adad
15.01.07,14:40
Ahojte poraďáci. Prosím o radu, chceme predať odpísaný majetok inej firme. Jedná sa o šatníkové skrine, stoly, kreslá, cladničky. Všetko je to odpísaný majetok a my ho normálne vedieme v evidencii. Neviem v akých cenách ho môžeme predať, či si môžme vymyslieť ceny alebo ho máme predať za 1,- Sk.
vikinka
15.01.07,13:50
Ak kupujúci súhlasí s cenou za 1,-Sk tak prečo nie?Buď ho vyradíte z majetku napr.s uplynutou životnosťou,alebo ho predáte,čo je pre vás výhodnejšie,cena je stanovená dohodou obidvoch zúčastnených strán.
Janinkaaa
15.01.07,15:43
Len pozor na závislé osoby.
Potom dať radšej reálnu cenu.
renča1
15.01.07,16:58
Len pozor na závislé osoby.
Potom dať radšej reálnu cenu.

Nesúhlasím. Predsa predám za toľko za koľko chcem a komu chcem. Žiadny § nehovorí o reál.cenách a závislých osobách.
helas
16.01.07,10:59
Dobrý deň,
môže SZČO /živnosť sa ruší/ predať svoje stroje novej s.r.o /ten istý konateľ ako na živnosti/ za 1,-Sk alebo to musí byť v zostatkovej cene, stroj ešte nie je odpísaný.
Zoltán Kovács
16.01.07,11:08
Dobrý deň,
môže SZČO /živnosť sa ruší/ predať svoje stroje novej s.r.o /ten istý konateľ ako na živnosti/ za 1,-Sk alebo to musí byť v zostatkovej cene, stroj ešte nie je odpísaný.

Malo by to prebehnúť v obvyklích cenách, resp. minimálne za zostatkovú hodnotu.
skaspa
16.01.07,11:14
Dobrý deň,
môže SZČO /živnosť sa ruší/ predať svoje stroje novej s.r.o /ten istý konateľ ako na živnosti/ za 1,-Sk alebo to musí byť v zostatkovej cene, stroj ešte nie je odpísaný.
kľudne môže aj za korunu, zákon o dani z príjmov 595/2003 rieši iba zahraničné závislé osoby,nie je sa čoho obávať, ale treba si to zvážiť, ak predáte do s.r.o. stroje za 1 Sk v podstate ti nevzniknú náklady v s.r.o. a na druhej strane u živnostníka vznikne strata - vo výnosoch iba 1 Sk, v nákladoch zostatková cena - pritom živnostníkovi sa neoplatí ukončovať živnosť so stratou - nebude si ju mať kedy odpočítať. Doporučejem určiť takú cenu, aby živnostníkovi vyšiel základ dane čo najnižší a zároveň, aby ste mali aj nejaké náklady v s.r.o.


Malo by to prebehnúť v obvyklích cenách, resp. minimálne za zostatkovú hodnotu. Na základe akého § a ktorého zákona?
Zoltán Kovács
16.01.07,11:29
kľudne môže aj za korunu, zákon o dani z príjmov 595/2003 rieši iba zahraničné závislé osoby,nie je sa čoho obávať, ale treba si to zvážiť, ak predáte do s.r.o. stroje za 1 Sk v podstate ti nevzniknú náklady v s.r.o. a na druhej strane u živnostníka vznikne strata - vo výnosoch iba 1 Sk, v nákladoch zostatková cena - pritom živnostníkovi sa neoplatí ukončovať živnosť so stratou - nebude si ju mať kedy odpočítať. Doporučejem určiť takú cenu, aby živnostníkovi vyšiel základ dane čo najnižší a zároveň, aby ste mali aj nejaké náklady v s.r.o.

Na základe akého § a ktorého zákona?

