janajanikova
15.01.07,08:48
Prosím o radu
pri pokladničnej knihe sa ku každej dennej uzávierke vypisuje príjmový doklad, alebo stačí k mesačnej uzávierke ?:confused:
janajanikova
15.01.07,07:58
prosím radu
pri pokladničnej knihe treba vypísať ku každej dennej uzávierke príjmový doklad, alebo stačí len k mesačnej
Anja111
15.01.07,07:58
Prosím o radu
pri pokladničnej knihe sa ku každej dennej uzávierke vypisuje príjmový doklad, alebo stačí k mesačnej uzávierke ?:confused:

Ja uprednostňujem denné PPD, ale stretávam sa aj s mesačnými.
Zoltán Kovács
15.01.07,08:00
Účtujem firmy, ktoré si vypisujú k dennej uzávierke PPD, ale aj také ktoré vypisujú PPD iba k mesačnej uzávierke.
danielko
15.01.07,08:04
Skús si pozrieť zák. o účt. , § 10, ods. 2.
Ja vystavujem PPD denne, mám zato, že v takto je účtovníctvo preukáznejšie a napr. v JU sa mi nemôže stať, že mám v peňažnom denníku na konci dňa v kolonke zostatok v hotovosti mínusové číslo.
To je môj názor.
evina
15.01.07,08:08
Môžeš účtovať aj raz mesačne. Pozri si:
http://www.porada.sk/t1674-p7-reg-pokladna--povinnosti.html
Zita5
15.01.07,08:13
Skús si pozrieť zák. o účt. , § 10, ods. 2.
Ja vystavujem PPD denne, mám zato, že v takto je účtovníctvo preukáznejšie a napr. v JU sa mi nemôže stať, že mám v peňažnom denníku na konci dňa v kolonke zostatok v hotovosti mínusové číslo.
To je môj názor.

Mínus u klienta mi vzniká aj pri dennom účtovaní tržieb ...:rolleyes:
danielko
15.01.07,08:14
Ale potom niečo nie je v poriadku. :rolleyes: (u klienta, nie u teba ):o
Anja111
15.01.07,08:15
Mínus u klienta mi vzniká aj pri dennom účtovaní tržieb ...:rolleyes:

mimotemy ... naši zlatí klienti!
Zita5
15.01.07,08:20
Ale potom niečo nie je v poriadku. :rolleyes: (u klienta, nie u teba ):o

Však to ja viem a mám predstavu .

Ale ....., čo účtujú raz mesačne , prosím Vás ako to riešite potom s nákupom v priebehu mesiaca . Účtujete podnikateľské vklady ? Inak si to totižto ani neviem predstaviť . Ja účtujem tržby z RP denne a aj pri tom zostanem , len by ma to zaujímalo .
evina
15.01.07,08:22
Však to ja viem a mám predstavu .

Účtujete podnikateľské vklady ?


Áno , ak je potrebné... .
Anja111
15.01.07,08:24
Áno a snažím sa ustrážiť aspom zostatok na konci mesiaca...
Zita5
15.01.07,08:35
Áno , ak je potrebné... .

Domyslela som si to , ale nepovažujem to za verné zobrazenie účtovníctva .

Ja som mala daňovú kontrolu teraz u jedného podnikateľa , ktorý má novinový stánok . Účtujem denne tržby . Kontrolórov som sa pýtala na účtovanie 1x za mesiac ..z dôvodu toho , že mám poznatky z takéhoto účtovania, z debaty vyplynulo , že ešte dobre že účtujem každý deň .


Takže ja osobne si myslím , nie každá kontrola má na takéto účtovanie rovnaký názor .
evina
15.01.07,08:42
Domyslela som si to , ale nepovažujem to za verné zobrazenie účtovníctva .

Ja som mala daňovú kontrolu teraz u jedného podnikateľa , ktorý má novinový stánok . Účtujem denne tržby . Kontrolórov som sa pýtala na účtovanie 1x za mesiac ..z dôvodu toho , že mám poznatky z takéhoto účtovania, z debaty vyplynulo , že ešte dobre že účtujem každý deň .


