Daudula
15.01.07,11:46
Môžu ísť na materskú dovolenku aj muži? Ak áno, tak výška materskej sa bude počítať z otcovho príjmu? Aký výmeriavací základ by sa bral,keď doba poistenia 270 dní je splnená, momentálne je nezamestnaný a v roku 2007 nastúpi do zamestnania mesiac pred pôrodom. Ďakujem.
Jana Motyčková
15.01.07,10:57
Tweety
15.01.07,10:58
Môžu ísť na materskú dovolenku aj muži? Ak áno, tak výška materskej sa bude počítať z otcovho príjmu? Aký výmeriavací základ by sa bral,keď doba poistenia 270 dní je splnená, momentálne je nezamestnaný a v roku 2007 nastúpi do zamestnania mesiac pred pôrodom. Ďakujem.
Môžu. Viď:
Iný poistenec

otec dieťaťa
ak matka zomrela
ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
po dohode s matkou, najskôr po uplynutí obdobia (14 týždňov), počas ktorého má matka nárok na materské a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela
fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu
Daudula
15.01.07,12:14
Ďakujem. Chcela by som sa ešte spýtať, že či do obdobia 270 dní zapadá nielen materská, ale aj potom rodičovské obdobie do tých 3 rokov? ďakujem.
Tweety
15.01.07,12:17
Ďakujem. Chcela by som sa ešte spýtať, že či do obdobia 270 dní zapadá nielen materská, ale aj potom rodičovské obdobie do tých 3 rokov? ďakujem.
Do obdobia 270 dní sa (po 31. júli 2006) započítava (uvedené platí, ak pôrod nastal po 31. júli 2006)

obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (ak sa nárok na materské uplatnil z povinného nemocenského poistenia zamestnanca)
obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (ak sa nárok na materské uplatnil z povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby)
evina
15.01.07,12:23
.. momentálne je nezamestnaný a v roku 2007 nastúpi do zamestnania mesiac pred pôrodom. Ďakujem.

mimotemy Daudula tak toto ma dostalo:) Dúfam, že to nie je Schwarzeneger....Aj pre toto je Porada perfektná, lebo ináč by som už z tých papierov a najmä blokov z ERP a požiadaviek klientov teraz v čase DPH a daňových bola mŕtva ... a takto si udržujem dobrú náladu :)
Tweety
15.01.07,12:25
mimotemy Daudula tak toto ma dostalo:) Dúfam, že to nie je Schwarzeneger....Aj pre toto je Porada perfektná, lebo ináč by som už z tých papierov a najmä blokov z ERP a požiadaviek klientov teraz v čase DPH a daňových bola mŕtva ... a takto si udržujem dobrú náladu :)
Evina, aj ja som sa usmievala, najprv dvakrát čítala, že či už nebodaj lekárska veda u mužov pokročila, že nastúpi do práce pred pôrodom.:p
Daudula
15.01.07,13:05
:) Teraz, keď som si ešte raz prečítala moju otázku, tak som si uvedomila, že som sa úplne zle vyjadrila, ale určite viete, ako som to myslela. Pýtala som sa na sestru, ktorá čaká bábätko a materská jej vychádza najnižšia, lebo nespĺňa podmienku 270 dní poistenia - po škole, ešte nebola zamestnaná, ani dobrovoľne poistená, ale jej manžel spĺňa tak ma napadlo, či by si nemohli polepšiť, keby po tých 6 týždňoch po pôrode, keď materskú musí mať matka dieťaťa tú najnižšiu, či potom by si na ostatné týždne mohol zobrať materskú manžel, ktorému by vyšla materská vyššia, ak by sa počítala z jeho vymeriavacieho základu. Čo si o tom myslíte? Ďakujem.
Tweety
15.01.07,13:06
:) Teraz, keď som si ešte raz prečítala moju otázku, tak som si uvedomila, že som sa úplne zle vyjadrila, ale určite viete, ako som to myslela. Pýtala som sa na sestru, ktorá čaká bábätko a materská jej vychádza najnižšia, lebo nespĺňa podmienku 270 dní poistenia - po škole, ešte nebola zamestnaná, ani dobrovoľne poistená, ale jej manžel spĺňa tak ma napadlo, či by si nemohli polepšiť, keby po tých 6 týždňoch po pôrode, keď materskú musí mať matka dieťaťa tú najnižšiu, či potom by si na ostatné týždne mohol zobrať materskú manžel, ktorému by vyšla materská vyššia, ak by sa počítala z jeho vymeriavacieho základu. Čo si o tom myslíte? Ďakujem.Odpoveď na svoju otázku máš v príspevku č.3.