ner.zábradlia pre jednú firmu. Z ich strany bola zaslaná objednávka na predpokladané množstvo napr. 12000 kg ďalej je stanovená cena: materiál 198 Sk/ kg
práca 68 Sk/kg
Predpokladaná cel.cena 3.192.000 Sk .Firma poskytne zálohu na materiál.Fakturácia bude po jednotlivých dodávkach. Je určený termín dodania 1.časti 3300 kg zábradlia do 23.10.2006.Ďalšie termíny budú stanovené pri predložení výkres.dokumentácie. To je zhruba znenie objednávky.
Do konca roka 2006 im bola časť zábradlia faktúrovaná.Oni čiastočne uhradili zálohy- postupne, ďalšia fakturácia bola v januári 2007 a ďalšia bude 2/2007.
Ide mi o to , či to účtovať ako zákazkovú výrobu alebo nedokon.výrobu v PU ?
Na Porade som si prezrela všetko , čo sa dalo , aj zákaz.výrobu aj nedok.výrobu.Podľa mňa mala by som to účtovať ako nedok.výrobu, zatiaľ som niečo také nerobila. Účtujem zásoby spôsobom B. V 11 a 12/2006 sme nakúpili dosť veľa materiálu na túto výrobu, zároveň sa vyrobila aj časť zábradlia , ktoré sa faktúrovalo v 1/2007. Je potrebné k tomu urobiť nejaké kalkulácie? Alebo ohodnotiť časť vyrobeného zábradlia v roku 2006 , ktoré nebolo faktúrované cenou materiálu 198,-Sk / kg ako som to už uviedla. V tej cene je zohľadnené aj spracovanie ,ktoré nám robila iná firma / napríkl. vypaľovanie,ktoré som ináč účtovala na 518,neviem ,či správne, aj dopravu výrobkov k odberateľovi som účtovala na 518-samozrejme,že to robili iné firmy /. Ukončenie zákazky sa časovo poposúvalo kvôli zlej výkres.dokumentácii a jej oneskorenom doručení.
mudroš
02.02.07,14:54
Pri účtovaní spôsobom B ste tiež povinní viesť skladovú evidenciu.
Nespotrebovaný materiál sa v rámci uzávierkových operácií zaúčtuje 112/501.
Rovnako musíte inventarizovať nedokončenú výrobu. Oceníte ju vlastnými nákladmi (spotreba materiálu, mzdové náklady, poddodávky, ...). V rámci uzávierkových operácií sa zaúčtuje 121/611.
Tým sa vlastne kompenzujú náklady, ku ktorým ešte nemáte zaúčtované prislúchajúce výnosy. A budete mať správny a reálny výsledok hospodárenia aj základ dane.
jana stecova
02.02.07,16:52
To , že k 31.12. robím inventarizáciu materiálu je samozrejmé, aj to, že vediem skl.evidenciu, len nemám skúsenosti s nedokončenou výrobou, a nie som si istá na 100%, či je to zákaz.výroba alebo nedok.výroba. Chcela som aj vedieť, či môžem služby spojené s touto výrobou naúčtovať na účet 518 / vypaľovanie ,dopravu výrobkov odberateľovi/.
mudroš
03.02.07,15:47
Áno, služby sa zaúčtujú na 518. Aj ostatné náklady na výrobu zábradlia sa budú v priebehu účtovného obdobia účtovať na tie účty nákladov, na ktoré patria (spôsob B).
Na konci roka sa bude musieť stanoviť, ktoré práce ešte nie sú odovzdané a musia sa oceniť na úrovni vlastných nákladov:
- spotreba materiálu
- osobné náklady
- poddodávky (služby)
- výrobná réžia (odpisy a ďalšie náklady).
Buď sa sledujú skutočné náklady, alebo náklady podľa kalkulácií.
Viem, že to nie je jednoduché, ale na Porade sa to nedá podrobnejšie vysvetľovať. Treba si to naštudovať (v § 45 ods. 4 je to stručne popísané). Problém asi bude vysvetliť to majiteľom. Ale tí asi dobre vedia, čo ich výroba stojí.
Podľa toho, čo ste uviedli, asi sa nebude jednať o zakázkovú výrobu v zmysle § 30, ale len nedokončenú výrobu.
jana stecova
03.02.07,17:41
Ďakujem za informácie, tiež si to tak nejako predstavujem, samozrejme študujem všetko , čo sa dá ohľadom nedokon.výroby naštudovať.
Gabr
07.02.07,13:00
Čo sa týka zákazkovej výroby, prosím, neviete mi niekto doporučiť nejakú odbornú literatúru, ktorá by ma aspoň trošku naviedla, ako pri zákazkovej výrobe postupovať? Robím to prvý rok a som na pokraji šialenstva. ďakujem za každú radu.
saman
19.02.07,09:41
Skus si pozriet danoveho a uctovneho poradcu podnikatela 7/2006 od strany 89 do strany 101. Drzim palce!!!
seda
04.02.08,17:34
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o pomoc. Dúfam, že to napíšem zrozumiteľne. V r. 11/07 bola uzatvorená zmluva o dielo napr. na dodávku zariadenia Sk 10,-, montážny materiál Sk 5,-, montáž Sk 5,-, projekt Sk 3,-. Celkovo Sk 23,-. Podľa zmluvy faktúra má byť vystavená na základe preberacieho protokolu. V 12/07 bol vystavený preberací protokol v ktorom zákazník dodávku prevzal, ale s podmienkou odstránenia závad do 31.3.08 a to doplnenia projetku. Vlastne celá dodávka bola kompletná len projekt, bol zlý. Žiadal vystaviť faktúru v 12/07 s tým, že bude v hodnote Sk 14,-, a to za dodávku Sk 9,- a montážny materiál Sk 5,-. Zbytok dodávky Sk 1,-, montáž Sk 5,- a projekt Sk 3,- máme vyfaktúrovať až keď nám prevezme opravený projekt. Zatiaľ sa tak nestalo. Napadlo ma, že vlastne vo výdajke na sklade mám vydaný všetok tovar v r. 2007. Montáž bola tiež uskutočnená v r. 2007. Takže by som mala, ten zbytok dodávky Sk 1,- a montáž Sk 5,-, nejak dať do výnosov r. 2007. Neporadíte mi ako sa to účtuje, je to nedokončená výroba? Ďakujem
KEJKA
04.02.08,20:09
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o pomoc. Dúfam, že to napíšem zrozumiteľne. V r. 11/07 bola uzatvorená zmluva o dielo napr. na dodávku zariadenia Sk 10,-, montážny materiál Sk 5,-, montáž Sk 5,-, projekt Sk 3,-. Celkovo Sk 23,-. Podľa zmluvy faktúra má byť vystavená na základe preberacieho protokolu. V 12/07 bol vystavený preberací protokol v ktorom zákazník dodávku prevzal, ale s podmienkou odstránenia závad do 31.3.08 a to doplnenia projetku. Vlastne celá dodávka bola kompletná len projekt, bol zlý. Žiadal vystaviť faktúru v 12/07 s tým, že bude v hodnote Sk 14,-, a to za dodávku Sk 9,- a montážny materiál Sk 5,-. Zbytok dodávky Sk 1,-, montáž Sk 5,- a projekt Sk 3,- máme vyfaktúrovať až keď nám prevezme opravený projekt. Zatiaľ sa tak nestalo. Napadlo ma, že vlastne vo výdajke na sklade mám vydaný všetok tovar v r. 2007. Montáž bola tiež uskutočnená v r. 2007. Takže by som mala, ten zbytok dodávky Sk 1,- a montáž Sk 5,-, nejak dať do výnosov r. 2007. Neporadíte mi ako sa to účtuje, je to nedokončená výroba? Ďakujem
áno je to nedokončená výroba 121/611.
mimotemy chcem upozorniť na dôležitosť záverov preberania. Či pripomienky sú riadne v protokole popísané, či je tam uvedené čiastočné uznanie dodávky, resp. upravená fakturácia. Je to dôležité, ak je dodávateľ platiteľ DPH.
A tie dohody boli ina ústne, preberací protokol z 12/07 stanovuje striktne povinnosť fakturácie a odvodu DPH. Píšeš, že prevzal všetko...........
seda
07.02.08,07:07
áno je to nedokončená výroba 121/611.
mimotemy chcem upozorniť na dôležitosť záverov preberania. Či pripomienky sú riadne v protokole popísané, či je tam uvedené čiastočné uznanie dodávky, resp. upravená fakturácia. Je to dôležité, ak je dodávateľ platiteľ DPH.
A tie dohody boli ina ústne, preberací protokol z 12/07 stanovuje striktne povinnosť fakturácie a odvodu DPH. Píšeš, že prevzal všetko...........

