Dada
15.01.07,09:24
Máme povinnosť auditu účtovnej uzávierky za rok 2006. Výročnú správu vypracováva audítor, či my sami? Neviete ako to je?
Tweety
15.01.07,08:27
Máme povinnosť auditu účtovnej uzávierky za rok 2006. Výročnú správu vypracováva audítor, či my sami? Neviete ako to je? /Úprava pôv.príspevku:
audítorskú správu vypracúva audítor. VS spoločnosť.
Dada
15.01.07,08:42
Je potrebné preštudovať zmluvu s audítorskou spoločnosťou.

Vyberám zo zmluv....
1. Predmetom zmluvy je audit účtovnej závierky spoločnosti XYZ, ktorá bola zostavená za rok 2006 podľa zákona o účtovníctve a postupov účtovania pre podnikateľov.
2. Výsledkom auditu je:
a) vydanie správy audítora o účtovnej závierke za rok 2006,
b) vypracovanie listu odporúčaní len v prípade, ak audítor popri audite zistí nedostatky a na základe tohto zistenia odporúčania navrhne,
c) vydanie písomného súhlasu účtovnej jednotke na zverejnenie správy audítora z auditu účtovnej závierky spolu s auditovanou účtovnou závierkou
Dada
15.01.07,08:46
No vidíš, tak v bode 2 písm a, to uvedené je. Už iba podľa toho postupovať.

To je výročná správa? Som bola na tom, že to je len nejaký komentár, čo ona hodí k tomu.
Dada
15.01.07,08:51
Tak prečo mi potom vravela, že výročnú správu si zostavuje firma sama? To je divné.
Dada
15.01.07,08:57
Ešte by sa k tomu nejaký audítor mohol vyjadriť. Ufff....
ingi
15.01.07,11:03
Ešte by sa k tomu nejaký audítor mohol vyjadriť. Ufff....

Dadka, ja síce nie som audítor, ale pred siedmimi rokmi jedna naša spoločnosť podliehala auditu a pokiaľ sa pamätám, výročnú správu som vypracovala ja.
Zo Zákona o audítoroch a Slovenskej komore audítorov mi taktiež z § 15 vychádza, že výročnú správu vyhotovuješ Ty a správu audítora audítor a že sú to dva pojmy.
Citujem z § 15 spomínaného zákona:

Práva a povinnosti audítorov a audítorských

spoločností


§ 15
(5) Pri vykonávaní auditu účtovnej závierky a výročnej správy je audítor povinný overiť,

a) či údaje auditovanej účtovnej závierky verne zobrazujú finančnú situáciu a výsledok hospodárenia účtovnej jednotky,
b) či údaje vo výročnej správe sú v súlade s účtovnou závierkou alebo údaje v konsolidovanej výročnej správe sú v súlade s konsolidovanou účtovnou závierkou,
c) ďalšie skutočnosti, ktoré ustanovuje osobitný predpis. /2/
(6) Výsledkom auditu účtovnej závierky a výročnej správy je audítorom vypracovaná správa, ktorá obsahuje

a) názov správy, z ktorého vyplýva, že ide o správu audítora,
b) adresáta správy,
c) vymedzenie a označenie účtovnej závierky, ktorá podliehala auditu, a vymedzenie zodpovednosti vedenia účtovnej jednotky a zodpovednosti audítora,
d) vymedzenie rozsahu vykonaného auditu, ktorý obsahuje štandardy a postupy, podľa ktorých sa audit vykonal, opis práce vykonanej audítorom,
e) vyjadrenie názoru na účtovnú závierku vo forme a podľa požiadaviek stanovených audítorskými štandardmi,
f) dátum vypracovania správy,
g) meno a priezvisko audítora, číslo licencie alebo obchodný názov a sídlo audítorskej spoločnosti a číslo licencie,
h) mená, priezviská a podpisy zodpovedných audítorov, ktorí vypracovali správu, a čísla ich licencií.
kalkulka
15.01.07,11:20
Písomnú správu vypracuje audítor a v nej bude aj výrok audítora k ročnej závierke. Vy máte však povinnosť zostaviť výročnú správu. Túto správu audítor takisto odsúhlasuje.
Johanka
15.01.07,11:33
Zákon o účtovníctve:
§ 20
Výročná správa
(1) Účtovná jednotka, ktorá musí mať účtovnú závierku overenú audítorom podľa § 19, je povinná vyhotovovať výročnú správu, ktorej súlad s účtovnou závierkou zostavenou za to isté účtovné obdobie musí byť overený audítorom, s výnimkou výročnej správy podľa osobitného predpisu.27) Výročná správa obsahuje účtovnú závierku za účtovné obdobie, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa, a správu audítora k tejto účtovnej závierke, ak osobitný predpis neustanovuje inak, a najmä informácie o ........
Dada
15.01.07,11:40
Tak toto ma zaujímalo. Nie je jedno a to isté "správa audítora" a "výročná správa". Výročná správa obsahuje správu audítora. Správu audítora vypracováva audítor a výročnú správu my. Môžem to takto zhrnúť, nie?
Jana Acsová
15.01.07,11:41
Máme povinnosť auditu účtovnej uzávierky za rok 2006. Výročnú správu vypracováva audítor, či my sami? Neviete ako to je?

Vypracúva ju audítor.
Nie nevypracúva.

Pozrite lepšie § 20 ZoÚ - výročnú správu je povinná vypracovať účtovná jednotka. A kto iný by to mal vedieť vypracovať lepšie ak VS má povinne obsahovať napr. údaje o vývoji ÚJ ... vyváženú a obsiahlu analýzu stavu a prognózy jej vývoja, nefinančné ukazovatele napr. vplyv ÚJ na životné prostredie atď. atď.

Poznámka:
Správa audítora s názorom nie je výročná správa, ale správa s vyjadrením názoru audítora na auditovanú účtovnú závierku. Audítor sa zároveň vyjadruje aj k súladu údajov uvedených vo výročnej správe s auditovanou účtovnou závierkou. Zjednodušene, audítor kontroluje vybrané ukazovatele a údaje výročnej správy ale ju nevypracúva. Nemôže overovať niečo, čo by sám vypracoval. To by sme nemohli hovoriť o nezávisloslom pohľade na overované skutočnosti.
Dada
15.01.07,11:43
Nie nevypracúva.

Pozrite lepšie § 20 ZoÚ - výročnú správu je povinná vypracovať účtovná jednotka. A kto iný by to mal vedieť vypracovať lepšie ak VS má povinne obsahovať napr. údaje o vývoji ÚJ ... vyváženú a obsiahlu analýzu stavu a prognózy jej vývoja, nefinančné ukazovatele napr. vplyv ÚJ na životné prostredie atď. atď.

Poznámka:
Správa audítora s názorom nie je výročná správa, ale správa s vyjadrením názoru audítora na auditovanú účtovnú závierku. Audítor sa zároveň vyjadruje aj k súladu údajov uvedených vo výročnej správe s auditovanou účtovnou závierkou. Zjednodušene, audítor kontroluje vybrané ukazovatele a údaje výročnej správy ale ju nevypracúva. Nemôže overovať niečo, čo by sám vypracoval. To by sme nemohli hovoriť o nezávisloslom pohľade na overované skutočnosti.

Tušila som, že to nie je jedno a to isté. Ďakujem krásne za odpovede.