Chobot
16.01.07,10:53
Kto z právnikov mi dokáže pomôcť s týmto paragrafom ods. 5? Najprv ho tu odcitujem aby ste ho nemuseli hľadať:

"(5) Právo akcionárov na prednostné upísanie akcií nemožno stanovami obmedziť ani vylúčiť. Obmedziť alebo vylúčiť právo na prednostné upísanie akcií možno len uznesením valného zhromaždenia o zvýšení základného imania, ak to vyžadujú dôležité záujmy spoločnosti. Ak sa navrhuje obmedziť alebo vylúčiť právo akcionárov na prednostné upísanie akcií, musí predstavenstvo predložiť valnému zhromaždeniu písomnú správu, v ktorej odôvodní návrh na obmedzenie alebo vylúčenie prednostného práva na upísanie akcií a navrhovanú výšku emisného kurzu akcií; predstavenstvo je povinné v čase medzi zvolaním valného zhromaždenia, ktoré o obmedzení alebo vylúčení práva rozhoduje, a jeho konaním bezodkladne na požiadanie akcionára poskytnúť mu túto písomnú správu, inak pred otvorením tohto valného zhromaždenia. Ustanovenia § 184 ods. 6 až 8 sa použijú primerane."

Sme a.s. s 3 akcionármi, každý 33,3% akcií. Bude sa navyšovať ZI na VZ, kde každý akcionár bude navyšovať rovnakým podielom. Nebude žiadne verejné upisovanie, upisovaciu listinu nahradí dohoda akcionárov.

Teraz moja dilema - chápem to správne, že v tomto prípade akcionári využijú právo na prednostné upísanie akcií? Teda §204a ods. 5 by sa nemal použiť, lebo ako to čítam, ten upravuje prípad, ak sa toto právo obmedzí alebo vylúči.

Preto podľa mňa aj tá správa predstavenstva nie je potrebná. Chcem si to overiť, lebo podľa názoru iného zainteresovaného človeka je treba pripraviť aj správu predstavenstva a doručiť akcionárom.

Je to dosť špecifická otázka, ale verím, že sa nájde niekto, kto by to poznal v praxi alebo nejaký právnik, s ktorým to budem môcť prediskutovať.
josh
16.01.07,10:47
Jednoznacne sa toto ustanovenie pouzije iba vtedy, ak by valne zhromazdenie chcelo obmedzit prednostne upisovanie akcii sucasnymi akcionarmi. Tzn. ak chcu sucasni akcionari upisat nove akcie, toto ustanovenie nie je mozne pouzit.