ediika
16.01.07,06:55
Ahojte, pomôžte please. Svokra je invalidný dôchodca. Pracuje u 3 zamestnavateľov na dohodu. Jej celý príjem za rok bol cca 45000,-. Má podať DP? Ak áno , má nárok na odpočitateľnú položku? Aké odvody by si mala platiť? díík;)
Tweety
16.01.07,06:23
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka, b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).
§ 32 DP
DP je povinný podať daňovník, ak za zdaňov. obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% zo sumy podľa § 11 ods.1 písm a,-t.j. 50% z 90816.-
za rok 2006.
§ 32 DP- ak mala príjmy presahujúce 50% sumy podľa § 11, je povinná podať DP.
ediika
16.01.07,07:14
ĎAKUJEM....ak som to dobre pochopila tak má podať DP ak má príjem väčší ako 45408,-, má nárok na odpoč.položku 90816,-.Má nejaký vplyv na príjem vyška invalid . dôchodku? Este sa chcem opýtať ako je to s odvodmi do zdravotky a socialky.
Tweety
16.01.07,07:17
ĎAKUJEM....ak som to dobre pochopila tak má podať DP ak má príjem väčší ako 45408,-, má nárok na odpoč.položku 90816,-.Má nejaký vplyv na príjem vyška invalid . dôchodku? Este sa chcem opýtať ako je to s odvodmi do zdravotky a socialky. Pozorne si prečítaj odst. 2, tým sa treba riadiť pri možnosti uplatnenia NČ.
Do SP nebude platiť žiadne odvody, ale bude mať povinnosť urobiť RZZP.
ediika
16.01.07,12:56
lenže v odstavci 2 sa zmieňuje len o starobnom alebo výsluhovom dôchodku. Nepíše sa tam o invalidnom.
jankasm
16.01.07,13:03
lenže v odstavci 2 sa zmieňuje len o starobnom alebo výsluhovom dôchodku. Nepíše sa tam o invalidnom.

Správne, dobre čítaš, invalidná dôchodkyňa má nárok na celú odpočítateľnú položku. ;)
ediika
16.01.07,13:10
super diiik :)
ľudka
26.09.07,03:55
Milí poraďáci, práve som narazila. Dostala sa mi na stôl publikácia Práca mzdy a odmeňovanie (vydáva PP Žilina) č. 1/2008 špeciálna príloha, ktorá je tvorená formou otázok a odpovedí. A tam so sa dočítala:
Otázka: Aká je výška odpočítateľnej čiastky - nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 zákona o dani z príjmov, u daňovníka, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku s poklesom činnosti viac ako 70%, t. j. ide o ťažko zdravotne postihnutú osobu, ktorá poberá dôchodok cca 8000,- Sk.
Odpoveď: Nadväzne na § 11 zákona o dani z príjmov nezdaniteľnou časťou základu dane u tohto daňovníka je rozdiel medzi súčtom dôchodkov za kalendárny rok a 95 616 Sk, čo je suma 19,2-násobku sumy platného životného minima.
Ale ako čítam zákon, § 11, tak čítam, ale nič o invalidných dôchodcoch nenachádzam. Podľa mňa je to nesprávna informácia. Alebo je snáď rozdiel medzi dôchodcom so zdravotným postihnutím do 70% a nad 70%????
mia
10.10.07,08:22
Ahojte Poraďáci!
Tento príspevok som našla aj a poslali mi zo sepi takúto odpoveď.

VEC: Odpoveď na otázku

Na Vašu otázku zo dňa 26. septembra 2007 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:

Autorka, ako aj naša redakcia sa Vám ospravedlňujeme za nesprávnu odpoveď na otázku č. 4 uverejnenej v publikácii Práca, mzdy a odmeňovanie č. 1/2008 na strane 10.

Správny postup pri daňovníkoch – poberateľoch invalidného dôchodku, je, že na nich sa vzťahuje § 11 ods. 1 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého si poberatelia invalidného dôchodku odpočítavajú nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 19,2-násobku sumy platného životného minima. Základom dane u týchto daňovníkov je teda rozdiel medzi súčtom dôchodkov za kalendárny rok a 95 616 Sk, čo je suma 19,2-násobku sumy platného životného minima.

