majkla
15.01.07,14:38
Kupila som byt, list vlastníctva je vystavený teraz v januári,ale návrh na vklad je z decembra-podavam teraz daňové priznanie, alebo až budúci rok?
mysimis
15.01.07,13:49
Kupila som byt, list vlastníctva je vystavený teraz v januári,ale návrh na vklad je z decembra-podavam teraz daňové priznanie, alebo až budúci rok?
Daňové priznanie si podáš teraz, ale platiť budeš až v budúcom roku, lebo k 31.12.2006 si ešte nebola vlastníčkou zapísanou v katastri nehnuteľností.
vieroslava
15.01.07,17:09
Záleží na tom, či vklad bol povolený v roku 2006, alebo v roku 2007.
Ak v roku 2006, podáš daňové priznanie teraz do 31.1. a aj zaplatíš daň v tomto roku.
Ak v roku 2007, oznámiš správcovi dane len vznik daňovej povinnosti, ale daňové priznanie podáš do 31.1.2008 a aj daň budeš platiť až v roku 2008.
freddyk
15.01.07,18:25
Ked, uz tu je taketo tema, tak to vyuzijem.

Rodičia odkupili byt do OV od SBD. Vklad bol poveleny 27.11.2006 a pravne ucinky su, zo dna 26.10.2006. Este stale platia v najomnom dan. A tak sa Vas chcem opytat, odkedy budu platit dan za byt?
mysimis
15.01.07,18:29
Ak už dostali z katastra nehnuteľností list vlastníctva s vyznačením, že oni sú vlastníci, je potrebné podať daňové priznanie /i v priebehu roka/. Ak LV majú od roku 2006, čo znamená že k 31.12.2006 boli majiteľmi bytu rodičia, daň začnú platiť v roku 2007.
mamina h.
16.01.07,09:04
tiez vyuzijem tuto temu:

- majitel kupil byt v auguste 2006, do 30 dni to nikde nenahlasil, nevedel, je to vazny problem? co s tym?
- majitel ma trvaly pobyt v ziline, byt kupil v bratislave, kde podava DP?
- len na overenie: do 31.1.2007 je povinny podat DP aj zaplatit dan z nehnutelnosti, tak?
mysimis
16.01.07,09:07
tiez vyuzijem tuto temu:

- majitel kupil byt v auguste 2006, do 30 dni to nikde nenahlasil, nevedel, je to vazny problem? co s tym?
- majitel ma trvaly pobyt v ziline, byt kupil v bratislave, kde podava DP?
- len na overenie: do 31.1.2007 je povinny podat DP aj zaplatit dan z nehnutelnosti, tak?

Daňové priznanie si bude podávať do 31.01.2007 v Bratislave. Po podaní DP mu do polovice mája príde platobný výmer na daň z nehnuteľnosti, kde bude mať určený termín na zaplatenie.
Johanka
16.01.07,09:13
Ak už dostali z katastra nehnuteľností list vlastníctva s vyznačením, že oni sú vlastníci, je potrebné podať daňové priznanie /i v priebehu roka/. Ak LV majú od roku 2006, čo znamená že k 31.12.2006 boli majiteľmi bytu rodičia, daň začnú platiť v roku 2007.

V priebehu kalendárneho roka sa daňové priznanie nepodáva. Iba sa miestne príslušnému správcovi dane (obecný, mestský úrad, v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza) oznamuje, že ste nadobudli alebo Vám zaniklo vlastnícke právo k nehnuteľnosti, a to do 30 dní odo dňa, kedy tieto skutočnosti nastali (§18 ods.3 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku).

V zmysle §18 ods.1 daňová povinnosť vzniká 1.1. zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je premetom dane a zaniká 31.12. zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti.
Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1.1. zdaňovacieho obdobia.
mamina h.
16.01.07,09:17
Daňové priznanie si bude podávať do 31.01.2007 v Bratislave. Po podaní DP mu do polovice mája príde platobný výmer na daň z nehnuteľnosti, kde bude mať určený termín na zaplatenie.

