perta
15.01.07,09:53
Ahojte poraďáci, od 2.1.2007 pracujem v s.r.o. ako účtovníčka ale na živnosť.Mám otázku k podpisom faktúr, príjmových dokladov.... či ich môžem podpisovať ja alebo len zamestnanci firmy????
perta
15.01.07,11:20
prosím pomôžte
evina
15.01.07,11:30
Ahojte poraďáci, od 2.1.2007 pracujem v s.r.o. ako účtovníčka ale na živnosť.Mám otázku k podpisom faktúr, príjmových dokladov.... či ich môžem podpisovať ja alebo len zamestnanci firmy????
V prvom rade nepracujete v s.r.o., ale vykonávate pre s.r.o. službu na základe živnosti.
Ja u mojich klientov podpisujem Výdavkové/Príjmové doklady v časti vyhotovil /nakoľko ich naozaj vyhotovujem ja/, ostatné si podpisujú klienti. V s.r.o. by mali mať určené smernicou podpisový poriadok, ak nemajú, tak určite určený pracovník podpisuje v kolonkách schválil, prijal.....
perta
15.01.07,11:40
takže nevadí, keď živnostník vystavuje faktúry a aj ich podpisuje?
Assea
15.01.07,11:45
Ahoj Petra, mám rovnaký "osud" ako ty. A firma pre ktorú pracujem mi "udelila" normálne notárom overené splnomocnenie čo môžem podpisovať (faktúry, výkazy, PPD, VPD, zmluvy.... atď...).
evina
15.01.07,11:46
takže nevadí, keď živnostník vystavuje faktúry a aj ich podpisuje?
No ja som hovorila o príjmových a výdavkových dokladoch. V prípade faktúr, podľa mojej mienky môžete mať dohodu, že Vy ich vystavujete /teda podpis vyhotovil/, ale podpisovať by ich mal podľa mňa poracovník zodpovedný za danú obchodnú transakciu /teda on by mal schváliť. Nemôžete byť predsa zodpovednou osobou za "obsah" faktúry.
Zoltán Kovács
15.01.07,11:54
Len dodám, že keď externý účtovník podpisuje faktúry, z toho môžu vzniknúť potom aj dosť nepríjemné situácie. Čo keď odberateľ bude mať námietky voči obsahu (predmetu fakturácie), potom to odnesie ext.účtovník, ktorý vlastne s tým nemá nič spoločné.

Tiež sa prikláňam k tomu, že maximálne do kolónky vyhotovil dať sovje meno, ale na podpis dať konateľovi, resp. zodpovednému zamestnancovi.
perta
15.01.07,11:55
práveže ja som aj zodpovedná za obsah faktúry. Ja robím v tej firme absolútne všetko. Takže stačí ak mi šéf dá splnomocnenie a je všetko ok?
evina
15.01.07,11:57
práveže ja som aj zodpovedná za obsah faktúry. Ja robím v tej firme absolútne všetko. Takže stačí ak mi šéf dá splnomocnenie a je všetko ok?
Ak máš také široké srdce na takú zodpovednosť, môžeš to tak riešiť - je to vec dohody. Nezabúdaj však , že SZČO ručí svojím majetkom....
Zoltán Kovács
15.01.07,11:58
práveže ja som aj zodpovedná za obsah faktúry. Ja robím v tej firme absolútne všetko. Takže stačí ak mi šéf dá splnomocnenie a je všetko ok?

Takže vlastne funguješ tak, že nechceli ťa zamestnať a preto si na živnosť. V tom prípade by som jednoznačne urobil nejaký "dokument" (splnomocnenie, dohoda...) o tom, že môžeš podpísovať fa.
Assea
15.01.07,12:04
Ja som podobný prípad-robím to už dlhšie, zatiaľ mi z toho nevyplynuli žiadne problémy. Treba si zodpovedať za to akú faktúru vystavíme, aj keď sme živnostník :-)
Len ako som už písala mám notárom overené splnomocnenie.
perta
15.01.07,12:05
stačilo by to dať len do zmluvy?
Zita5
15.01.07,12:06
Ja som podobný prípad-robím to už dlhšie, zatiaľ mi z toho nevyplynuli žiadne problémy. Treba si zodpovedať za to akú faktúru vystavíme, aj keď sme živnostník :-)
Len ako som už písala mám notárom overené splnomocnenie.


Predpoklad tu ešte vidím ten , že faktúry na základe niečoho vystavujete , čiže niečo ako je dodací list a podobné dokumenty .Čiže zodpovednosť 50:50 .....
evina
15.01.07,12:11
Ja som podobný prípad-robím to už dlhšie, zatiaľ mi z toho nevyplynuli žiadne problémy. Treba si zodpovedať za to akú faktúru vystavíme, aj keď sme živnostník :-)
Len ako som už písala mám notárom overené splnomocnenie.

