albianne
15.01.07,13:49
chcem sa opýtať pre svoju známu: je v 3mesiaci tehotenstva čiže polepšiť si materskú čo sa týka dobrovolného poistenia už nestihne, bude sa jej rátať len zo zamestnania, kde sa chce po polroku vrátiť, nakoľko je dosť vytažená, chce sa dohodnúť zo zamestnávateľom na práci popri MD...
akou formou by mala byt táto pracovná činnosť vedená, tak aby neprišla o materskú
viem že ked bude poberať materskú ako zamestnankyna, tak nesmie mať príjem zo zamestnania..
viete poradiť ako by to mohli vyriešiť, zamestnávatel akceptuje všetky možnosti, lebo ju potrebujú...
dakujeme
Zita4
15.01.07,12:55
Keď sa chce po polroku vrátiť, to už bude na rodičovskej dovolenke (po 28týždňoch materskej dovolenky) a vtedy môže zarábať aj ako riadna zamestnankyňa, pokiaľ nedá dieťatko do štátnej škôlky. Môže ho dať do jasieľ alebo niekomu opatrovať. Popri poberaní rodičovského príspevku môže zarobiť hocikoľko. Keby chcela pracovať popri materskej, tak by o materské prišla.
veronika1
22.06.07,09:22
Tiež by som potrebovala poradiť ohľadne zarobku popri RD

Je potrebné nahlásiť druhý PP popri ridičovskému aj na SP a ZP?
Je rozdiel v odvodoch do ZPa SP?
Tento druhý PP nie je obmedzený odpracovanými hodinami v prípade, že poberáte RP?
jankasm
22.06.07,09:52
Tiež by som potrebovala poradiť ohľadne zarobku popri RD

Je potrebné nahlásiť druhý PP popri ridičovskému aj na SP a ZP?
Je rozdiel v odvodoch do ZPa SP?
Tento druhý PP nie je obmedzený odpracovanými hodinami v prípade, že poberáte RP?

Popri RD môžeš pracovať bez obmedzenia, tak ako všetci ostatní zamestnanci. Nie sú žiadne úľavy v odvodoch do poisťovní ani v dani. Zamestnávateľ je povinný ťa prihlásiť do SP aj ZP ako normálneho zamestnanca. Nie je tu ani žiadne obmedzenie v odpracovaných hodinách.
Jediná vec je, že ak nechceš prísť o poberanie rodičovského príspevku, tak nesmieš dať dieťa do žiadneho štátneho zariadenia, napr. škôlky. ;)
Zita4
22.06.07,10:05
Tiež by som potrebovala poradiť ohľadne zarobku popri RD
Je potrebné nahlásiť druhý PP popri ridičovskému aj na SP a ZP?
Toto nahlási zamestnávateľ, to nie je tvoja povinnosť.
Nahlásiť to ale musíš na ÚPSVaR, odkiaľ poberáš rodičovský príspevok.
Je rozdiel v odvodoch do ZPa SP?
Nie je žiadny rozdiel v odvodoch.
Tento druhý PP nie je obmedzený odpracovanými hodinami v prípade, že poberáte RP?
Nie je obmedzený ničím. Janka už napísala, aké sú podmienky, aby si neprišla o rodičovský príspevok.
Súhlasím s Jankou a doplnila som v texte zeleným svoje odpovede.;)
veronika1
22.06.07,10:56
Súhlasím s Jankou a doplnila som v texte zeleným svoje odpovede.;)

V prípade, že si opateru dieťaťa zabezpečím inou osobou, musím to taktiež nahlásiť na ÚPSVaR ?
je možné, že mi rodičovský neodoberú?
jankasm
22.06.07,11:02
V prípade, že si opateru dieťaťa zabezpečím inou osobou, musím to taktiež nahlásiť na ÚPSVaR ?
je možné, že mi rodičovský neodoberú?

To, že nastupuješ do zamestnania musíš oznámiť na ÚPSVaR.
Pokiaľ dieťa nedáš do štátnej škôlky ale jeho opateru zabezpečíš inou osobou, ako píšeš, na 1000% ti rodičovský neodoberú. Na ÚPSVaR napíšeš prehlásenie, kto sa ti o dieťa stará a že ho nedávaš do štátneho zariadenia. ;)
Ja takto pracujem už druhý rok :--- , práve tento mesiac mi posledný krát pošlú rodičovský (škoda :mee: ), lebo malá už má 3 roky.