dracica
15.01.07,14:04
Mám 2 vstupenky z výstavy, môžem odpočítať DPH ak doklad spĺňa náležitosti podľa par. 71, dani z pridanej hodnoty ??? prosím poraďte
Tweety
15.01.07,13:11
Mám 2 vstupenky z výstavy, môžem odpočítať DPH ak doklad spĺňa náležitosti podľa par. 71, dani z pridanej hodnoty ??? prosím poraďte
Ak súvisí vstupenka s podnikaním, t.j. bude daňovo uznaným nákladom, tak nie je problém v uplatnení nároku na odpočet.
dracica
15.01.07,13:14
Ak súvisí vstupenka s podnikaním, t.j. bude daňovo uznaným nákladom, tak nie je problém v uplatnení nároku na odpočet.

aké naležitosti musí spĺňať, aby som si mohla odpočítať DPH ??
Tweety
15.01.07,13:19
aké naležitosti musí spĺňať, aby som si mohla odpočítať DPH ??
Jednoducho, či vstupenka súvisí s podnikaním( splňa nárok na daň. náklad)
dracica
15.01.07,13:26
Jednoducho, či vstupenka súvisí s podnikaním( splňa nárok na daň. náklad)
áno súvisí to s jeho predmetom činnosti , to mi je jasne že keď podniká v stavebníctve tak tam nemôžem dať vstupenku s výstavy psov..:)
chcela som si preveriť, či spľňa všetky náležitosti daň. dokladu, ale v par. 71 sa píše o faktúre, o dokladoch MHD a o doklade k diaľ. známkam..nemalo by to spĺňať náležitosti zjednodušeného daň. dokladu, nechcem aby mi to daniari vyhodili
Tweety
15.01.07,13:29
áno súvisí to s jeho predmetom činnosti , to mi je jasne že keď podniká v stavebníctve tak tam nemôžem dať vstupenku s výstavy psov..:)
chcela som si preveriť, či spľňa všetky náležitosti daň. dokladu, ale v par. 71 sa píše o faktúre, o dokladoch MHD a o doklade k diaľ. známkam..nemalo by to spĺňať náležitosti zjednodušeného daň. dokladu, nechcem aby mi to daniari vyhodili
§ 71
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
dracica
15.01.07,13:33
§ 71
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

to nie je doklad z ERP, to je vstupenka hmmm???:rolleyes:
eskoes
15.01.07,13:33
§ 71
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
tweety nehnevaj sa na mňa, ale toto je úplne od veci
dracica sa pýta na vstupenku, nie na doklad z erp a skôr má na mysli, či spĺňa vstupenka na výstavu náležitosti faktúry podľa zákona o DPH a nie, či to možno považovať za daňový výdavok,
§ 71 ods. 5 hovorí, že za faktúru možno považovať aj doklad z erp, vstupenka takýmto dokladom ale nie, lebo nebola vyhotovená erp.

nebude to faktúra ani podľa § 71 ods. 2 - vstupenka nebude zaznamenaná v knihe dodávateľských faktúr
a nesedí mi na to ani § 71 ods. 3 a 4
dracica ja ti neporadim, ale tiez by ma zaujimalo riesenie
dracica
15.01.07,13:35
tweety nehnevaj sa na mňa, ale toto je úplne od veci
dracica sa pýta na vstupenku, nie na doklad z erp a skôr má na mysli, či spĺňa vstupenka na výstavu náležitosti faktúry podľa zákona o DPH a nie, či to možno považovať za daňový výdavok,
§ 71 ods. 5 hovorí, že za faktúru možno považovať aj doklad z erp, vstupenka takýmto dokladom ale nie, lebo nebola vyhotovená erp.

Správne je možné odpočítať z takého dokladu DPH alebo nie je ???
Ak neviete zavolám na DÚ
Tweety
15.01.07,13:39
Správne je možné odpočítať z takého dokladu DPH alebo nie je ???
Ak neviete zavolám na DÚ
A je na nej vôbec dph?, v tom prípade by tam malo byť uvedené IČO DPH a ostatné nálež.( adresa..)
Jana Acsová
15.01.07,13:44
Vstupenka a uplatnenie odpočítania dane:

Ak neobsahuje obchodné údaje oboch platiteľov dane (ten kto službu poskytuje, ten voči komu je daň uplatňovaná), čiže ak sa nejedná o faktúru so všetkými náležitosťami podľa § 71 ods. 2 ZDPH, tak sa ešte môže jednať o faktúru podľa odseku 5. Iná možnosť nie je. A vtedy musí obsahovať napríklad DKP (t.j. všetky údaje, ktoré musí doklad z ERP obsahovať v zmysle vyhlášky). Ak vstupenka tieto údaje nemá, nejedná sa o doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou a teda ani o faktúru v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty.

