sybila3
16.01.07,09:13
Ahojte, vyskytol sa mi jeden problém, môžte mi poradiť. Včera ako som robila úhrady z výpisu z účtu, tak som dve sumy nevedela priradiť, nakoniec som podľa čísla účtu zistila firmu, ktorej sme to zaplatili, ale faktúry nemám a ani neboli zarátané do dph, čo s tým, ale sú to faktúry pravdepodobne z I. alebo II.štvrťroka, ktoré mi neodovzdali a zistila som to len na základe výpisu. Čo teraz s tým, môžem ich teraz zaevidovať a nezarátať do dph? alebo neviem, poraďte...díky
dracica
16.01.07,08:15
urobila by som dodatočné DPH...
Zoltán Kovács
16.01.07,08:17
Tak ako dracica poradila, alebo ak sa ti nechce robiť dodatočné, potom do nákladov zákl.dane a dan neuplatniť.
sybila3
16.01.07,08:33
Asi to bude jediná možnosť, neuplatniť daň, lebo myslím, že obdobia, ktorého sa budú fa týkať, ešte som ich nevidela, ale podľa čísla fa od tej firmy, typujem na II.štvrťrok a tam už bola vrátená aj dph, tak nechcem s tým mať problém. A ešte ma napadlo, je to trocha zložitejšie, lebo faktúru vystaví firma na odber el.energie na našu firmu, lenže z tejto našej firmy musím preúčtovať faktúru na našu druhú firmu, ktorá skutočne odoberá tú energiu, lebo firma nie je schopná prepísať fakturačnú adresu, tak pri preúčtovaní, tiež neuplatním dph? díky
ALDA
16.01.07,08:49
Asi to bude jediná možnosť, neuplatniť daň, lebo myslím, že obdobia, ktorého sa budú fa týkať, ešte som ich nevidela, ale podľa čísla fa od tej firmy, typujem na II.štvrťrok a tam už bola vrátená aj dph, tak nechcem s tým mať problém. A ešte ma napadlo, je to trocha zložitejšie, lebo faktúru vystaví firma na odber el.energie na našu firmu, lenže z tejto našej firmy musím preúčtovať faktúru na našu druhú firmu, ktorá skutočne odoberá tú energiu, lebo firma nie je schopná prepísať fakturačnú adresu, tak pri preúčtovaní, tiež neuplatním dph? díky
Firma musí podľa mojich požiadavok prepísať fakturačnú adresu podľa výpisu z OR, alebo ŽL aj počas roka!!! A to preúčtovanie na druhú firmu nechápem. Potom vystavuješ faktúru z prvej a uplatňuješ si DPH na vstupe aj v tej druhej firme.
Prvá firma vstup DPH a aj výstup DPH.
sybila3
24.01.07,21:06
No proste neboli schopní to prepísať, tak preto vyfakturovali jednej firme, lenže keď som dph uplatnila na prijatej a vystavila s dph, takže to bola nula.
A v tej firme, ktorej sa v skutočnosti ten odber elektr.týkal, tam som zaevidovala fa prijatú aj s dph.
Lenže teraz ked mi doniesol tú fa a pozerám na dátum z júna, tak som ju prijala v prvej firme dala som len celkovú sumu, bez dph. Lenže teraz potrebujem preúčtovať tú fa na správnu firmu a neviem, či tiež bez dph alebo tam ju normálne vystavím s dph, prosím poraďte...........
Hlavne už tento rok to bude v poriadku, lebo už po roku prepísali adresu. díky moc.
Kristína
25.01.07,12:43
Ja mám zasa takýto problém so zabudnutými faktúrami. Podnikateľ mi dnes odovzdal 2 faktúry z augusta 2006. Samozrejme, že nie sú uhradené.
Zaevidujem ich do knihy došlých faktúr s dnešným dátumom, aj keď sú z toho augusta minulého roka?
Ďakujem za odpoveď.
orazel
25.01.07,18:32
No proste neboli schopní to prepísať, tak preto vyfakturovali jednej firme, lenže keď som dph uplatnila na prijatej a vystavila s dph, takže to bola nula.
A v tej firme, ktorej sa v skutočnosti ten odber elektr.týkal, tam som zaevidovala fa prijatú aj s dph.
Lenže teraz ked mi doniesol tú fa a pozerám na dátum z júna, tak som ju prijala v prvej firme dala som len celkovú sumu, bez dph. Lenže teraz potrebujem preúčtovať tú fa na správnu firmu a neviem, či tiež bez dph alebo tam ju normálne vystavím s dph, prosím poraďte...........
Hlavne už tento rok to bude v poriadku, lebo už po roku prepísali adresu. díky moc.

Myslím, že najrozumnejšie by bolo urobiť dodatočné daňové priznania DPH u druhej firmy, nie je to až tak náročné a je to, aspoň si myslím, podľa učtovníckych pravidiel. A aj tie faktúry - ak som to dobre pochopil - jedna firma dostáva faktúru za energie a prefakturuje ich druhej. Ja by som vystavil faktúry skutočné aj s DPH, aj napriek tomu, že v prípade prvej firmy nebude nutné robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa celá faktúra od dodávateľa len prepíše a prefakturuje v takej istej sume. Upravia sa len interné evidencie o DPH. Len čo sa týka dátumu vystavenia, myslím, že môže byť aj neskorší dátum, ale dátum dodania služby by sa mal zhodovať so skutočnosťou.... ale v tomto si niesom celkom istý.......Obsah celého príspevku je len môj osobný názor na túto problematiku
orazel
25.01.07,18:35
Ja mám zasa takýto problém so zabudnutými faktúrami. Podnikateľ mi dnes odovzdal 2 faktúry z augusta 2006. Samozrejme, že nie sú uhradené.
Zaevidujem ich do knihy došlých faktúr s dnešným dátumom, aj keď sú z toho augusta minulého roka?
Ďakujem za odpoveď.

Zaeviduješ kedy došli, hoci určite už došli skôr, ale ty za to nemôžeš. DPH vyriešiš dodatočným daňovým priznaním a čo sa týka úhrady, to záleží od podnikateľa....
Kristína
26.01.07,05:53
Zaeviduješ kedy došli, hoci určite už došli skôr, ale ty za to nemôžeš. DPH vyriešiš dodatočným daňovým priznaním a čo sa týka úhrady, to záleží od podnikateľa....
Dík za odpoveď, našťastie DPH riešiť nemusím...