AHA
16.01.07,09:27
:eek: Prevzala som účtovanie firmy od 22.11.2006, ktorú kúpili moji zmluvný partnery k 21.11.2006 bola vykonaná mimoriadna účtovná závierka, čiže
ja som si nahodila do počiatočného stavu zostatky z tejto mimiriadnej účtovnej závierky, jedná sa mi o to, že ak chcem zaúčtovať neuhradené pohľadávky a záväzky do 21.11.2006 aby sa mi neobjavili na nákladoch alebo výnosoch tak som ich zaúčtovala nasledovne :
záväzky 751001 / 321
pohľadávky 311 / 761001
je to správne ?
renča1
16.01.07,08:31
Prečo účtuješ pohľadávky a závazky, ktoré boli už uhradené? Nebude jednoduchšie účtovať len neuhradené pohľadávky, závazky? Veď píšeš , že účtuješ len konečné stavy.
AHA
16.01.07,08:39
Prečo účtuješ pohľadávky a závazky, ktoré boli už uhradené? Nebude jednoduchšie účtovať len neuhradené pohľadávky, závazky? Veď píšeš , že účtuješ len konečné stavy.
Asi som sa zle vyjadrila účtujem iba neuhradené ale vystavené do
21.11.2006.
renča1
16.01.07,08:43
neviem v akom softe robíš, ale keď som ja nahadzoval takéto pohľadáv., závazky, tak som vôbec neúčtovala o nich. Nahodila som ich len do salda a účtovne v začiat.stavoch nahodila zostatky z predchádz. všetkých saldových aj nesald.účtoch (okrem NaV)
martinius
16.01.07,08:43
:eek: Prevzala som účtovanie firmy od 22.11.2006, ktorú kúpili moji zmluvný partnery k 21.11.2006 bola vykonaná mimoriadna účtovná závierka, čiže
ja som si nahodila do počiatočného stavu zostatky z tejto mimiriadnej účtovnej závierky, jedná sa mi o to, že ak chcem zaúčtovať neuhradené pohľadávky a záväzky do 21.11.2006 aby sa mi neobjavili na nákladoch alebo výnosoch tak som ich zaúčtovala nasledovne :
záväzky 751001 / 321
pohľadávky 311 / 761001
je to správne ?