- dakujem, cize ta dan staci zaplatit do 31.5.2007
- to ze nebolo nahlasene nic spravcovi dane do 30 dni nevadi?
mysimis
16.01.07,09:21
Nemal by to byť problém, ak si včas podá DP, t.j. do 31.01.2007
Johanka
16.01.07,09:22
- dakujem, cize ta dan staci zaplatit do 31.5.2007
- to ze nebolo nahlasene nic spravcovi dane do 30 dni nevadi?

Daň zaplatíš v lehote, ktorá bude určená na vyrúbení dane.

K oznámeniu:
§35 Zákona o správe daní a poplatkov - Správne delikty:
(7) Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide fyzickú osobu.
ZEvina
16.01.07,09:44
Ja by som Vás chcela poprosiť o radu: Darovala som synovi byt v osobnom vlastníctve. Vklad povolený dňa 20.okt.2006. Ja som ten byt odkúpila v r. 2004. V r. 2005 som podala daňové priznanie, došiel mi výmer, ale za r. 2006 mi už výmer neprišiel. (Neviem, kde som počula, že platím až po 3 rokoch od nadobudnutia?) Radšej sa spýtam: Má syn povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Ďakujem, Eva
mamina h.
16.01.07,09:45
dakujem, prikladam vzory tlaciv pre DP bratislava:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4059
mamina h.
16.01.07,09:50
este by som si chcela s vami potrvdit:
tuto dan samozrejme platia aj cudzi statni prislusnici, ktori nemaju na slovensku trvaly pobyt, ale vlastnia na slovensku nehnutelnost, ano?!
dakujem
ZEvina
16.01.07,10:51
[quote=ZEvina]Ja by som Vás chcela poprosiť o radu: Darovala som synovi byt v osobnom vlastníctve. Vklad povolený dňa 20.okt.2006. Ja som ten byt odkúpila v r. 2004. V r. 2005 som podala daňové priznanie, došiel mi výmer, ale za r. 2006 mi už výmer neprišiel. (Neviem, kde som počula, že platím až po 3 rokoch od nadobudnutia?) Radšej sa spýtam: Má syn povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Ďakujem, Eva

Prosím, prosím, prosím....
mysimis
16.01.07,12:08
[quote=ZEvina]Ja by som Vás chcela poprosiť o radu: Darovala som synovi byt v osobnom vlastníctve. Vklad povolený dňa 20.okt.2006. Ja som ten byt odkúpila v r. 2004. V r. 2005 som podala daňové priznanie, došiel mi výmer, ale za r. 2006 mi už výmer neprišiel. (Neviem, kde som počula, že platím až po 3 rokoch od nadobudnutia?) Radšej sa spýtam: Má syn povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Ďakujem, Eva

Prosím, prosím, prosím....

áno, syn má povinnosť podať DP k dani z nehnutešnosti do 31.01.2007.
victoria
18.01.07,11:37
"V priebehu kalendárneho roka sa daňové priznanie nepodáva. Iba sa miestne príslušnému správcovi dane (obecný, mestský úrad, v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza) oznamuje, že ste nadobudli alebo Vám zaniklo vlastnícke právo k nehnuteľnosti, a to do 30 dní odo dňa, kedy tieto skutočnosti nastali (§18 ods.3 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku). "
Ak pravnicka osoba so sidlom v BB kupila byt v Bratislave, je povinna do 30 dni nahlasit tuto skutocnost Obvodnemu uradu prislusnej mestskej casti ? Existuje nejake tlacivo ako oznamenie alebo to nahlasime listom ?
mysimis
18.01.07,12:09
Stačí to nalásiť listom.
miladenka
18.01.07,12:14
skusenost z dnesneho dna:
- podavala som DP na MU za nadobudnuty byt v minulom roku
- panicka na MU mi povedala, ze DP nezoberie, ze musim do DP okrem bytu nadobudnuteho v 2006 zrekapitulovat aj dalsie nehnutelnosti z predoslych rokov - aj ked za tie boli v minulosti DP riadne podane, chodia vymery, nenastali zmeny
- nechapem, ..... viete niekto co to ma znamenat? maju na takuto poziadavku narok? - nemala som cas si to s nou vydiskutovat, ale nemienim opakovane vypisovat to co uz raz bolo vypisane -- iba ak je to fakt povinnost zo zakona
- dufam, ze tu najdem podporu na to, ze NEMUSIM
dik vopred:cool:
plavčík
18.01.07,13:44
dakujem, prikladam vzory tlaciv pre DP bratislava:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4059

