zuzanask
15.01.07,09:15
mam taky problem. Firma kupila program MRP v roku 2005 a nezaevidovala ho do uctovnictva. Faktura vsetko je....ale nie je v ucto. A toho roku sa program upgradoval. Znamena to ze ani tento upgrade nemozem zauctovat. Chcem sa teda poradit, ci sa da tento software, ktory teda nie je na podnikanie zaradeny preradit z osobneho uzivania do podnikania?

Este by som chcela vediet ci sa tento software previest na inu FO-podnikatela.
mysimis
15.01.07,08:19
Soft od firmy MRP nie je možné previesť na inú FO - podnikateľa.
ekopo
15.01.07,08:20
To, že soft nebol zaúčtovaný, neznamená že nemôže byť vedený na karte KM, hlavne ak máte doklad. Myslím si že kludne môžete upgrade účtovať do nákladov - máte určite doklad, ktorý spĺňa všetky náležitosti. Predpokladám, že soft je určený na podnikanie.
ekopo
15.01.07,08:22
Soft od firmy MRP nie je možné previesť na inú FO - podnikateľa.
Myslím, že v tomto prípade sa nejedná o prevod na inú FO. Vyjadrí sa zadávateľ otázky
sway
15.01.07,08:31
To, že soft nebol zaúčtovaný, neznamená že nemôže byť vedený na karte KM, hlavne ak máte doklad. Myslím si že kludne môžete upgrade účtovať do nákladov - máte určite doklad, ktorý spĺňa všetky náležitosti. Predpokladám, že soft je určený na podnikanie.

súhlasím, zaraď si ho do majetku a postupuj ako sa tu píše.;)
zuzanask
15.01.07,09:04
ok tak ja si ho zaevidujem do KM - bude to ako prevod z osobneho uzivania do podnikania? no a upgrade zauctujem.....dakujem
aamaterka
16.01.07,10:53
je to spravne ked ten softver jedna sa o program MRP zaradim iba do knihy KM v roku 2006 napriklad k 2.1. 2006 a nic viac? Soft bol zakupeny v septembri 2005.
CI ho mam zaevidovat k datumu nakupu? ale to uz mam urobenu uzavierku za rok 2005 v tomto programe.
a chcem sa spytat este, ci uctovnicka firma musi mat svoj vlastny softver na vedenie uctovnictva
ekopo
16.01.07,12:16
Nemal by byť problém zaevidovať sw ani k 9/2005 ani k 1/2006, len treba mať licenčný doklad /napr. FA/. Neviem ako je myslené s tým vlastným sw na vedenie účtovníctva. SW firma musí mať zakúpený, alebo vyvinutý vlastný /môj prípad/ , ak chce v ňom pracovať. V opačnom prípade sa jedná o nelegálne použitie.
aamaterka
16.01.07,12:41
no napriklad ja mam zivnost aj na vedenie uctovnictva a vediem ho pre jedneho pana co ma softver a jeho syna, ktory je tiez podnikatel. Teda uctovnictvo jedneho aj druheho vediem na ich programe, ktory ma vo vlastnictve syn. takto to je nelegalne? musi mat aj ten pan uctovnictvo, alebo ho musim viest na svojom programe
sway
16.01.07,13:01
je to spravne ked ten softver jedna sa o program MRP zaradim iba do knihy KM v roku 2006 napriklad k 2.1. 2006 a nic viac? Soft bol zakupeny v septembri 2005.
CI ho mam zaevidovat k datumu nakupu? ale to uz mam urobenu uzavierku za rok 2005 v tomto programe.
a chcem sa spytat este, ci uctovnicka firma musi mat svoj vlastny softver na vedenie uctovnictva

Ano zaeviedovať do KM, hoci k 2.1.2006.
a čo sa týka druhej časti, podľm mňa môže firma pracovať i na SW ktorý vlastní zákazník. SW však musí byť samozrejme legálny.;)
zuzanask
29.01.07,21:29
este mam otazocku, ak chcem nieco zaevidovat do KM danej firmy, musi byt faktura k tomu majetku, ktory chcem zaevidovat, vystavena na danu firmu, teda adresu sidla firmy?
zuzanask
30.01.07,12:29
neviete mi poradit? ci sa moze zaevidovat do ucotvnictva len majetok ktoreho faktura nie je vedena na adresu firmy?
ekopo
30.01.07,17:47
este mam otazocku, ak chcem nieco zaevidovat do KM danej firmy, musi byt faktura k tomu majetku, ktory chcem zaevidovat, vystavena na danu firmu, teda adresu sidla firmy?
Ak chceš niečo zaúčtovať do PD a zaevidovať do KM, tak FA musí znieť na meno daňovníka. Ak pôvodná, "nejaká" FA neznela na daňovníka ktorého sa zaradenie KM týka, tak účtovať o ňom v PD pri nákupe nemôže, ale môže ho zaradiť ako svoj majetok do podnikania a evidovať ho ako KM... a následne uplatňovať náklady napr. na opravu, údržbu......