A prečo by sa ti nemali objaviť vo výnosoch a nákladoch?Ale účtovať na podsúvahových účtoch,to asi nie.Do dňa závierky sa mali všetky pohľadávky a záväzky nahodiť do systému,ja neviem,ako chcete teraz robiť zmeny. Jedine si kukni § 16 Otvorenie a uzavretie účtovných kníh - zákon o účtovníctve:
Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).
Ak sa zistí po schválení účtovnej závierky, že údaje za predchádzajúce účtovné obdobie nie sú porovnateľné (§ 17 ods. 9), účtovná jednotka ich opraví v účtovnom období, keď tieto skutočnosti zistila, a uvedie to v účtovnej závierke v poznámkach.V účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva sa musí dodržať zásada, že konečné zostatky účtov, ktoré sa vykazujú v súvahe k poslednému dňu účtovného obdobia, musia byť zhodné so začiatočnými stavmi týchto účtov k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia. To platí aj pre účty vedené v knihe podsúvahových účtov.
AHA
16.01.07,08:46
neviem v akom softe robíš, ale keď som ja nahadzoval takéto pohľadáv., závazky, tak som vôbec neúčtovala o nich. Nahodila som ich len do salda a účtovne v začiat.stavoch nahodila zostatky z predchádz. všetkých saldových aj nesald.účtoch (okrem NaV)
Ide o to, že ja ich tiež chcem dať len do saldokonta aby som ich mohla uhrádzať a mala nejakú zostavu neuhradených ale mne sa v mk softe
premieta saldokonto hneď do denníka takže aby sa mi tieto veci neobjavili
na nákladoch a výnosoch tak som zvolila radšej podsúvahové účty ale neviem či je to správne.
AHA
16.01.07,08:49
A prečo by sa ti nemali objaviť vo výnosoch a nákladoch?Ale účtovať na podsúvahových účtoch,to asi nie.Ja by som to účtovala normálne,však firma ďalej funguje.
Ale tieto pohľadávky a záväzky už predsa boli zaúčtované na nákladoch a výnosoch a mne sa to premietlo v mimoriadnej závierke ide o, že nebudem zodpovedať za prácu niekoho iného a taktiež to nebudem nanovo účtovať
po prvé je toho veľa po druhé mi to aj tak nezaplatia.
renča1
16.01.07,08:50
Ja som sa tiež ešte nestretla s takýmto účtovaním. Nepoznám tvoj soft.,ale určite nie je tak blbý ako ten môj. A v mojom to ide. Skús v soft.nerozúčtovať faktúry a tak ich aj zapísať.
AHA
16.01.07,08:51
Ale tieto pohľadávky a záväzky už predsa boli zaúčtované na nákladoch a výnosoch a mne sa to premietlo v mimoriadnej závierke ide o, že nebudem zodpovedať za prácu niekoho iného a taktiež to nebudem nanovo účtovať
po prvé je toho veľa po druhé mi to aj tak nezaplatia.
A ak nie na podsúvahových tak ako aby sa neobjavili vo výsledovke.
AHA
16.01.07,08:52
Ja som sa tiež ešte nestretla s takýmto účtovaním. Nepoznám tvoj soft.,ale určite nie je tak blbý ako ten môj. A v mojom to ide. Skús v soft.nerozúčtovať faktúry a tak ich aj zapísať.
To sa nedá lebo tam nedostanem sumu.
zlatica76
16.01.07,08:59
zakladna otazka: zmenili sa vo firme len majitelia?? Firme ako takej sa nic nezmenilo??

Ak sa zmenili len majitelia, NIE je dovod na mimoriadnu uctovnu zavierku. Firma (kupena) pokracuje v uctovnictve 2006 ako keby sa nic nestalo. Pre vlastne ucely samozrejme, moze mat rozdelene uctovnictvo na dve casti - pred zmenou a po zmene.
martinius
16.01.07,09:03
Ale tieto pohľadávky a záväzky už predsa boli zaúčtované na nákladoch a výnosoch a mne sa to premietlo v mimoriadnej závierke ide o, že nebudem zodpovedať za prácu niekoho iného a taktiež to nebudem nanovo účtovať
po prvé je toho veľa po druhé mi to aj tak nezaplatia.
Tak čo chceš vlastne účtovať,keď máš všetko zaúčtované?
AHA
16.01.07,09:03
Konečne som na to prišla označila som začiatok účtovného roka od 22.11.2006
a teraz mi tie záväzky a pohľadávky už do denníka nedáva super .
Ďakujem všetkým za ochotu.
AHA
16.01.07,09:11
zakladna otazka: zmenili sa vo firme len majitelia?? Firme ako takej sa nic nezmenilo??

Ak sa zmenili len majitelia, NIE je dovod na mimoriadnu uctovnu zavierku. Firma (kupena) pokracuje v uctovnictve 2006 ako keby sa nic nestalo. Pre vlastne ucely samozrejme, moze mat rozdelene uctovnictvo na dve casti - pred zmenou a po zmene.
Môže mať len ti nesmieš zmeniť spôsob účtovania a to ja nemením len
tá pani predo mnou tiež účtovala vo svojom softe, ktorý je jej majetkom
a nie majetkom predmetnej firmy čiže ona spravila všetko čo mala do 21.11.2006 a ja pokračujem od 22.11.2006 takým istým spôsobom len vo svojom softe, ktorý tiež nie majetkom premetnej firmy ale takže po skončení spolupráce tiež im dá m len vytlačené veci ale nie soft.