platí toto tlačivo aj na rok 2007 /lebo je tam aktualizácia rok2005.../
Anja111
18.01.07,13:48
skusenost z dnesneho dna:
- podavala som DP na MU za nadobudnuty byt v minulom roku
- panicka na MU mi povedala, ze DP nezoberie, ze musim do DP okrem bytu nadobudnuteho v 2006 zrekapitulovat aj dalsie nehnutelnosti z predoslych rokov - aj ked za tie boli v minulosti DP riadne podane, chodia vymery, nenastali zmeny
- nechapem, ..... viete niekto co to ma znamenat? maju na takuto poziadavku narok? - nemala som cas si to s nou vydiskutovat, ale nemienim opakovane vypisovat to co uz raz bolo vypisane -- iba ak je to fakt povinnost zo zakona
- dufam, ze tu najdem podporu na to, ze NEMUSIM
dik vopred:cool:

Neviem, ktorý zákon to prikazuje, ale u nás je to obdobné. Tiež som to vlani absolvovala.
victoria
26.01.07,10:11
Prosim neviete mi poradit kde sa v Bratislave podáva danove priznanie k nehnutelnosti, ktora sa nachadza v mestskej casti lamac ? Firma je z BB ale nehnutelnost kupila minuly rok v Bratislave.
vieroslava
26.01.07,14:49
Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy, pracovisko Bazova 6.
Pozri si: sú tam aj stránkové hodiny.
www.bratislava.sk

Ale poponáhľaj sa, treba to podať do 31.1.
vieroslava
26.01.07,14:54
skusenost z dnesneho dna:
- podavala som DP na MU za nadobudnuty byt v minulom roku
- panicka na MU mi povedala, ze DP nezoberie, ze musim do DP okrem bytu nadobudnuteho v 2006 zrekapitulovat aj dalsie nehnutelnosti z predoslych rokov - aj ked za tie boli v minulosti DP riadne podane, chodia vymery, nenastali zmeny
- nechapem, ..... viete niekto co to ma znamenat? maju na takuto poziadavku narok? - nemala som cas si to s nou vydiskutovat, ale nemienim opakovane vypisovat to co uz raz bolo vypisane -- iba ak je to fakt povinnost zo zakona
- dufam, ze tu najdem podporu na to, ze NEMUSIM
dik vopred:cool:

Mám potvrdené z Magistrátu v Bratislave, že stačí podať daňové priznanie len na novonadobudnutú nehnuteľnosť.
plavčík
29.01.07,07:18
Prosím ako sa zdaňuje " garážové státie".. Jedná sa o obytný dom, kde má klient byt a pod domom je 1 veľká miestnosť v ktorom majú nájomníci "garážové státie" ...boxy... je to vlastne jedna veľká garáž a v nej parkuje niekoľko áut ...všetko sú to autá užívateľov bytov a užívatelia si ich odkúpili spolu s bytom.
plavčík
29.01.07,07:34
posúvam otázku
vieroslava
29.01.07,08:44
Predpokladám, že jednotlivý vlastníci majú na tej veľkej ploche spoluvlastnícky podiel. Zdaňuje sa to ako nebytový priestor v bytovom dome, vypočítaš daň za celý priestor a vydelíš vlastníckym podielom.
Podáva sa to na prílohe tlačiva: daň z bytov.
Príklad:
celý priestor má výmeru napr. 100 m2
ty vlastníš podiel 1/5
výsledok: zdaňuješ 20 m2 nebytového priestoru