Nevyplynuli....lebo žiadne nenastali, ale niekedy môžu, a potom preberáš plnú zodpovednosť. Prijala si splnomocnenie a svojím podpisom na faktúre samozrejme aj potvrdzuješ svoju zodpovednosť. Nepodpisujeme sa len tak.... Všetko však závisí od toho ako je formulovaná Zmluva medzi Vami.
Ľudia sa veľmi ľahko dostanú do problémov, ktoré si na začiatku ani neuvedomili. Čo sa týka zamestnávateľa, ktorý ma nechce zamestnať kvôli odvodom, ale žiada odo mňa poslušnosť ako v prípade zamestnanca a prenáša svoju zodpovednosť- z môjho pohľadu nejde o korektný vzťah a určite by som mala obavy, že v prípade event. sporov veľmi rýchlo zabudne na nepísané dohody...
perta
15.01.07,12:12
ja nepracujem doma ale v tej firme ktorej spracuvávam účtovníctvo a vystavujem faktúry ktoré sú zároveň aj dodacím listom. Takže moja zodpovednosť je 100%
Zoltán Kovács
15.01.07,12:13
Nevyplynuli....lebo žiadne nenastali, ale niekedy môžu, a potom preberáš plnú zodpovednosť. Prijala si splnomocnenie a svojím podpisom na faktúre samozrejme aj potvrdzuješ svoju zodpovednosť. Nepodpisujeme sa len tak.... Všetko však závisí od toho ako je formulovaná Zmluva medzi Vami.
Ľudia sa veľmi ľahko dostanú do problémov, ktoré si na začiatku ani neuvedomili. Čo sa týka zamestnávateľa, ktorý ma nechce zamestnať kvôli odvodom, ale žiada odo mňa poslušnosť ako v prípade zamestnanca a prenáša svoju zodpovednosť- z môjho pohľadu nejde o korektný vzťah a určite by som mala obavy, že v prípade event. sporov veľmi rýchlo zabudne na nepísané dohody...

Maximálne s tým súhlasím. mimotemy Lenže. Bohu žiaľ sú situácie v ktorých človek si nevyberá a je vôbec rád, že je rád.
evina
15.01.07,12:14
ja nepracujem doma ale v tej firme ktorej spracuvávam účtovníctvo a vystavujem faktúry, ktoré aj potom vyskladňujem.

No ale to je práveže Tvoj problém... papierovo vykonávaš službu ako SZČO, a to je podstatné...
Čo všetko robíš a na základe čoho je otázkou dohody medzi Tebou a zamestnávateľom. Ty si musíš byť vedomá, akú časť zodpovednosti preberáš...
evina
15.01.07,12:15
Maximálne s tým súhlasím. mimotemy Lenže. Bohu žiaľ sú situácie v ktorých človek si nevyberá a je vôbec rád, že je rád.

Áno Smith aj ja presne s Tebou súhlasím a na to, vždy každému radím, že si musí zvážiť únosnosť svojho rizika...lebo hold už sme dospelí:)
Zoltán Kovács
15.01.07,12:19
Tiež som účtovník - SZČO (alu už nie dlho) a "pracoval som" v sro, lepšie povedané vykonával som svoju činnosť u nich v sídle. Ale nikdy som nepristúpil na to aby som ja podpisoval faktúry. Natoľko nebol som zaplatený aby som bral to riziko na seba, a myslím si, že také peniaze ani nebudú.
perta
15.01.07,12:22
ale prečo veď keď tie faktúry vystavujem v skutočnosti ja a na základe nejakej zmluvy tak vôbec nemôže byť problém, či môže??
horka
15.01.07,12:25
Ak konatel firmy urobi splnomocnenie, v ktorom v naplni tvoje prace je vystavovanie faktur a ich podpisovanie ja by som ich kludne podpisala. Podpis uz ani nie je podstatnou nalezitostou faktury, takze ....
Zoltán Kovács
15.01.07,12:26
ale prečo veď keď tie faktúry vystavujem v skutočnosti ja a na základe nejakej zmluvy tak vôbec nemôže byť problém, či môže??

AJ keď ich vystavuješ na základe zmlúv, resp. iných podkladov problémy môžu nastať vždy. Všetko je na luďoch, a ludia sú rôzného charakteru.
evina
15.01.07,12:29
ale prečo veď keď tie faktúry vystavujem v skutočnosti ja a na základe nejakej zmluvy tak vôbec nemôže byť problém, či môže??
Ak takto uvažuješ, tak by nemuseli existovať súdy. Problémov v pracovných a obchodných vzťahoch môže byť milión....Ale stále opakujem, my nevidíme podstatu Tvojej práce, to môžeš posúdiť len Ty...
perta
15.01.07,12:29
Ďakujem Vám všetkým ktorí ste sa zapojili do tejto témy. vrelá vďaka.
Assea
15.01.07,19:44
ale prečo veď keď tie faktúry vystavujem v skutočnosti ja a na základe nejakej zmluvy tak vôbec nemôže byť problém, či môže??

Predpokladám Petra, že svoju činnosť budeš vykonávať pre nejakú malú firmu - tak ako ja. Nebojím sa vystavovania faktúr - to je najmenej. Predsa keď nejakému zákazníkovi poskytneme službu alebo predáme tovar - väčšinou som u toho resp. mi kolegovia dajú preberací protokol/dodací list.., faktúru si dám od neho podpísať, prevezme ju... atd. Ešte som nemala v súvislosti s týmto žiadny problém - nemaj prehnané obavy.