Dobrý deň, máme všetko napísané v preberacom protokole, takže papierovo je to O.K., len neviem či som to správne zaúčtovala: r. 2007 121/611 a v r. 2008 611/121 /k ID som priložila preberací protokol/ a následne faktúra 311/604,602 + 19% DPH. Myslíte, že to mám dobre?
janaGT
20.02.08,12:31
[quote=mudroš;362285]Účuje sa to ako nedokončená výroba a oceňuje vlastnými nákladmi.

V nákladoch 2006 je zaúčtované.
Zaúčtovaním 121/611 vlastne náklady kompenzujem, t.j. neovplyvnia mi výsledok hospodárenia 2006.
V nasledovnom roku budem účtovať náklady vzniknuté v roku 2007.
Do výnosov zaúčtujem dohodnutú cenu (311/602)
Zruším nedokončenú výrobu (611/121)
Tým vlastne premietnem všetky náklady a výnosy do zisku 2007.

quote]

A v prípade, že v roku 2006 už bola aj nejaká čiastočná fakturácia?
KEJKA
20.02.08,18:26
[quote=mudroš;362285]Účuje sa to ako nedokončená výroba a oceňuje vlastnými nákladmi.

V nákladoch 2006 je zaúčtované.
Zaúčtovaním 121/611 vlastne náklady kompenzujem, t.j. neovplyvnia mi výsledok hospodárenia 2006.
V nasledovnom roku budem účtovať náklady vzniknuté v roku 2007.
Do výnosov zaúčtujem dohodnutú cenu (311/602)
Zruším nedokončenú výrobu (611/121)
Tým vlastne premietnem všetky náklady a výnosy do zisku 2007.

quote]

A v prípade, že v roku 2006 už bola aj nejaká čiastočná fakturácia?

treba vedieť jasne, čo sa vyfakturovalo.....vecné položky ktoré už boli fakturované (pravdepodobne aj s nejakým ziskom) sa nemôžu vyskytovať v nedokončenej výrobe.
zuzana
05.03.08,08:58
Ak nakúpim materiál, účtujem spôs.B 501/321 a robím akciu dodávka a montáž materiálu, kde časť bude vyfakt.v roku 2007 a časť v roku 2008.Ide o nedokonč.výrobu?Ak sklad preúčtujem 112/501, kde je aj ten materiál na tú zákazku, čiže tieto náklady sa mi v podstate znížia, tak nedokon.výrobu naúčtujem ako 121/611 iba ako montáž materiálu a práce, ten tovar tam už nezahrniem??