Dole na tlačive do poznámky napíšeš:
Nebytový priestor č. ..... = 100 m2, vlastnícky podiel 1/5
fazulka
29.01.07,10:25
Až za rok. Dôležitý je list vlastníctva. Pa, pekný deň.
ZEvina
30.01.07,07:11
Ja by som Vás ešte chcela poprosiť: List vlastníctva je na syna 1/2 a na nevestu 1/2 (byt, ktorý som im darovala). Podávajú si každý DP z nehnuteľnosti sám, alebo spolu na jednom tlačive? Ďakujem
Marína
30.01.07,07:40
Ak je pozemok, stavba alebo byt v spoluvlastníctve viacerých osôb, daňové priznanie podáva každá fyzická osoba alebo právnická osoba podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Zákon o miestnych daniach však pripúšťa aj dohodu spoluvlastníkov, podľa ktorej daňové priznanie môže podať 1 zo spoluvlastníkov za všetkých. Túto dohodu musia spoluvlastníci písomne oznámiť správcovi dane najneskôr do 31.1.2007. V prípade nehnuteľností v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov daňové priznanie podáva 1 z manželov, ktorému správca dane aj daň z nehnuteľností vyrubí.
Danka Kosibová
30.01.07,11:59
vie mi niekto prosim dat adresu,kam sa zasielaju danove priznania k dani z nehnutelnosti. nehnutelnost vlastnim v Bratislave-Ruzinov. dakujem...aj presny nazov institucie....
vieroslava
30.01.07,14:01
Odpoveď máš v príspevku č. 23
mamina h.
13.03.07,20:08
rodicia prenajimaju chalupu, ktoru aj normalne uzivaju ako chalupu, podnajomnikov tam maju tak maximalne 2x do roka, na silvestra a podobne, primator im povedal, ze musia zaplatit dan z nehnutelnosti ako za podnikatelsky objekt, je to tak?

vopred vsetkym dakujem :)
mamina h.
16.03.07,15:10
naozaj nikto nevie? :

rodicia prenajimaju chalupu, ktoru aj normalne uzivaju ako chalupu, podnajomnikov tam maju tak maximalne 2x do roka, na silvestra a podobne, primator im povedal, ze musia zaplatit dan z nehnutelnosti ako za podnikatelsky objekt, je to tak?

vopred vsetkym dakujem
vieroslava
18.03.07,06:13
Podľa môjho názoru nemá pravdu, aj keď rodičia chatu občas prenajímajú za odplatu. Jedná sa o stavbu podľa §10 odst.c) zákona č. 582/2004 Z.z.
A ešte otázka, odkiaľ primátor vie, že rodičia chatu občas prenajímajú za odplatu, predpokladám, že platia dane z príjmu, čo sa týka prenájnu a tie sa platia daňovému úradu a nie obci.
mamina h.
18.03.07,11:33
Podľa môjho názoru nemá pravdu, aj keď rodičia chatu občas prenajímajú za odplatu. Jedná sa o stavbu podľa §10 odst.c) zákona č. 582/2004 Z.z.
A ešte otázka, odkiaľ primátor vie, že rodičia chatu občas prenajímajú za odplatu, predpokladám, že platia dane z príjmu, čo sa týka prenájnu a tie sa platia daňovému úradu a nie obci.

obec ma cca 100 obyvatelov, takze vsetci vedia vsetko a starosta si nenecha ujst ziadnu prilezitost komplikovat zivot ludom :), DP samozrejme rodicia podavaju
jajko50
04.06.07,11:39
Firma X prenajíma pozemok určený na parkovanie vozidiel pre firmu Y. Firma X je vlastník pozemku zapísaný na LV. V zmluve o prenajme nijak neriešili túto otázku. Dobre vravím ak tvrdím, že daň z nehnutelností platí firma X??
Johanka
04.06.07,12:09
Daňovníkom dane z pozemkov je v zmysle § 5 ods.1 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku vlastník pozemku zapísaný v katastri nehnuteľností. Zaplatiť daň môže byť aj iná osoba. Daň zaplatená za iného daňovníka však nie je daňovým výdavkom.

Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku v § 5 ods.2 tiež ustnovuje, že daňovníkom dane z pozemkov je nájomca, ak nájomný vzťah trvá alebo má trvať viac ako 5 rokov a nájomca je zapísaný v katastri ...
victoria
23.06.07,20:12
Prave sme dostali od spravcu dane- magistratu rozhodnutie o udeleni pokuty vo vyske 2000 sk za oneskorene splnenie si oznamovacej povinnosti k dani z nehnutelnosti. Oznamenie sme podavali zaroven s danovym priznanim nakolko az vtedy sa mi dostali do ruky kopie LV a konkretne udaje o nehnutelnosti. Bola to novostavba, ktorej vystavba sa zacala zaciatkom roku 2005 a kolaudacia v roku 2006 sa viackrat prekladala .... Je povinnostou uctovnicky ktora dostane stvrtrocne doklady na spracovanie vybavovat aj registraciu nehnutelnosti u spravcu dane ? Kazdopadne chcem predlozit konatelovi navrh na odvolanie sa, len som si nie celkom ista ake argumenty a paragrafy by bolo vhodne pouzit. Nemate niekto skusenosti s podanim odvolania voci nesplneniu si oznamovacej povinnosti ?
Dakujem
domini-ka
06.07.07,11:23
Dobrý deň!