Taký je môj názor.
eskoes
15.01.07,13:44
A je na nej vôbec dph?, v tom prípade by tam malo byť uvedené IČO DPH a ostatné nálež.( adresa..)
aj keby to tam všetko bolo napísané a malo to náležitosti podľa § 71 ods. 2 nemožno to pokladať za faktúru. Do akej evidencie to potom dám? Ak by to bola faktúra vzniká mi záväzok a ten záväzok by som musel niekedy uhradiť (na čo by som potreboval dva doklady - faktúru + doklad o úhrade faktúry), ale mne žiadny záväzok nevznikol, hneď došlo k úhrade.
dracica
15.01.07,13:46
A je na nej vôbec dph?, v tom prípade by tam malo byť uvedené IČO DPH a ostatné nálež.( adresa..)

na jednej vstupenke je IČ DPH SK... cena 35 SK,-(cena bez DPH 294,10 Sk + DPH 19% 55,90 SK)

na druhej vstupenke je ale IČ DPH CZ takže tam nemam nárok na odpočet

takže riešim tu 55,90 Sk,- ale zaujíma ma to
Jana Acsová
15.01.07,13:48
na jednej vstupenke je IČ DPH SK... cena 350 SK,-(cena bez DPH 294,10 Sk + DPH 19% 55,90 SK)

takže riešim tu 55,90 Sk,- ale zaujíma ma toMyslím si, že odpoveď ste dostali ... ešte poprosím, kto bol na výstave?
Tweety
15.01.07,13:48
na jednej vstupenke je IČ DPH SK... cena 35 SK,-(cena bez DPH 294,10 Sk + DPH 19% 55,90 SK)

na druhej vstupenke je ale IČ DPH CZ takže tam nemam nárok na odpočet

takže riešim tu 55,90 Sk,- ale zaujíma ma to
Z toho dokladu si uplatní nárok, z tej českej ak nie si platcom v česku, tak neuplatníš, ostáva dph v nákladoch.
dracica
15.01.07,14:02
Z toho dokladu si uplatní nárok, z tej českej ak nie si platcom v česku, tak neuplatníš, ostáva dph v nákladoch.

Presne toto som si myslela...len som si to potrebovala potvrdiť..dakujem:)
dracica
15.01.07,14:08
Myslím si, že odpoveď ste dostali ... ešte poprosím, kto bol na výstave?

Na výstave bol konateľ, prečo takáto otázka???
Jana Acsová
15.01.07,14:10
Presne toto som si myslela...len som si to potrebovala potvrdiť..dakujem:)A čo ste si potvrdili?
- je to faktúra podľa § 71 ods. 2, alebo
- je to faktúra podľa § 71 ods. 5 ZDPH?
Jana Acsová
15.01.07,14:10
Na výstave bol konateľ, prečo takáto otázka???Lebo v tomto prípade sa podľa môjho názoru jedná o cestovnú náhradu a nehovorili by sme v tejto súvislosti o uplatnení práva na odpočítanie dane.
Jana Acsová
15.01.07,14:12
V súvislosti s cestovnou náhradou zamestnanca nie je spojené právo na odpočítanie dane z pridanej hodnoty. Jedná sa o výdavok, ktorý je súčasťou vyúčtovania cestovných náhrad a daň bola uplatnená voči konateľovi, nie voči firme.
eskoes
15.01.07,14:12
Z toho dokladu si uplatní nárok, z tej českej ak nie si platcom v česku, tak neuplatníš, ostáva dph v nákladoch.
aj keď tá vstupenka nespĺňa náležitosti faktúry podľa zákona o DPH tak z nej odpočíta DPH? podľa mňa nie
Zyka
16.01.07,10:59
Priatelia,
ako sa tato vstupenka zauctuje?
na vystave boli konatelia - na 512? musi byt sucastou cest.prikazu? ziaden si nevypisali....
vystava suvisi jednoznacne s predmetom podnikania....
dik za pomoc
Jana Acsová
17.01.07,08:09
Priatelia,
ako sa tato vstupenka zauctuje?
na vystave boli konatelia - na 512? musi byt sucastou cest.prikazu? ziaden si nevypisali....
vystava suvisi jednoznacne s predmetom podnikania....
dik za pomocAk si vstupenku kúpili konatelia sami v súvislosti s pracovnou cestou, resp. pracovná cesta sa vykonala za účelom účasti na výstave, cestovný príkaz by si vystaviť mali, resp. na firme by sme mali mať interne upravený postup vyúčtovania cestovných náhrad, povinnosti, lehoty atď.
Cestovné náhrady sa v podvojnom účtovníctve účtujú na účte 512.
jenny7
19.03.07,08:49
K poslednému príspevku ma napadla ešte jedna otázka - ak zamestnanec doniesol vstupenku z výstavy a aj bločik z parkovného, sú súčasťou CP, tak to zaúčtujem celé na 512 alebo to mám rozúčtovať na CP 512 a bločky dať ako 518??
renča1
19.03.07,09:03
K poslednému príspevku ma napadla ešte jedna otázka - ak zamestnanec doniesol vstupenku z výstavy a aj bločik z parkovného, sú súčasťou CP, tak to zaúčtujem celé na 512 alebo to mám rozúčtovať na CP 512 a bločky dať ako 518??

Vstupenky ja účtujem na 512 ( zapracov.v inter.smernici) a parkovné na 518.