misurka
15.01.07,19:03
Dnes mi jeden známy - živnostník povedal, že jeho obvodná lekárka mu nechcela vystaviť PN - že ako živnostník nemá nárok na nemocenské na prvých 10 dní??????? Že by mi unikla tak dôležitá informácia?????? Alebo je to len blud lekárky???
Tweety
15.01.07,18:04
Dnes mi jeden známy - živnostník povedal, že jeho obvodná lekárka mu nechcela vystaviť PN - že ako živnostník nemá nárok na nemocenské na prvých 10 dní??????? Že by mi unikla tak dôležitá informácia?????? Alebo je to len blud lekárky???
Je to blud.:(
Kto má nárok
zamestnanec (s účinnosťou od 1. augusta 2006 - okrem zamestnancov, ktorým bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%)
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (s účinnosťou od 1. augusta 2006 - okrem povinne nemocensky poistených samostatne zárobkovo činných osôb, ktorým bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%) dobrovoľne nemocensky poistená osoba
fyzická osoba, ktorej vznikla dočasná pracovná neschopnosť po skončení nemocenského poistenia počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky
fyzická osoba, ktorej vznikla dočasná pracovná neschopnosť po skončení nemocenského poistenia v ochrannej lehote
mysimis
15.01.07,18:10
SZČO má určite nárok na nemocenské dávky za predpokladu, že má voči SP vyrovnané všetky odvody a to od 1. dňa PN.
misurka
15.01.07,18:12
Dosť ma to zaskočilo, už som myslela, že som mimo obraz. Len neviem potom, čo za informácie má tá lekárka...
Ofélia
15.01.07,18:49
Szčo pokiaľ robí odvody resp. NF aspoň 270 dní v roku má nárok na PN. Bola som prekvapená akurát tým, že keď som poslala PN do SP tak SP mi poslala na základe splnenia podmienky ( nároku PN) list kde uvádza, koľko budem dostávať prvé 3 dni % zo základu a ostatné dni v % PN. Tým myslím sumu na deň. Je tam aj možnosť odvolania voči SP a dá sa pekne vyrátať aká mi príde výška PN. Tiež ma zarazilo, že lekárka s praxou 20 rokov sa ma pýtala, čo má uviesť ako zamestnávateľa.........:confused:
Julča
16.01.07,07:19
Ak bude živnostník na PN a bude do soc. poisťovne odvádzať príspevok v plnej výške /má trvalý príkaz v banke/ , má nárok na vrátenie príspevku po dobu PN. Musí si zájsť osobne do soc. poisťovne a vypísať tlačivo, kde žiada o vrátenie preplatku a poisťovna mu peniaze vráti.
beatad
16.01.07,08:07
Dnes mi doniesol živnostník zo soc.poist. podľa rozhodnutie o nevyplatení PN, nakoľko ku dňu vzniku PN nemal vyrovnané poistné o 685,-SK. Tento nedoplatok mu vznikol preto,že nezvýšil v r.2005 odvody zo 2155 na 2288.
Podnikateľovi sa stal úraz bol mesiac v nemocnici, možno trvalé následky a teraz nemá nárok kôli 685,-Sk na nemocenské dávky?????
Dá sa proti tomuto rozhodnutiu odvolať do 30 dní.
Môžete mi poradiť či má šancu dostať PN , či má zmysel sa odvolávať???
Ak ano podľa ktorého § ?????
ĎAKUJEME
mysimis
16.01.07,08:10
Ja by som napriek tomu to odvolanie podala, hoci moja skúsenosť je taká, že odvolanie bude zamietnuté. Odvolanie je potrebné podávať na základe rozhodnutia, ktoré podnikateľ obdržal.
beatad
16.01.07,08:21
Takže šanca je minimálna skoro nulová že dostane PN???
Neexistuje § ktorý ukladá výnimky alebo v odvolaní máme pôsobiť na city a dúfať že sa naše odvolanie dostane do tých právnych rúk????
mysimis
16.01.07,08:24
Je tu ešte jedna možnosť - ak je ešte stále PN a už má doplatený nedoplatok a pravidelne si všetko platí, nech ju preruší na 2-3 dni a potom znovu ísť na PN. Poradila mi to známa v SP a takto môj klient dostal potom PN, lebo bol dlhšiu dobu chorý.
beatad
16.01.07,08:51
On bol chorý od septembra do decembra 2006. Ukončenie PN je 1.1.2007.
Keby teraz išiel ešte raz na PN, dostal by peniaze aj za predošlu PN????
mysimis
16.01.07,12:04
za predošlú PN už nie, ja som si myslela, že je to aktuálna PN a nie už ukončená.
Manual
16.01.07,18:47
SZČO má určite nárok na nemocenské dávky za predpokladu, že má voči SP vyrovnané všetky odvody a to od 1. dňa PN.
...a to určite pani doktorku nemusí zaujímať...:)
uzivatel2
17.01.07,06:19
Ak bude živnostník na PN a bude do soc. poisťovne odvádzať príspevok v plnej výške /má trvalý príkaz v banke/ , má nárok na vrátenie príspevku po dobu PN. Musí si zájsť osobne do soc. poisťovne a vypísať tlačivo, kde žiada o vrátenie preplatku a poisťovna mu peniaze vráti.
Musí si dať písomnú žiadosť a poisťovňa mu preplatok vrátiť do 1 mesiaca od obdržania žiadosti