Potrebujem radu!

Predávame byt júl 2007, ale nemáme tam prihlásený trvalý pobyt a 2 roky ubehnu už v aguste 2007. Viem budeme platiť daň z prímu, ale čo ma zaujíma
najviac je čo všetko sa dá odpočítať od príjmov z predaja nehnuteľnosti
aké položky.
Bola robená rekonštrukcia:Zaujíma ma či sa dá odpísať nové WC, nové umývadlo a vaňa, nová kuch. linka.či aj materiál použitý na prerábku.

Dakujem Nika
vikinka
06.07.07,11:25
§ 8 ZDP ods.5 písm.a-výdavkom je kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec
betka
06.07.07,11:28
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,

Ide o príjem podľa 8/1/b. Ako daňové výdavky si uplatníte tieto výdavky, ale musia byť preukázateľné, musíte mať doklady, ako dańový výdavok si môžete uplatniť aj daň z nehnuteľnosti.
Rasticc
17.01.08,12:22
Ahojte,minuly rok sme kupili chatu.Potrebujem spravit danove priznanie do 31.1.2008.Nakolko som to este nikdy nerobil rad by som sa informoval na vsetko potrebne.Chata spada pod Kataster v Senici.......nakolko som z BA rad by som sa vyhol ceste do Senice a podvaniu priznania priamo na mieste.Dakujem za kazdu radu
Zorenka
17.01.08,13:02
Majkla, ak som rozumela, Tebe sa nejedná o účtovný príklad, ale samotné podanie priznania dani z nehnuteľnosti. Pozri sa, kedy bol zapísaný vklad do listu vlastníctva a podľa toho : ak vklad bol vykonaný do 31.12.2007, daň. priznanie podáš, ak vklad do LV bol uskutočnený po l.l.08, nepodávaš.
Zorenka
17.01.08,14:41
K dani z nehnuteľnosti ešte chcem dodať, že každá zmena vlastníctva nehnuteľnosti má byť v lehote do 30 dní od zápisu do katastra, t.j. listu vlastníctva oznámená ako zmena - vzniku, alebo zániku daňovej povinnosti. vyplýva to zo zákona 582/2004 zákon o miestnych daniach §18 ods.3.Pri oznámení vzniku, alebo zániku daň. povinnosti je treba mať teda už LV, nakoľko je podstatný dátum vkladu.
V prípade ako Rasticc nemusí ísť osobne do Senice, priznanie môže poslať aj poštou, najlepšie doručenkou. Ale dajte pozor, každý kataster môže mať iné sadzby na základe ich všeobecne záväzného nariadenia. Najlepšie si ich vyhladať na internete napr kataster niektorej obce , ktorý patrí do okresu Senica - daň.priznanie sa podáva na okresnom úrade Senica.Na ich stránke by mali byť uvedené i všeobecne záväzné nariadenia pre tú-ktorú obec v okrese Senica.
Rasticc
17.01.08,15:30
No takze prvu povinnost som si nesplnil nakolko som o nej nevedel a v tom zhone ma ani nenapadlo to zistovat.Co mi hrozi?Ako to napravit?
Ohladom katastra v Senici....nic okrem telefonneho cisla som nenasiel.Musi sa predpokladam vyplnit nejaky formular (danove priznanie) a to poslat postou.Dufam ze to priznanie nebude natolko komplikovane ze ma donuti cestovat BA Senica BA :-( Kazdopadne dakujem za rady
iveta22
17.01.08,18:14
Neviete mi, prosím, poradiť, kde na internete sa dá vyplniť DP k dani z nehnuteľnosti? Ďakujem.
Trini
18.01.08,10:31
Chcela by som sa opýtať. Moja mama kúpila byt a aj ho predala v tom istom roku, t. j. v r. 2007. Musí aj ona podať daňové priznanie z nehnuteľnosti?
Predpokladám, že musí podať daňové priznanie z príjmu. Môže ako výdavok uplatniť kúpu byt?
Ďakujem za odpoveď.
Trini
18.01.08,12:59
Pekne prosím.
Kto vie, nech pomôže.
Ešte raz ďakujem.
Trini
18.01.08,13:08
Prosím. Pomôžte, ak môžte.
Zorenka
18.01.08,19:06
priznanie dani z nehnuteľnosti nepodáva, ak ho v tom istom roku kúpila a zároveň predala, teda už zároveň prebehla i zmena listu vlastníctva.To je podmienka.

