Rebeka1
15.01.07,19:12
Ahojte všetci. Premýšlam nad jednou perličkou. Aspoň podľa mňa. Dňa 22.12.06 bola ukončená živnosť. V účtovníctve živnostník vykazuje pohľadávku - zaplatený preddavok voči dotyčnému , obdobne v PÚ 314. Doteraz nebola vykonaná práca a keďže končí s podnikaním, tak ani nebude. Čo s týmto preddavkom? Podľa § 17 ods.12 písm.b) sa prijatý preddavok nezahrňuje do základu dane .Zahrnie sa až pri dodaní tovaru, služby..., ale zároveň naopak , keď sa ukončieva živnosť , tak pohľadávka sa zahrňuje do základu dane. Tieto dve veci sa bijú, môžete mi povedať ako to teda je? Pretože zaplat.preddavok už možno nedostane naspäť , nedošlo k dodaniu služby a ešte ju aj zdaňovať?
Marína
15.01.07,22:39
Mne logika hovorí toto: Poskytnutý preddavok budúcemu dodávateľovi do dodania služby, resp. tovaru je mojou pohľadávkou a jeho záväzkom voči mne ako budúcemu odberateľovi. A opačne. Prijatý preddavok je mojim záväzkom voči budúcemu odberateľovi do dodania služby resp. tovaru a jeho pohľadávkou voči mne ako budúcemu dodávateľovi.
ondrejvla
15.01.07,22:55
Súhlasím a dodávam - v JÚ si tento preddavok účtovala do VOZD, tento výdaj nebol prostriedkom na dosiahnutie zisku, navyše je tvojou pohľadávkou pri ukončení podnikania a pripočitateľnou položkou k základu dane.
Rebeka1
16.01.07,05:18
Súhlasím a dodávam - v JÚ si tento preddavok účtovala do VOZD, tento výdaj nebol prostriedkom na dosiahnutie zisku, navyše je tvojou pohľadávkou pri ukončení podnikania a pripočitateľnou položkou k základu dane.

Ja som tento preddavok neúčtovala do vozd, ale do neovpl.základ dane. Mňa len zaráža to, že ja komusi zaplatím niečo čo v živote už nedostanem, zároveň neuvidím peniaze a pri ukončení bude musieť k tomu ešte zdaniť.