K.A.T.K.A
15.01.07,14:25
Dobrý deň,
prosím Vás, zamestnankyňa je už dôchodca a pravdepodobne ukončí pracovný pomer.
Na čo všetko "ako zamestnávateľ" by sme nemali zabudnúť?
Ako je to s evidenčným listom? Robí sa ešte aj zápočtový list? Čo všetko treba urobiť?
Ďakujem.
horka
15.01.07,13:31
Ukoncenie prac. pomeru ma za nasledok odhlasenie zamestnanca zo socialnej a zdravotnej poistovne, vystavenie potvrdenia o mzde na ucely odvedenej dane a na ucely rocneho zuct. ZP, zapoctovy list za cele obdobie zamestnania, ELDZ, ktory je potrebne podpisany a potvrdeny poslat do SP.
deha
03.04.08,11:53
Ako to vlastne je s dôchodcami:
1.Ked chce odísť do dôchodku tak si dáva ukončenie PP dohodou , alebo akým spôsobom sa formálne ukončí pracovný vzťah?
2. V prípade ak by zamestnávateľ chcel ukončiť PP so starobným dôchodcom, tak mu musí dať výpoveď z nejakého dôvodu napr. nadbytočnosť a dať 3 mes odstupné???
drobeceva
03.04.08,11:57
Ako to vlastne je s dôchodcami:
1.Ked chce odísť do dôchodku tak si dáva ukončenie PP dohodou , alebo akým spôsobom sa formálne ukončí pracovný vzťah?
2. V prípade ak by zamestnávateľ chcel ukončiť PP so starobným dôchodcom, tak mu musí dať výpoveď z nejakého dôvodu napr. nadbytočnosť a dať 3 mes odstupné???
Dosiahnutie veku nie je dôvodom na to, aby s dôchodcom bol ukončený pracovný pomer. Ak to chce zamestnanec, stačí, keď si dá dohodu.
Ak chce ukončiť PP zamestnávateľ, tak musí "vymyslieť" nejakú formu, napr. tak, ako to vyššie uvádzaš.
gabikarim
03.04.08,12:05
1. skončenie PP dohodou alebo výpoveď §67 ZP
2. ukončenie PP rovnako ako so zamestnancom - nedôchodcom, tj. dohoda ; výpoveď (ak § 63 ods. 1 pism. a) a b) aj odstupné); okamžité skončenie; skončenie v skúšobnej dobe
nika.sum
05.08.08,11:32
Ahoj, prosim Vas, zamestnavam, vlastne zamestnavala som mamu do 31.7.2008, nakolko jej uz prisiel vymer na dochodok, dala si vypoved dohodou. Bola som ju odhlasit na SP, ZP. V maji som odovzdavala ELDZ do SP nakolko si poziadala o predcasny dochodok. Teraz po ukonceni pracovneho pomeru mam znovu poslat ELDZ ? A ako je to zo zapoctovym listom, je nejaka zmena? Treba jej pri ukonceni dat aj zapoctovy list ? Na porade som nasla tlacivo, ale je z r. 2006, zmenilo sa v nom nieco? Nezda sa mi to kvoli castiam, kde chcu udaje kvoli rodinnym pridavkom a tie predsa uz zamestnavatel nevyplaca. Poradte prosim niekto, dakujem.
VERONIKA6
05.08.08,11:43
Ahoj, prosim Vas, zamestnavam, vlastne zamestnavala som mamu do 31.7.2008, nakolko jej uz prisiel vymer na dochodok, dala si vypoved dohodou. Bola som ju odhlasit na SP, ZP. V maji som odovzdavala ELDZ do SP nakolko si poziadala o predcasny dochodok. Teraz po ukonceni pracovneho pomeru mam znovu poslat ELDZ ? A ako je to zo zapoctovym listom, je nejaka zmena? Treba jej pri ukonceni dat aj zapoctovy list ? Na porade som nasla tlacivo, ale je z r. 2006, zmenilo sa v nom nieco? Nezda sa mi to kvoli castiam, kde chcu udaje kvoli rodinnym pridavkom a tie predsa uz zamestnavatel nevyplaca. Poradte prosim niekto, dakujem.
ELDZ vypíšeš za obdobie od odovzdania ELDU /keď si vybavovala dôchodok, čiže od mája/ do skončenia pracovného pomeru. Zápočtový list už nepotrebuje.
nika.sum
05.08.08,11:52
dakujem za rychlu odpoved. A ako je to so zapoctovym listom zamestnanca, kt. nie je na dochodku, to ma caka v septembri vypisovat...?
VERONIKA6
05.08.08,11:57
dakujem za rychlu odpoved. A ako je to so zapoctovym listom zamestnanca, kt. nie je na dochodku, to ma caka v septembri vypisovat...?