priznanie dani z príjmov - podáva, príjem -za koľko ho predala , výdaj - za koľko ho kúpila, resp. ak mala ešte iné náklady súvisiace s jeho obstaraním.
sun77
21.01.08,11:32
Robím daňové za pozemok a neviem ho zaradiť. V liste vlastníctva je vedený ako "ostatné plochy", ale bol kúpený za účelom výstavby a už je platné aj stavebné povolenie. Takže mám brať do úvahy sadzbu za "ostatné plochy", alebo za "stavebný pozemok"? V zákone som tuším našla, že keď už je vydané stavebné povolenie, je to stavebný pozemok. Ale v poučení na vyplnenie daňového priznania je napísané, že je smerodajný údaj v liste vlastníctva. Fakt sa v tom nevyznám. Poraďte prosím.
gita
21.01.08,18:31
Po smrti matky zdedil polovicu domu otec a druhú polovicu traja súrodenci. Majú všetci traja podávať daňové priznanie. Jeden z nich túto nehnuteľnosť vôbec nevyužíva, napriek tomu má podať daňové priznanie a platiť daň???
svojar
21.01.08,19:16
Za všetkých to môže urobiť jeden, ale ostatní musia podpísať splnomocnenie, alebo poverenie, neviem ako sa správne menuje. Je na to tlačivo, ktoré môžete dostať na požiadanie s tlačivom na daň z nehnuteľnosti.
renata E.
22.01.08,15:07
Dobry den, chcela by som sa spytat, som spoluvlastnickou nebytoveho priestoru a idem vypisovat dan z nehnutelnosti, len mam taku hlupu otazku, ze neviem, ktore tlacivo na to pouzit, ty to ma byt ten oddiel "dan z bytov" alebo "dan zo stavieb na jeden ucel". Nie je mi to jasne, lebo pri pouceni je napisane, ze pod "dan z bytov" spada aj nebytovy priestor.
Prosim vas poradite mi. Dakujem
brikina
23.01.08,16:48
nevie ma prosim niekto naviest na sadzby platne pre žilinsky kraj?
Trini
24.01.08,12:55
priznanie dani z nehnuteľnosti nepodáva, ak ho v tom istom roku kúpila a zároveň predala, teda už zároveň prebehla i zmena listu vlastníctva.To je podmienka.

priznanie dani z príjmov - podáva, príjem -za koľko ho predala , výdaj - za koľko ho kúpila, resp. ak mala ešte iné náklady súvisiace s jeho obstaraním.
Ďakujem veľmi pekne. ZORENKA.
Veľmi si mi pomohla.
vieroslava
24.01.08,18:41
Dobry den, chcela by som sa spytat, som spoluvlastnickou nebytoveho priestoru a idem vypisovat dan z nehnutelnosti, len mam taku hlupu otazku, ze neviem, ktore tlacivo na to pouzit, ty to ma byt ten oddiel "dan z bytov" alebo "dan zo stavieb na jeden ucel". Nie je mi to jasne, lebo pri pouceni je napisane, ze pod "dan z bytov" spada aj nebytovy priestor.
Prosim vas poradite mi. Dakujem