Takže ja osobne si myslím , nie každá kontrola má na takéto účtovanie rovnaký názor .
Každá kontrola nemusí mať taký názor, ale zákon mi to nezakazuje, teda umožňuje...
Čosa týka verného zobrazenia je toto vo veľa prípadoch práve verné, lebo nepoznám najmä tých menších podnikateľov /myslím čo do veľkosti prevádzky/, že by každý deň dávali peniaze poctivo do "kasišky", teda do pokladne :)

P.s. Môj názor na problém je v priloženom linku, plus súhlasy pod príspevkami J. Acsovej...
danielko
15.01.07,08:49
mimotemy ... a kde ich dávajú, ak nie do " kasičky" ? Sorry, mám aj predajňu, aj účtujem a predsa peniaze, ktoré utŕžim za deň použijem znova na nákup tovaru a zaplatenie účtov ( nájom, telefón a pod. ), neviem aké iné vklady podnikateľa by som mala dávať do účtovníctva? Odkiaľ mám zobrať peniaze na vklad podnikateľa?
Každý daňový kontrolór má iný názor, to je pravda, ale ak sa na to pozeráš z pohľadu daňového kontrolóra, tak mňa by zaujímalo, odkiaľ tie vklady podnikateľa sú. Ak máš zmluvy o pôžičke peňazí, prosím, ale inak mi to zaváňa skutočne nepreukáznosťou a čiernotou ( nikoho neobviňujem).
Nemusíš to brať do úvahy, je to len môj názor.
evina
15.01.07,08:51
mimotemy ... a kde ich dávajú, ak nie do " kasičky" ? Sorry, mám aj predajňu, aj účtujem a predsa peniaze, ktoré utŕžim za deň použijem znova na nákup tovaru a zaplatenie účtov ( nájom, telefón a pod. ), neviem aké iné vklady podnikateľa by som mala dávať do účtovníctva? Odkiaľ mám zobrať peniaze na vklad podnikateľa?
Každý daňový kontrolór má iný názor, to je pravda, ale ak sa na to pozeráš z pohľadu daňového kontrolóra, tak mňa by zaujímalo, odkiaľ tie vklady podnikateľa sú. Ak máš zmluvy o pôžičke peňazí, prosím, ale inak mi to zaváňa skutočne nepreukáznosťou a čiernotou ( nikoho neobviňujem).
Nemusíš to brať do úvahy, je to len môj názor.
O tejto problematike je na Porade veľa príspevkov, vrátene témy "vklad podnikateľa"

P.s. Podnikateľ si asi ťažko požičia peniaze sám sebe...podniká vo svojom mene a za svoje peniaze :) Veľmi často sa napr. stáva, že hradí svoje záväzky a v pokladni nemá v danom čase "podnikateľské peniaze", lebo napr. jemu neuhradili všetky pohľadávky, tak vloží "súkromné"....Úvodzovky znamanajú samozrejme, že to nie je pravý zmysel toho slova, ale snažím sa vystihnúť podstatu....
Zita5
15.01.07,08:54
Každá kontrola nemusí mať taký názor, ale zákon mi to nezakazuje, teda umožňuje...
Čosa týka verného zobrazenia je toto vo veľa prípadoch práve verné, lebo nepoznám najmä tých menších podnikateľov /myslím čo do veľkosti prevádzky/, že by každý deň dávali peniaze poctivo do "kasišky", teda do pokladne :)

P.s. Môj názor na problém je v priloženom linku, plus súhlasy pod príspevkami J. Acsovej...


Ja mi to jasné evina ......každá máme na to svoj názor .
A plnenie tej kasičky.........., myslím , že nerobí nám problém z pohľadu na tržby a doklady ani jednej účtovníčke , aby sme zistili samé , že o čo sa jedná ......ako sa kasička dopĺňa .

Môjmu klientovi po DK stúpli tržby o 300% a teda tým aj odvod DPH ...bolo mu spravené ..no no no
evina
15.01.07,08:58
Ja mi to jasné evina ......každá máme na to svoj názor .
A plnenie tej kasičky.........., myslím , že nerobí nám problém z pohľadu na tržby a doklady ani jednej účtovníčke , aby sme zistili samé , že o čo sa jedná ......ako sa kasička dopĺňa .

Môjmu klientovi po DK stúpli tržby o 300% a teda tým aj odvod DPH ...bolo mu spravené ..no no no

Ja som nemala na mysli tento problém....
Mala som na mysli skôr problémy v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch, ako napr. uvádzam v príspevku vyššie...