SlavkaF
15.01.07,22:00
Chcela by som vas poprosit o vysvetlenie, ako to je s DPH pri vyuctovacich fakturach za elektrinu a plyn. Aj preplatok aj nedoplatok sa dava na riadok 25 vykazu? Alebo len preplatok? Dakujem za odpovede. Ak tato otazka je uz niekde rozobrata, ospravedlnujem sa, nenasla som.
Orsz
15.01.07,21:46
Áno aj preplatok aj nedoplatok sú súčasťou opravy základu dane - teda riadku 25. Mnohí majú však viac sklon účtovať na riadok 25 len dobropisy, a nedoplatky účtujú ako riadne faktúry.
SlavkaF
15.01.07,21:47
Cize urcite to mam dat na ten riadok 25?
ALBO
16.01.07,07:07
Poučenie k DP
40. Riadok 25 - suma dane, o ktorú sa opravuje odpočítaná daň nadväzne na opravu základu
dane podľa § 25 ods. 1 až 3 zákona, odpočítaná daň pri dovoze tovaru, ak colný orgán vrátil
daň, a odpočítaná daň pri krádeži tovaru, pri ktorom platiteľ dane odpočítal daň. Údaj o dani v
daňovom priznaní sa označí znamienkom mínus, ak sa zvyšuje odpočítaná daň, a
znamienkom plus, ak sa znižuje odpočítaná daň.
Ak platiteľ dane opravuje základ dane a daň pri tovare, ktorý nadobudol v tuzemsku z iného
členského štátu, podľa bodov 38 a 39, opraví aj odpočítanú daň. Opravu odpočítanej dane
vykoná platiteľ dane v zdaňovacom období, v ktorom obdržal doklad o oprave základu dane.
SlavkaF
16.01.07,16:35
Dakujem za odpovede. Prajem pekny den.
Anja111
16.01.07,16:51
Áno aj preplatok aj nedoplatok sú súčasťou opravy základu dane - teda riadku 25. Mnohí majú však viac sklon účtovať na riadok 25 len dobropisy, a nedoplatky účtujú ako riadne faktúry.

Neviem... Nám na školení vysvetľovali, že vyúčtovacia fa za opakované plnenie (plyn, elektrina), sa považuje za riadnu fa a to tak v prípade nedoplatku, ako aj v prípade preplatku.
Orsz
16.01.07,16:56
Neviem... Nám na školení vysvetľovali, že vyúčtovacia fa za opakované plnenie (plyn, elektrina), sa považuje za riadnu fa a to tak v prípade nedoplatku, ako aj v prípade preplatku.

Hm, to je zaujímavé, ja mám písomné stanovisko od drsr - na požiadavku na školení o DPH o tom, že sa o tom účtuje ako o oprave základu dane.
Anja111
16.01.07,17:00
Hm, to je zaujímavé, ja mám písomné stanovisko od drsr - na požiadavku na školení o DPH o tom, že sa o tom účtuje ako o oprave základu dane.

Nemôžeš ho sem prilepiť?
Orsz
16.01.07,17:06
No skúsim - bolo mi to poslané do mailu - tak som to premietla ako dokument do Wordu.
Anja111
16.01.07,17:16
Ďakujem Ti veľmi pekne. Takže začnem asi tiež postupovať podľa tohoto vyjadrenia. Niečoho sa musíme zachytiť...
ekopo
16.01.07,17:26
Keď logicky :) rozmýšlam, tak vyúčtovacia FA k opakovanému plneniu je vlastne doúčtovaním za službu a nie opravou základu dane.
Anja111
16.01.07,17:28
Keď logicky :) rozmýšlam, tak vyúčtovacia FA k opakovanému plneniu je vlastne doúčtovaním za službu a nie opravou základu dane.

Súhlasím. Tak som to robila doteraz.
Orsz
16.01.07,17:31
Keď logicky :) rozmýšlam, tak vyúčtovacia FA k opakovanému plneniu je vlastne doúčtovaním za službu a nie opravou základu dane.

Áno - ale výsledok môže byť aj preplatok - teda dobropis, čo je vlastne oprava toho, čo bolo predbežne účtované. Zaradiť to možno do §25 ods.1 písm.b) alebo c)- ak dôjde k zníženiu alebo zvýšeniu ceny za tovar alebo za služby.
Orsz
16.01.07,17:39
Hm, je to naozaj celé diskutabilné. Asi by to malo byť v zákone napísané zrozumiteľnejšie.
Anja111
16.01.07,17:44
Hm, je to naozaj celé diskutabilné. Asi by to malo byť v zákone napísané zrozumiteľnejšie.