Ak máš nebytový priestor zapísaný v liste vlastníctva bytového, alebo polyfunkčného domu, vyplňuješ tlačivo na daň z bytu. Ak však máš na nebytový priestor samostatný list vlastníctva, je to samostatná budova so súpisným číslo, vypĺňaš tlačivo daň zo stavieb, stavba slúžiaca na jeden účel. Inak u správcu dane obyčajne sú vyplnené vzory, prípadne sa poraď tam presne na tvoj prípad.
vieroslava
24.01.08,18:48
Robím daňové za pozemok a neviem ho zaradiť. V liste vlastníctva je vedený ako "ostatné plochy", ale bol kúpený za účelom výstavby a už je platné aj stavebné povolenie. Takže mám brať do úvahy sadzbu za "ostatné plochy", alebo za "stavebný pozemok"? V zákone som tuším našla, že keď už je vydané stavebné povolenie, je to stavebný pozemok. Ale v poučení na vyplnenie daňového priznania je napísané, že je smerodajný údaj v liste vlastníctva. Fakt sa v tom nevyznám. Poraďte prosím.

Záleží, kedy stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť. Ak do 31.12.2007, podávaš priznanie na daň z nehnuteľnosti za stavebný pozemok.
Stavebné povolenie zvyšuje hodnotu pozemku a platí § 7 zákona č.582/2004 o miestnych daniach atď.
Augustin
25.01.08,05:48
Prosím o radu.Predal som podiel zo svojích pozemkov.Dňa 24.01.2008 som prevzal doporučene notarsku zapisnicu s listami vlastníctva na kupujuceho.Podla správy katastra bol vklad povolený dňa 21.12.2007.Chcem sa spýtať čo je mojou povinosťou pri zmene vlastníka nehnutelnosťi,voči daňovemu úradu,či mám isť na daňovy úrad ohlasiť zmenu daňovej povinosťi a podla akeho dátumu (prebratie notarskej zapisnice 24.01.2008, alebo vklad katastra 21.12.2007 na notarskej zapisnice)sa musím riadiť ďakujem za rady
vieroslava
25.01.08,06:59
Prosím o radu.Predal som podiel zo svojích pozemkov.Dňa 24.01.2008 som prevzal doporučene notarsku zapisnicu s listami vlastníctva na kupujuceho.Podla správy katastra bol vklad povolený dňa 21.12.2007.Chcem sa spýtať čo je mojou povinosťou pri zmene vlastníka nehnutelnosťi,voči daňovemu úradu,či mám isť na daňovy úrad ohlasiť zmenu daňovej povinosťi a podla akeho dátumu (prebratie notarskej zapisnice 24.01.2008, alebo vklad katastra 21.12.2007 na notarskej zapisnice)sa musím riadiť ďakujem za rady

Riadiš sa podľa dátumu vkladu do katastra. Utekaj na miestny úrad urýchlene podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti.
karcoolka1
25.01.08,12:21
Prosím všetkých znalých!
Od dvoch osôb som dostala info, že sa podáva DP k dani z nehnuteľností aj za "staré" nehnuteľnosti. Teda nie obstarané v roku 2007.
Je to pravda? Zákon, §?
mysimis
25.01.08,12:24
DP sa podáva za nehnuteľnosti nadobudnuté v r. 2007. Nemôže sa jednať o nehnuteľnosti za ktoré sa vôbec nepodalo DP????
karcoolka1
25.01.08,12:50
DP sa podáva za nehnuteľnosti nadobudnuté v r. 2007. Nemôže sa jednať o nehnuteľnosti za ktoré sa vôbec nepodalo DP????

Nie tak som to myslela...

Našla som 582/2004, § 19, kde sa hovorí, že zmena sadzby nie je dôvod na opätovné podanie DP. Vydýchla som si.
Johanka
25.01.08,12:58
Prosím všetkých znalých!
Od dvoch osôb som dostala info, že sa podáva DP k dani z nehnuteľností aj za "staré" nehnuteľnosti. Teda nie obstarané v roku 2007.
Je to pravda? Zákon, §?
JPP :).
vieroslava
25.01.08,13:04
Prosím všetkých znalých!
Od dvoch osôb som dostala info, že sa podáva DP k dani z nehnuteľností aj za "staré" nehnuteľnosti. Teda nie obstarané v roku 2007.
Je to pravda? Zákon, §?
Len ak si nadobudla nejakú novú nehnuteľnosť v obvode správcu dane, kde už nejakú nehnuteľnosť vlastníš, vyžadujú aby si podala daňové priznanie, ktoré obsahuje všetky nehnuteľnosti, ktoré vlastníš a nie iba DP na novonadobudnutú nehnuteľnosť. Teda v Bratislave je to tak.
Muška
25.01.08,13:06
karcoolka1
25.01.08,13:23
Len ak si nadobudla nejakú novú nehnuteľnosť v obvode správcu dane, kde už nejakú nehnuteľnosť vlastníš, vyžadujú aby si podala daňové priznanie, ktoré obsahuje všetky nehnuteľnosti, ktoré vlastníš a nie iba DP na novonadobudnutú nehnuteľnosť. Teda v Bratislave je to tak.