Pri skončení prac. pomeru zápočtový list vypíšeš podľa predtlače. Zapíšeš obodbie od kedy do kedy u Vás pracoval, DPN spadajúceho do obdobia jedného roku pred skočením zamestnania a ostatné podľa predtlače. Ak máš na talčive "Odovzdanie prihlášky nároku na prídavky - tú časť prečiarkni a taktiež údaje, ktoré sa zamestnanca netýkajú.
nika.sum
05.08.08,12:13
Slubujem len posledna otazka, zamestnankyna je teraz na rodicovskej dovolenke, pred nastupom na matersku mala niekolko dni neplatene volno, ovplyvni to nejako zapoct.list?
VERONIKA6
05.08.08,12:16
Slubujem len posledna otazka, zamestnankyna je teraz na rodicovskej dovolenke, pred nastupom na matersku mala niekolko dni neplatene volno, ovplyvni to nejako zapoct.list?
Neplatené voľno je prerušenie ktoré sa nahlasuje na sociálku RLFO a taktiež bude uvedené aj v ELDZ. V zápočtovom liste sa píše iba od kedy do kedy u Vás robil, koľko je to rokov a dní.
nika.sum
05.08.08,12:28
Dakujem, nahlasene to bolo, aj v evidencnom to uz mam zapísane, len ten zapoctovy list, mi nebol jasny. Dakujem este raz. Prajem pekny den.
drdrdr1
19.02.09,09:33
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať: zamestnanec si podal žiadosť o predčasný dôchodok (k 2.1.2009). Uzatvorili sme dohodou o rozviazaní pracovného pomeru dohodou k 30.4.2009 s dvojmesačným odstupným. Zamestnanec pracoval viac ako 5 rokov. Je táto dohoda napadnuteľná?
Ďakujem
Tweety
19.02.09,09:36
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať: zamestnanec si podal žiadosť o predčasný dôchodok. Uzatvorili sme dohodou o rozviazaní pracovného pomeru dohodou k 30.4.2009 s dvojmesačným odstupným. Zamestnanec pracoval viac ako 5 rokov. Je táto dohoda napadnuteľná?
Ďakujem A tejto dohode predchádzala výpoveď zamestnáv. podľa § 63?, pretože ak nie, pri skončení PP dohodou podľa § 60, nárok na odstupné nevzniká.
drdrdr1
19.02.09,09:53
Prepúšťame všetkých (5) dôchodcov (zlá finančná situácia) a to na základe Dohody o skončení PP podľa § 60 s tým, že sme sa dohodli na dvojmesačnom odstupnom.
Tweety
19.02.09,09:54
Prepúšťame všetkých (5) dôchodcov (zlá finančná situácia) a to na základe Dohody o skončení PP podľa § 60 s tým, že sme sa dohodli na dvojmesačnom odstupnom.
AK im aj vyplatíte odstupné, nebude daňovým výdavkom. A prečo, keď ich prepúšťate vy, riešite skončenie PP dohodou podľa § 60 a nie § 63 následne dohodou podľa rovnakého §?
drdrdr1
19.02.09,11:43
Museli by sme dať trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú lehotu, nie?? Či sa mýlim?
Tweety
19.02.09,11:47
Museli by sme dať trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú lehotu, nie?? Či sa mýlim?
Nie, nemýliš. Ale na základe výpovede, by ste sa mohli dohodnúť na odchode skôr, a nárok na odstuplné bu zostal zachovaný.§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
drdrdr1
19.02.09,12:03
Keby sme išli podľa § 63 1 b), tak by sme museli dať 3-mes. výpoved. lehotu a 3-mes. odstupné. Takto sme to vyriešili dohodou s nimi, že dva mesiace zostanú pracovať a dostanú dvojmesačné odstupné. Keby sme to takto spravili cez výpoveď, tak by to asi bolo napadnuteľné.
Tweety
19.02.09,12:06
Keby sme išli podľa § 63 1 b), tak by sme museli dať 3-mes. výpoved. lehotu a 3-mes. odstupné. Takto sme to vyriešili dohodou s nimi, že dva mesiace zostanú pracovať a dostanú dvojmesačné odstupné. Keby sme to takto spravili cez výpoveď, tak by to asi bolo napadnuteľné.
Práveže toto vaše riešenie nie je celkom správne a v súlade so ZP. A navyše firma to odstupné nebude môcť zahrnúť do daňových výdavkov.
drdrdr1
19.02.09,12:13
Ako by bolo teda najlepšie riešiť takúto situáciu? Nechceme uškodiť ani tým dôchodcom, ale ani nemáme peniaze na to, aby sme ich mohli ešte 3 mes. zamestnávať a dať im 3 mesačné odstupné ??
Ďakujem
Tweety
19.02.09,12:17
Ako by bolo teda najlepšie riešiť takúto situáciu? Nechceme uškodiť ani tým dôchodcom, ale ani nemáme peniaze na to, aby sme ich mohli ešte 3 mes. zamestnávať a dať im 3 mesačné odstupné ??
Ďakujem
Riešenie som už uviedla v prísp. č. 18.