tanti
15.01.07,12:12
Viem, ze na túto tému sú tu už viaceré príspevky, ale pre nás menej chápavých Vás poprosím ešte raz....
Chcem sa spýtať, keď podnikateľ, ktorý má živnosť len koli zamestnávateľovi (teda že ho nechcel prijať do TPP) a podniká v oblasti kde nemá možnosť uplatniť si vačšie náklady a chce si vypomôcť aspoň tým, že by si platenie podnájmu (v ktorom býva) dával do nákladov ako prevádzku alebo teda miesto podnikania. Pracuje v kancelárii za počítačom čiže nie je problém vyčleniť jednu miestnosť ako "kanceláriu" v prípade kontroly.
Chcem sa spýtať či by to bolo možné dávať nájomne do účtovníctva po prípade aj elektrinu a vodu a či to treba ohlasovat na ŽU.
bz5
15.01.07,11:20
Predpokladám, že by si mohol dať si to do nákladov, ale isto nie je celú čiastku. Skúsenejší poradia.
tanti
16.01.07,07:29
Tiez som rozmyslala, ze by som mu dala iba urcitu ciastku, ale zase akym sposobom sa k nej dopracovat a treba to v tomto pripade aj niekde nahlasit?
Prosim skuste mi poradit. Dakujem
k.i.n.o.
16.01.07,22:35
Ak podnikateľ býva v podnájme a má riadnu nájomnú (podnájomnú) zmluvu a platí nájomné preukázateľným spôsobom, stále je to výdavok na bývanie. Predpokladám, že v nájomnej zmluve je vymedzený účel prenájmu (spôsob využitia priestorov).
Ale smozrejme dá sa zmeniť (doplniť) nájomná zmuva, majiteľ nehnuteľnosti dá súhlas s využitím časti priestorov na podnikanie a vznikne výdavok spojený s podnikaním. Už len si obhájiť, že podnikateľ vykonáva svoju podnikateľskú činnosť (jej časť) v uvedenom prenajatom priestore a teda výdavky sú vynakladané za účelom dosiahnutia zisku...
Ale: majiteľ nehnuteľnosti platí daň z nehnuteľnosti a pomerná časť nehnuteľnosti vymedzená a využívaná na podnikanie podlieha úúúplne inej sadzbe. Majiteľ bude naozaj veľmi rád:D . Asi s tým radšej nebude súhlasiť.
A najdôležitejšia otázka: aké má podnikateľ príjmy v porovnaní s výškou nájomného, keď si tým chce "vypomôcť"? "Nevypomohol" by si lepšie paušálnymi výdavkami (40%)? A ešte by aj nemusel viesť účtovníctvo...
kazisvet
17.01.07,08:12
Do nakladov by si si mohol dat, myslim, ze pomernu cast by si si obhajil, t.j. cast elektriky, vody a pod, ak si vo vlastnom, alebo spisat najomnu zmluvu ak si v cudzom, v ktorej by sa specifikovalo co vsetko sa za tu jednu izbicku plati.
Ak je to v mieste sidla, nemusis to ohlasovat ako prevadzku, ale ak je to ide ako v mieste sidla, musis to ohlasit na zivnostenskom urade, vybavit tam aj inspekcnu knihu a takisto nahlasit aj na danovom urade. Na zivnostenske to musis nahlasit najneskor v den spustenia prevadzky, na danovom tusim do 30 dni.
Ale je tu skutocne na zamyslenie, ci nie je lepsie a jednoduchsie si uplatnit tych pausalnych 40%.
tanti
17.01.07,08:37
Dakujem pekne. Myslim, ze plati za podnajom pausalne jednu sumu a nema vycislene kolko je za vodu, elektrinu a tak dalej....
Mysleli sme aj na paualne vydavky ale to by mu dan vysla na nejakych 43tis. korun co je dost. Majitelka bytu je celkom pristupna mozno by aj suhlasila. Len celkom neviem ako by som ten najom rozdelila na osobnu spotrebu a podnikanie. Je asi dost velke riziko rozmyslat nad takymto riesenim nakladov?