Adula
15.01.07,15:36
Tento rok nám vychádza strata, ale nechceme ju mať, môžem niektoré výdavky čo sme mali dať ako výdavky ovplyv.ZD , dať na výdavky neovplyvňujúce ZD. Diki. Adula.
Mikolajova
15.01.07,14:41
Napr. odpisy môžeš vynechať
Adula
15.01.07,14:44
A čo tak nedávať do výdavkov výplaty chlapom živnostníkom?
Muška
15.01.07,14:44
Poopravím:
Odpisy môžeš "zastaviť" - aby si ich mohla využiť v niektorom z ďalších rokov, kde sa Ti možno zídu.

Ak nie si platiteľ DPH, tak si môžeš niektoré VOZD - "povyhadzovať".
dracica
15.01.07,14:45
Napr. odpisy môžeš vynechať

Ale iba odpisovanie HM môžeš prerušiť, pri NM takáto možnosť nie je..

ja mám lepší prípad v r. 2005 sme mali stratu a v roku 2006 chcú mať zisk takže neumorím stratu v r. 2006 a je to vyriešené
Muška
15.01.07,14:45
A čo tak nedávať do výdavkov výplaty chlapom živnostníkom?

Predpokladám, že si myslela faktúry od živnostníkov.
Adula
15.01.07,14:48
Ano muška, presne to som myslela na živnosť čo sú. Nebude to vadiť, keď ich "na základe bonzackeho paragrafu" na DÚ nahlásim, ale do výdavkov si ich nedám.
Tweety
15.01.07,14:49
Ano muška, presne to som myslela na živnosť čo sú. Nebude to vadiť, keď ich "na základe bonzackeho paragrafu" na DÚ nahlásim, ale do výdavkov si ich nedám. Bude to vadiť, do bonzáku môžeš dať iba to, čo je v účte. Kde nie je kešovka, nie je ani hlásenie bonzáka.:)
Johanka
15.01.07,14:54
Ale iba odpisovanie HM môžeš prerušiť, pri NM takáto možnosť nie je..

ja mám lepší prípad v r. 2005 sme mali stratu a v roku 2006 chcú mať zisk takže neumorím stratu v r. 2006 a je to vyriešené
Zisk predsa nedosiahneš tým, že neumoríš stratu .... O stratu upravuješ čiastkový základ dane. Asi si myslela základ dane ...
Adula
15.01.07,14:54
Výplaty živnostníkom dávame v hotovosti, keby som ich nahlásila, normálne zaradila medzi došlé faktúry, ale výdaj by som dala ako NZD.
vikinka
15.01.07,15:56
A ako vysvetlíš kontrolórom,že si to nedala do výdavkov?Asi ich bude skor zaujímať prečo máte stratu a budú sa snažiť o dodaňovanie a hľadať dovod straty.
Lydka R
15.01.07,16:26
Tento rok nám vychádza strata, ale nechceme ju mať, môžem niektoré výdavky čo sme mali dať ako výdavky ovplyv.ZD , dať na výdavky neovplyvňujúce ZD. Diki. Adula.
Adula spomínaš síce výdavky, ale pre istotu sa spýtam, či účtuješ v JU alebo PU?
Adula
15.01.07,16:31
Jednoduché účtovníctvo.
Zita5
15.01.07,16:35
Výplaty živnostníkom dávame v hotovosti, keby som ich nahlásila, normálne zaradila medzi došlé faktúry, ale výdaj by som dala ako NZD.