AHA. Možno takto to mysleli...
Vďaka!
redie
27.01.08,19:34
Mam otazku. Byt bol kupeny v roku 2000 fo nepodnikatelom. v roku 2007 ho dal do prenajmu, ktory pokracuje. musi podat DP miestnemu uradu do konca tohto januara? bude platit vyssiu dan z nehnutelnosti? dakujem
zitkova
29.01.08,13:07
Mal by podať daňové priznanie do 31. 1., lebo, je to stavba slúžiaca na viaceré účely. Výška dane závisí od sadzby, ktorá je schválená vo VZN. Pravdepodobne tam bude vyššia daň.
vieroslava
30.01.08,07:38
Mam otazku. Byt bol kupeny v roku 2000 fo nepodnikatelom. v roku 2007 ho dal do prenajmu, ktory pokracuje. musi podat DP miestnemu uradu do konca tohto januara? bude platit vyssiu dan z nehnutelnosti? dakujem
Dať byt do prenájmu nie je podnikanie. Byt sa využíva na bývanie, tak daň platíš ako za byt na bývanie.
Ale ak byt prenajímaš, mal si sa registrovať na Daňovom úrade.
mysimis
30.01.08,07:41
Mam otazku. Byt bol kupeny v roku 2000 fo nepodnikatelom. v roku 2007 ho dal do prenajmu, ktory pokracuje. musi podat DP miestnemu uradu do konca tohto januara? bude platit vyssiu dan z nehnutelnosti? dakujem

Ak bolo podané DP po kúpe bytu t.j. v roku keď ho kúpil tak už nové DP z titulu prenájmu sa nedáva. To, že je byt v nájme, nie je dôvod na zmenu výšky dane z nehnuteľnosti.
martina2006
31.01.08,07:50
Prosím o radu. AK kolaudácia nehnutelnosti bola 31.12.2007, ale
návrh na zápis do katastra bol podaný až teraz v januári, list
vlastníctva ešte nemáme musíme podať DP na daňa z nehnutelností? Ďakujem.
Johanka
31.01.08,07:51
Nie, nemusíte.
ANNAP
31.01.08,11:24
11.12.2007 sme dostali rozhodnutie o skolaudovaní objektu vodná stavba ´" malá vodná elektráreň " o zápis do katastra požiadame až teraz v priebehu februára 2008. Musím už teraz prihlásiť na dań z nehnuteľnosti / teda spraviť zmenu, lebo pozemok bol prihlásený /
alebo prihlásenie korešponduje s prihlásením do katastra potom vlastne až na rok 2009 ?
vieroslava
31.01.08,16:02
Prosím o radu. AK kolaudácia nehnutelnosti bola 31.12.2007, ale
návrh na zápis do katastra bol podaný až teraz v januári, list
vlastníctva ešte nemáme musíme podať DP na daňa z nehnutelností? Ďakujem.
Záleží od dátumu právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia. Ak je dátumom právoplatnosti 31.december, tak od 1.1.2008 už musíš podať daňové priznanie. Ak je právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia až po 1.januári, zdaňovať budeš stavbu až na budúci rok. Predpokladám, že za pozemok platíš daň ako za stavebný.
vieroslava
31.01.08,16:03
11.12.2007 sme dostali rozhodnutie o skolaudovaní objektu vodná stavba ´" malá vodná elektráreň " o zápis do katastra požiadame až teraz v priebehu februára 2008. Musím už teraz prihlásiť na dań z nehnuteľnosti / teda spraviť zmenu, lebo pozemok bol prihlásený /
alebo prihlásenie korešponduje s prihlásením do katastra potom vlastne až na rok 2009 ?
Obdobne platí predchádzajúca odpoveď.