spiderinka
15.01.07,16:54
:) Dobry vecer, potrebovala by som poradit v zdanlivo neriesietelnom probleme ukoncenia pracovneho pomeru.Zamestnanec ma v zmluve stanovenu nepretrzitu pracovnu pohotovost na 24 hodin denne na telefone.Tento stav uz trva 4 roky a zamestnanec za svoju pohotovost doposial neobdrzal ziadnu mzdu.Dostava iba riadnu mzdu za 8 hodinovu pracu a za sluzbu na mobilnom telefone pocas 4 rokov nedostal ani korunu.Prosim o pomoc pri vyrieseni tohoto problemu, ci moze zamestnanec ukoncit s firmou okamzite pracovny pomer z tohoto dovodu. A nárokovat si uslu mzdu za svoju pohotovost na mobile pocas 4 rokov a v akej vyske.Za vyriesenie problemu vopred dakujem Pekny vecer Spiderinka:mee:
Tweety
15.01.07,17:25
:) Dobry vecer, potrebovala by som poradit v zdanlivo neriesietelnom probleme ukoncenia pracovneho pomeru.Zamestnanec ma v zmluve stanovenu nepretrzitu pracovnu pohotovost na 24 hodin denne na telefone.Tento stav uz trva 4 roky a zamestnanec za svoju pohotovost doposial neobdrzal ziadnu mzdu.Dostava iba riadnu mzdu za 8 hodinovu pracu a za sluzbu na mobilnom telefone pocas 4 rokov nedostal ani korunu.Prosim o pomoc pri vyrieseni tohoto problemu, ci moze zamestnanec ukoncit s firmou okamzite pracovny pomer z tohoto dovodu. A nárokovat si uslu mzdu za svoju pohotovost na mobile pocas 4 rokov a v akej vyske.Za vyriesenie problemu vopred dakujem Pekny vecer Spiderinka:mee:
O pracovnej pohotovosti hovorí ZP konkrétne v
§ 96
Pracovná pohotovosť
(1) Ak zamestnávateľ v odôvodnených prípadoch na zabezpečenie nevyhnutných úloh nariadi zamestnancovi alebo sa s ním dohodne, aby sa mimo rámca rozvrhu pracovných zmien a nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času zdržiaval po určený čas na určitom mieste a bol pripravený na výkon práce, ide o pracovnú pohotovosť.

(2) Pracovnú pohotovosť môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu osem hodín v týždni alebo 36 hodín v mesiaci a najviac 100 hodín v kalendárnom roku. Nad tento rozsah je pracovná pohotovosť prípustná len po dohode so zamestnancom.

(3) Za každú hodinu pracovnej pohotovosti patrí zamestnancovi náhrada najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku v Sk za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce a v prípade pracovnej pohotovosti na pracovisku najmenej 50 % minimálneho mzdového nároku v Sk za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce (§ 120). Náhrada za pracovnú pohotovosť nepatrí za čas, v ktorom došlo počas jej trvania k výkonu práce. Tento výkon je práca nadčas.

Treba sa opýtať, či o pracovnej pohotovosti je zmienka v PZ.