Adulka , nenazývaj to "výplaty " ....to máš došlé faktúry za služby .....nie , nemalo by to tak byť ? :)
Adula
15.01.07,16:41
Máš pravdu zitka, došlé faktúry za služby, aký je tvoj názor nato, myslíš, že by to mohlo byť tak?
Adula
15.01.07,16:59
Ďakujem všetkým za odpovede, no uvidím čo urobíme. Pekný večer Adula.
Johanka
15.01.07,17:03
A čo ste robili celý rok? To sa niekto ráno zobudil a rozhodol sa? To musí riadne veľký dôvod, ak chcete robiť v účtovníctve, resp. so základom dane takéto harakiri . Najlepšie bude, keď si vymyslíte príjem ....

mimotemy Prepáčte, ale táto téma krásne ukazuje rozmýšľanie malých a stredných podnikateľov. Nechcem stratu - však hodím pár výdavkov do koša. Nechcem zisk - ......:mee: . Ani sa nečudujem, že nás - účtovníkov majú podnikatelia za nutné zlo. Môžeme sa aj roztrhať, aj tak si tam vo finále napíšu kadejaké bludy. Nenapíšem mu to tam ja, pôjde za druhým (za takým, čo je "nad vecou").
Ešte aj výplaty živnostníkom....:rolleyes: .
Zita5
15.01.07,17:25
Treba z Vášho pohľadu zhodnotiť čo spôsobilo stratu , ktorú vykazujete.
Krok , ktorý chceš robiť , že určité došlé faktúry - uhradené zaúčtuješ resp. chceš zaúčtovať do VNZD , možno budete musieť zdôvodniť ."Možno " píšem preto , lebo je na podnikateľovi , či si určitú platbu zaúčtuje do VOZD, teda je to na jeho rozhodnutí i napriek tomu , že zákon mu ten ktorý výdavok umožňuje a povoľuje účtovať do výdavkov .

A možno nik sa Vás na to ani nebude pýtať .

Na druhej strane , by som vôbec neuvažovala o tom , vylúčiť celkom niektoré fa z evidencie , nakoľko môže sa stať , že bude aj krížová daňová kontrola . Nikdy nevieš .
renča1
15.01.07,17:40
mimotemy Prepáčte, ale táto téma krásne ukazuje rozmýšľanie malých a stredných podnikateľov. Nechcem stratu - však hodím pár výdavkov do koša. Nechcem zisk - ......:mee: . .

mimotemy Nielen malý, stredný podnikatelia, ale mám skúsenosti aj s veľkými;) .
misomiso
15.01.07,17:44
A čo ste robili celý rok? To sa niekto ráno zobudil a rozhodol sa? To musí riadne veľký dôvod, ak chcete robiť v účtovníctve, resp. so základom dane takéto harakiri . Najlepšie bude, keď si vymyslíte príjem ....

mimotemy Prepáčte, ale táto téma krásne ukazuje rozmýšľanie malých a stredných podnikateľov. Nechcem stratu - však hodím pár výdavkov do koša. Nechcem zisk - ......:mee: . Ani sa nečudujem, že nás - účtovníkov majú podnikatelia za nutné zlo. Môžeme sa aj roztrhať, aj tak si tam vo finále napíšu kadejaké bludy. Nenapíšem mu to tam ja, pôjde za druhým (za takým, čo je "nad vecou").
Ešte aj výplaty živnostníkom....:rolleyes: .

:mad: Bohuzial, ako uctovnicka, ktora robi pre podnikatela si asi na to budes musiet zvyknut. Podnikatelia to zvycajne nerobia preto, aby nastvali uctovnikov, ale preto, ze maju zodpovednost za firmu a snazia sa rozhodnut sa v dany moment najlepsie, ako vedia. Ja osobne nepoznam dovody znizovania strany v pripade, aky tu opisujete, ale ako jedine ma napada ze je to kvoli jednaniu s bankou. Mozem Vam povedat z vlastnej skusenosti, ze to nie je nic prijemne. Oproti Vam sedi "bankovy analytik" a hovori Vam: "ale to nejako zle manazujete tu firmu, ak by to bolo perspektivne, uz by sa to davno prejavilo." Pritom o pat minut Vas ten isty clovek presviedca, ze "...ale ved Japonsko tiez nema viac ako 8 mil. obyvatelov." !!