S pozdravom
Jaroslava Melišová
oddelenie Služieb zákazníkom



ALE TO mi aj tak nie je jasné!!!
Veta že základ dane je rozdiel mezi súčtom dôchodkov a 95616!!!!
Mohol by sa prosím niekto chytrejší ako ja k tejto problmatike vyjadriť!
Dik
Katy a R
10.10.07,08:41
Ak riadny dôchodca (dôchodok poberá celý rok) - nie invalidný, má dôchodok vo výške napr. 85616.-, tak nezdaniteľná časť je v tomto prípade 10000.- A ak má príjem 100 tis tak daň sa potom počíta z 90 tis.

doplňujem:
To vyjadrenie DU - musel im vypadnúť text, alebo čo.., :confused: tiež to nechápem.
Simonab
10.10.07,08:56
Ahojte Poraďáci!
Tento príspevok som našla aj a poslali mi zo sepi takúto odpoveď.

VEC: Odpoveď na otázku

Na Vašu otázku zo dňa 26. septembra 2007 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:

Autorka, ako aj naša redakcia sa Vám ospravedlňujeme za nesprávnu odpoveď na otázku č. 4 uverejnenej v publikácii Práca, mzdy a odmeňovanie č. 1/2008 na strane 10.

Správny postup pri daňovníkoch – poberateľoch invalidného dôchodku, je, že na nich sa vzťahuje § 11 ods. 1 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého si poberatelia invalidného dôchodku odpočítavajú nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 19,2-násobku sumy platného životného minima. Základom dane u týchto daňovníkov je teda rozdiel medzi súčtom dôchodkov za kalendárny rok a 95 616 Sk, čo je suma 19,2-násobku sumy platného životného minima.

S pozdravom
Jaroslava Melišová
oddelenie Služieb zákazníkom



ALE TO mi aj tak nie je jasné!!!
Veta že základ dane je rozdiel mezi súčtom dôchodkov a 95616!!!!
Mohol by sa prosím niekto chytrejší ako ja k tejto problmatike vyjadriť!
Dik
Ako to čítam tak to čítam, ale nemôžem pochopiť čo chceli tou odpoveďou povedať. Invalidný dôchodca či už s poklesom schopnosti vykonávať zár. činnosť do 70 alebo nad 70% má nárok na celú odpočítateľnú položku.
ľudka
10.10.07,08:59
tiež to práve študujem, nechápem, ako sa táto odpoveď líši od tej, čo bola uvedené v uvedenej publikácii. Nie je mi jasné, či ja neviem čítať, alebo autori poslali dvakrát scestnú odpoveď. Podľa môjho názoru sa na invalidných dôchodcov vôbec nevzťahuje rozdiel medzi 95616 a súčtom dôchodkov.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Simonab
10.10.07,09:02
No rozdiel tam je pôvodne bolo: nezdaniteľnou časťou základu dane u tohto daňovníka je rozdiel medzi súčtom dôchodkov za kalendárny rok a 95 616 Sk, čo je suma 19,2-násobku sumy platného životného minima.

a teraz poslali odpoveď: Základom dane u týchto daňovníkov je teda rozdiel medzi súčtom dôchodkov za kalendárny rok a 95 616 Sk, čo je suma 19,2-násobku sumy platného životného minima.
Jedna odpoveď lepšia ako druhá.;)
mia
10.10.07,09:57
Ahojte!
Takže späť k téme:
Prišla mi ďalšia odpoveď k invalidom zo sepi, kde sa znovu ospravedlnili a poslali takúto správu:


VEC: Odpoveď na otázku
Na Vašu otázku zo dňa 26. septembra 2007 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:
Autorka, ako aj naša redakcia sa Vám ospravedlňujeme za nesprávnu odpoveď na otázku č. 4 uverejnenej v publikácii Práca, mzdy a odmeňovanie č. 1/2008 na strane 10.
Je pravdou, že invalidný dôchodca má nárok na odpočítateľnú položku v plnej výške, nadväzne na § 11 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení, pretože nie je táto skupina daňovníkov uvedená v § 11 ods. 7, u ktorých sa nezdaniteľná suma neodpočítava.

Takže toto je ten správny záver, torchu im to trvalo ale hlavne že sme sa dohodli.......