Vianocka
16.01.07,11:10
Prosím o radu, ak už niekto riešil nasledovný problém:
Jedná sa o jednoosobovú s.r.o.-čku, ktorej zamestnanec je zároveň konateľ aj spoločník. S.r.o.-čka sa zaoberá tlmočeniami, ktoré vykonáva podľa požiadaviek v priestoroch objednávateľa. Vykonáva aj preklady, ktoré tento zamestnanec robí doma, s.r.o. nemá prenajaté a nemá ani vlastné kancelárske priestory. Z uvedeného dôvodu zamestnanec vlastne na s.r.o.-čku dopláca , nakoľko výkonom práce doma má vyššiu spotrebu el. en., vyššie telef. účty z pevnej linky, používa súkromný internet, za ktorý si platí sám, resp. iné výdavky, ktoré defacto s.r.o.-čka takto šetrí. Zároveň však s.r.o.-čka takto prichádza aj o náklady, ktoré by jej znižovali základ dane z príjmov PO.
OTÁZKA: Ako dostať tieto náklady do s.r.o.-čky, avšak nie cez mzdu zamestnanca, aby sa z toho ešte nemuseli platiť odvody a daň zo ZČ?
AHA
16.01.07,11:55
Treba nahlásiť prevádzku doma a pomerom rozdeliť náklady na energie.
Vianocka
17.01.07,22:52
Ďakujem za reakciu. Zamestnanec vyčíslil výšku nákladov, len nevieme čím podložiť to, aby mu tieto naviac náklady s.r.o.-čka preplatila. Spísať nejakú ďalšiu zmluvu nad rámec pracovnej zmluvy? Takto vyplatený príjem by zamestnanec potom musel alebo nemusel zdaňovať?
beroun
18.01.07,00:59
Cez zamestnanca by som to neriešil, lebo § 5 ods. 5 a 7 hovoria o príjmoch zamestnanca, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené a tie veci čo uvádzate medzi ne ako som to rýchle prebehol nespadajú a teda by sa mali minimálne zdaňovať.
Elektrická energia, voda atď. (náklady priamo na byt) - to sú podľa mňa malé sumy na to, aby som robil zmluvu o prenájme a vystavoval sa iným s tým súvisiacimi nepríjemnosťami.
Pevná linka: radšej by som využíval mobil, ktorý by bol písaný na firmu a využíval by sa len na jej účely.
Internet - neviem akým spôsobom ste pripojený, ale ak by to išlo, tak by bolo možno zaujímavé ho tiež prepísať na firmu a len na jej účely ho používať.
Cecilia
18.01.07,05:40
Elektrická energia, voda atď. (náklady priamo na byt) - to sú podľa mňa malé sumy na to, aby som robil zmluvu o prenájme a vystavoval sa iným s tým súvisiacimi nepríjemnosťami.
Pevná linka: radšej by som využíval mobil, ktorý by bol písaný na firmu a využíval by sa len na jej účely.
Internet - neviem akým spôsobom ste pripojený, ale ak by to išlo, tak by bolo možno zaujímavé ho tiež prepísať na firmu a len na jej účely ho používať.


Zaujíma ma, aké nepríjemnosti môžu nastať pri zmluve o prenájme? Dík.
beroun
18.01.07,20:04
Napríklad: existuje jeden z názorov, že ak časť bytu využívate napr. na kancelárske priestory, tak by ste ho mali vyčleniť z bytového fondu a teda by časť bytu bola aj v liste vlastníctva ako nebytový priestor. Súhlasím však s tým, že väčšina ľudí s tým nebude súhlasiť (to je druhý názor).
Pri prenájme by sa mala spraviť zmluva o nájme medzi sro a občanom (vlastníkom nehnuteľnosti). Občan bude sro potom refakturovať náklady na elektrinu. Už len z tohto dôvodu aj keď by mu daň vyšla 0,- Sk, musí minimálne viesť evidenciu podľa § 6, ods. 3 Zákona o dani z príjmov a podať si daňové priznanie, čím sa mu zvýšia najmä výdavky na vedenie "účtovníctva", lebo veď niekto to musí spraviť. Úvodzovky som použil preto, že by nešlo o účtovníctvo v zmysle zákona, ale aj za evidenciu by sa malo niečo zaplatiť.
A ďalej je otázka, že či sa bude fakturovať aj nájomné, alebo to bude medzi závislými osobami (sro-občan=spoločník) za 0,- Sk.
Vianocka
20.01.07,12:27
Mam taky pocit, ze tu len tapame. Ocakavala som aj reakcie od VIP-poradakov. Neviem, ci je tato tema uz niekde na Porade riesena, ale pod tym nazvom, ako som ju uviedla, nie.
Myslim, ze by sa tieto veci mali nejako legislativne podchytit, lebo, ako som pocuvala aj v rozhlase, v zahranici je tato forma prace vraj pomerne rozsirena, a co sa deje v zahranici, to sa skor ci neskor deje aj u nas. Tak skusim ziskat nejake konkretne info na uradoch a ked bude o com, tak to sem napisem.
Zatial dik za nazory.