K tomu asi nie je co dodat. Azda len to, ze tento rozhovor sa udial pri ziadlosti o leasing (smiesna suma) rok po zalozeni nasej s.r.o., ktora bola pochopitelne v hlbokej strate, pretoze sme zakladali holymi rukami novu vyrobu na Slovensku a nepredpokladali sme dosiahnutie zisku skor ako o sturi roky. Nakoniec nam skutocnost dala za pravdu, tento rok (treti rok) sme dosiahli prvy zisk, ktorym sa ale umori strata z predchadzajucih rokov.

Banky to ale nemaju radi. Ak nie ste v zisku, tak pre nich mate vsi, blchy a svrab. Ani sa nepriblizovat. Pisem to tu preto, ze si myslim, (pri vsetkej ucte) ze Vy - uctovnici by ste sa nemali navazat do tychto rozhodnuti majitelov firiem. Stale tu hovorite, aku mate zodpovednost. Ale vsetky dokumenty vzdy podpisujem ja, ako konatel a pokutu platim tiez ja. Na mne ja vzdy zodpovednost za to, kde zozeniem peniaze pre chod firmy.

My sme aj v dobe najvacsej krizy platili poctivo uctovnicku, hoci nebolo ani na minimalne platy spolocnikov firmy. Za to ale od uctovnicky pozadujem, ze spravi vsetko preto, aby nase vysledky vychadzali vzdy tak, ako je to v dany moment (z urcitych dovodov) najvyhodnejsie - AK SA TO DA SPRAVIT V MEDZIACH ZAKONA, SAMOZREJME.
Lubica3
15.01.07,17:49
Takisto si treba rozmyslieť, prečo jeden rok účtujem určité výdavky medzi ovplyvňujúce ZD a ďalší rok mimo. Malo by to mať nejakú kontinuitu.
Johanka
15.01.07,18:03
My sme aj v dobe najvacsej krizy platili poctivo uctovnicku, hoci nebolo ani na minimalne platy spolocnikov firmy. Za to ale od uctovnicky pozadujem, ze spravi vsetko preto, aby nase vysledky vychadzali vzdy tak, ako je to v dany moment (z urcitych dovodov) najvyhodnejsie - AK SA TO DA SPRAVIT V MEDZIACH ZAKONA, SAMOZREJME.

mimotemy Nebudem ďalej rozvíjať túto "mimotému", ja Ťa úplne chápem, lebo okrem toho , že som účtovník ( telom aj dušou :D ), som aj podnikateľ s takými istými zodpovednosťami a starosťami ako ostatní podnikatelia....
To som si iba tak vzdychla na záver dňa ...
Zita5
15.01.07,18:15
[/B]

Dala som súhlas pod Tvoj príspevok , lebo súhlasím s hore citovaným .Pri ostatnom som zdržanlivá .

Vyjadrenie mimo súhlasu .....

Ja by som nezovšeobecňovala stratu ako takú na všetkých podnikateľov rovnakým merítkom.Dobre vieme , že aj strata sa dá deliť :

a/...

b/...

Čiže nechcem hádzať všetkých podnikateľov do jedného vreca .
kalkulka
16.01.07,05:29
A na tých faktúrach od živnostníkov je fakturované iba to, čo sa zhoduje s predmetom podnikania vašej firmy? Ak nie, tak by si to aj mohla dať do výdavkov neovplyvňujúcich ZD. Vo vašom prípade by som možno urobila analýzu, prečo ste takto dopadli. Skús preveriť, či fakturujete v dostatočnej výške, aby výnosy z fakturácie pokryli vaše náklady a samozrejme by ste mali mať nejakú mieru zisku. Ináč ťažko nájdete financie na budúcu činnosť.
renča1
16.01.07,05:42
No a nenakupovali ste náhodou drobný majetok, ktorý ste si zahrnuli do výdav.ovpl.základ dane? Tento majetok aj keď nepresiahol sumu 30 tis. sa môže odpisovať a tým pádom by sa účtoval ako výdav.neovpl.základ dane.;)
kalkulka
16.01.07,05:46
Už iba doplním, ak máte majetok, skúste pouvažovať nad možnosťou prerušiť odpisovanie.