Mal som na mysli tvoju úvahu o nákladoch a strate SZČO.(len som to nerozpísal, a možno zle som sa vyjadril, a mohlo to navádzať na nejaký §.
helas
16.01.07,18:41
Tak sa rozhodli, že to predajú za zostatkovú cenu, ale obivaja sú platitelia DPH, treba na tú ZC dať aj DPH?
Ďakujem
Anja111
16.01.07,18:43
Tak sa rozhodli, že to predajú za zostatkovú cenu, ale obivaja sú platitelia DPH, treba na tú ZC dať aj DPH?
Ďakujem

Áno, bude to predaj s DPH.
vikinka
16.01.07,18:45
Určite áno, pri kúpe si určite nárokovali daň na vstupe.
helas
16.01.07,18:52
Ešte raz ďakujem
Janinkaaa
27.08.08,11:44
Svojmu dodávateľovi odberateľovi sa chceme odmeniť za to, že podpísal s nami na 2 roky zmluvu tak, že mu predáme notebook za 100,00 Sk, poprípade za 1,00 Sk.

Notebook sme zakúpili v 06/2008 a stál 55tis. Odpočítali sme si z nákupu DPH.

Notebook zatiaľ som nezaradila do majetku, pretože som vedela, že ako to "dopadne" s tým notebookom. Vediem ho zatiaľ na sklade.

V nákladoch budem mať 55 000,00 Sk a v príjmoch len 100,00 Sk.

Je to možné ? Vieme si to obhájiť pred DÚ v tom zmysle, že na 2 roky
máme zabezpečenú prácu a príjem ?

Naša sro sa nezaoberá nákupom - predajom, my poskytujeme služby.
betka
27.08.08,16:53
To Janikaa:

ZDP/2
n) závislou osobou blízka osoba2) alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba,
o) ekonomickým alebo personálnym prepojením účasť osoby na majetku, kontrole alebo vedení inej osoby alebo vzájomný vzťah medzi osobami, ktoré sú pod kontrolou alebo vedením tej istej osoby alebo v ktorých má táto osoba priamy alebo nepriamy majetkový podiel, pričom účasťou na
........................

2/i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,


(3) Daňovými výdavkami sú aj

b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

DPH:

§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Ide o odplatný predaj. A treba si vedieť obhájiť.


Z pohľadu dodavateľa:

c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak, za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

Neviem, či by som to v tomto prípade nepovažovala za zámenu. Niečo za niečo. "Odmena" za kontrakt vo forme DHM.
(vačšinou sa odmenuje odberateľ. Dodavateľ býva zvačša rád, že je vôbec dodavateľ;)) ťažko posúdiť vzťahy. :)
Danila
27.08.08,17:12
Svojmu dodávateľovi sa chceme odmeniť za to, že podpísal s nami na 2 roky zmluvu tak, že mu predáme notebook za 100,00 Sk, poprípade za 1,00 Sk.

Notebook sme zakúpili v 06/2008 a stál 55tis. Odpočítali sme si z nákupu DPH.

Notebook zatiaľ som nezaradila do majetku, pretože som vedela, že ako to "dopadne" s tým notebookom. Vediem ho zatiaľ na sklade.

V nákladoch budem mať 55 000,00 Sk a v príjmoch len 100,00 Sk.

Je to možné ? Vieme si to obhájiť pred DÚ v tom zmysle, že na 2 roky
máme zabezpečenú prácu a príjem ?

Naša sro sa nezaoberá nákupom - predajom, my poskytujeme služby.Ja som presvedčená, že sa jedná o nedaňový výdavok. Už aj vzhľadom k tomu, že majetok máš dva roky na sklade, teda ním nezabezpečuješ príjmy. Nevyužívaš - neodpisuješ. S týmto prípadom by som neriskovala. ;) A už vôbec nie u dodávateľa, keď ten môže byť rád, že má odbyt produkcie.
Janinkaaa
28.08.08,08:56
To Janikaa:


Neviem, či by som to v tomto prípade nepovažovala za zámenu. Niečo za niečo. "Odmena" za kontrakt vo forme DHM.
(vačšinou sa odmenuje odberateľ. Dodavateľ býva zvačša rád, že je vôbec dodavateľ;)) ťažko posúdiť vzťahy. :)


Napísala som blbosť, Správne má byť odberateľ. Ospravedlňujem sa. Už som to opravila aj v svojej otázke.

Ďakujem pekne za odpovede. Pomohli ste mi.
betka
28.08.08,17:12
Napísala som blbosť, Správne má byť odberateľ. Ospravedlňujem sa. Už som to opravila aj v svojej otázke.

Ďakujem pekne za odpovede. Pomohli ste mi.

Už to mení uhol pohľadu.:)