bali83
15.01.07,13:39
Dobrý deň na porade,

môže mi niekto poradiť?
Som živnostník a chcel by som si uplatniť paušálne výdavky 40%.
1.) Zarátavajú sa do daňového základu pre rok 2006, príjmy (faktúra za obdobie december 2006 ale vystavená a splatná v januári 2007) a výdavky (odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne za december 2006, ale uhradené v januári 2007, ako dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistená osoba)?
2.) Môžem si ako dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistená osoba uplatniť ako výdavky príspevky na toto poistenie?
3.) zarátavajú sa úroky na bežnom účte do daňového základu ak z nich banka zrazila 19% daň?

ďakujem pekne.
Milan Benka
15.01.07,12:51
Dobrý deň na porade,

môže mi niekto poradiť?
Som živnostník a chcel by som si uplatniť paušálne výdavky 40%.
1.) Zarátavajú sa do daňového základu pre rok 2006, príjmy (faktúra za obdobie december 2006 ale vystavená a splatná v januári 2007) NIE
a výdavky (odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne za december 2006, ale uhradené v januári 2007, ako dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistená osoba)? NIE
2.) Môžem si ako dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistená osoba uplatniť ako výdavky príspevky na toto poistenie?ANO
3.) zarátavajú sa úroky na bežnom účte do daňového základu ak z nich banka zrazila 19% daň? Ak budeš považovať daň zrazenú bankou za preddavok na daň, tak vtedy úrok zarátaš do príjmov.

ďakujem pekne.


zvýraznené

a skús používať vyhľadávač, je to tu veľakrát riešené.

Napr: paušálne výdaje (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=pau%B9%E1lne+v%FDdaje)
katkaj
15.01.07,12:53
Dobrý deň na porade,

môže mi niekto poradiť?
Som živnostník a chcel by som si uplatniť paušálne výdavky 40%.
1.) Zarátavajú sa do daňového základu pre rok 2006, príjmy (faktúra za obdobie december 2006 ale vystavená a splatná v januári 2007) a výdavky (odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne za december 2006, ale uhradené v januári 2007, ako dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistená osoba)?
2.) Môžem si ako dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistená osoba uplatniť ako výdavky príspevky na toto poistenie?
3.) zarátavajú sa úroky na bežnom účte do daňového základu ak z nich banka zrazila 19% daň?

ďakujem pekne.

Do daňového priznania si zarátaš len faktúry skutočne zaplatené od 1.1.2006 do 31.12.2006. To isté je aj s poistením. Len to čo je zaplatené v roku 2006.
Môžeš si uplatniť do výdavkov príspevky na dobrovoľné poistenie