To je fakt... Doteraz som bola kľudná, že to robím dobre a teraz som na pochybách... Možno sa ešte pripoja k diskusii aj ďalší. Možno má už niekto dokonca skúsenosti s daňovou kontrolou v tomto smere... Skúsime vyčkať.
Orsz
16.01.07,17:48
Ja som mala v roku 2005 kontrolu na DPH (2.štvrťrok) - tam to bolo na vstupe v r.25 - nič na to nepovedali. Tak neviem. Bolo to vyúčtovanie energií od prenajímateľa kancelárskych priestorov - fakturuje nám paušálne mesačne a raz za štvťrok sa to vyúčtováva ( robím účto nájomcovi aj prenajímateľovi).
Anja111
16.01.07,17:53
Ja som mala v roku 2005 kontrolu na DPH (2.štvrťrok) - tam to bolo na vstupe v r.25 - nič na to nepovedali. Tak neviem. Bolo to vyúčtovanie energií od prenajímateľa kancelárskych priestorov - fakturuje nám paušálne mesačne a raz za štvťrok sa to vyúčtováva ( robím účto nájomcovi aj prenajímateľovi).

To ma priviedlo na myšlienku, že kolegyňa mala kontroly dokonca z dvoch rôznych daňových úradov a robila to tak ako ja, (veď sme boli na školení spolu), a tiež nikto nenamietal. Že by im to bolo jedno???
Marianna01
16.01.07,17:55
Ja som mala v roku 2005 kontrolu na DPH (2.štvrťrok) - tam to bolo na vstupe v r.25 - nič na to nepovedali. Tak neviem. Bolo to vyúčtovanie energií od prenajímateľa kancelárskych priestorov - fakturuje nám paušálne mesačne a raz za štvťrok sa to vyúčtováva ( robím účto nájomcovi aj prenajímateľovi).

Ja som si už pomaly na kontroly zvykla pravidelne, bežne mávam vyúčtovacie faktúry ako riadne faktúry a nie opravu ZD, a nikdy mi nebolo nič vytknuté.

Ale doporučujem každému vyhľadať tému riadok 25 v daňovom priznaní - prišlo k tomu, že ne/zaradenie do tohto riadku je vlastne "iba" formálnou chybou, a teda daň je vypočítaná správne... V tom období som do r. 25 nemala zaradený dobropis, bola som vystresovaná, lebo som mala na to obdobie kontrolu. Nič mi nevytkli.

Občas sa mi aj tak zdá, že robíme z chrobáka somára. Zameriavame sa na maličkosti a niekedy veľké veci uniknú
Orsz
16.01.07,17:56
To ma priviedlo na myšlienku, že kolegyňa mala kontroly dokonca z dvoch rôznych daňových úradov a robila to tak ako ja, (veď sme boli na školení spolu), a tiež nikto nenamietal. Že by im to bolo jedno???
Aj to je možné. No ja v tom budem pokračovať. Podliehame auditu, tak sa spolieham aj na audítorku - je aj daňovým poradcom. Ale myslím, že by mohlo byť oboje správne - pretože má to dvojaké vysvetlenie.
SlavkaF
17.01.07,07:11
Ja som sa pytala preto, lebo pocitame koeficient, a ked pocitam rocne vyuctovanie, tak od suctu riadkov 18 za cely rok odpocitam sucin suctu riadkov 14a rocneho koeficientu. Cize DPH z vyuctovacich faktur nemam zapocitane v sucte riadkov 14. Ako to teda ma byt? K riadkom 14 mam pripocitat riadok 25?
Orsz
17.01.07,09:26
Ja som sa pytala preto, lebo pocitame koeficient, a ked pocitam rocne vyuctovanie, tak od suctu riadkov 18 za cely rok odpocitam sucin suctu riadkov 14a rocneho koeficientu. Cize DPH z vyuctovacich faktur nemam zapocitane v sucte riadkov 14. Ako to teda ma byt? K riadkom 14 mam pripocitat riadok 25?

Ak nemáš započítané v riadku 14, tak musí byť v riadku 25 - ake je to oprava ZD. Zvoliť si treba spôsob - kedy sa jedná o opravu a kedy nie - v prípade elektriky by to mohla byť ako riadna faktúra - i keď som zástancom toho, že ak vznikne preplatok, teda uplatnila som si viac DPH ako som mala, uvediem to ako opravu na r.25, a keby bol nedoplatok, zaradila by som to medzi riadne faktúry ako doúčtovanie - teda na r.14.
SlavkaF
17.01.07,12:09
Erika, dakujem, aj to tak urobim! Pekny den!
Ester plus
20.01.07,11:56
Chcem prispieť do diskusie:
Na vyúčtovacích faktúrach z elektrárni je uvedený deň dodania a preto by tieto faktúry podľa môjho názoru nemali byť chápané ako oprava základu dane.

Na vyúčtovacích faktúrach z plynární napríklad deň dodania neuvádzajú a tu by sa malo pozerať na faktúru ako na opravu základu dane, keďže Dph sa opraví v zdaňovacom období keď opravná fakúra došla.

Výsledok: Ak sa na faktúry pozeráme z týchto dvoch uhlov, tak odpočet vzniká v dvoch rôznych zdaňovacích obdobiach.