lutka
16.01.07,11:41
Má niekto skúsenosti s daňovým úradom ohľadom dobrovoľnej registrácie za plátcu DPH? Treba k tomu nejakú žiadosť alebo predložiť obrat firmy alebo niečo iné? Ďakujem.
daniek
16.01.07,10:56
treba žiadosť o registráciu na dph - tlačivko dostanete na registračnom oddelení daňového úradu a tam vám aj presne povedia či je treba k žiadosti ešte niečo dokladať.
riordan
16.01.07,12:42
Podľa tlačiva na DÚ, sú tam dosiahnuté obraty, predpokladané obraty a zdôvodnenie prečo chcete byť plátcom DPH. Ja som dávala ja nájomné zmluvy k prevádzke a budúce zmluvy o službách.
dana99
16.01.07,12:47
My sme žiadali o registráciu DPH na tlačive, ktoré je na stránkach Daňového úradu. Obraty sme nevyplňovali, ani sme nedávali žiadne doklady alebo vysvetlenie. Iba sme uviedli, že chceme byť Q-ni platcovia a nič viac. Zaregistrovali nás v priebehu 15 dní. Sme z Košíc.
Dana
lutka
17.01.07,07:11
Ďakujem za odpovede.
Zuzana2
18.05.07,05:51
Prosím, sú tu určite skúsenejší, ktorí už týmto prešli:

Ak chcem byť dobrovoľný platca DPH, dá sa to napr. od 1.7.2007? Teda myslím, dá sa požiadať DÚ, aby ma zaregistrovali od tohoto dátumu? Alebo to na nich nemám radšej ani skúšať?
Vediem JÚ. Musím robiť uzávierku účtovníctva ku dňu (v tomto prípade) 30.6.2007?
Sú ešte nejaké iné povinnosti okrem toho, že po pridelení IČ DPH budeme toto musieť samozrejme oznámiť všetkým obchodným partnerom?
Vopred veľmi pekne ďakujem.
jana007
18.05.07,06:05
CHoď na register na DÚ a požiadaš ich, že chceš byť platca DPH. Teraz s tým vôbec nerobia problémy. POžiadaš ich od kedy chceš byť platca DPH a oni ti vydajú kartičku.
ALBO
18.05.07,06:14
Prosím, sú tu určite skúsenejší, ktorí už týmto prešli:

Ak chcem byť dobrovoľný platca DPH, dá sa to napr. od 1.7.2007? Teda myslím, dá sa požiadať DÚ, aby ma zaregistrovali od tohoto dátumu? Alebo to na nich nemám radšej ani skúšať?
Vediem JÚ. Musím robiť uzávierku účtovníctva ku dňu (v tomto prípade) 30.6.2007?
Sú ešte nejaké iné povinnosti okrem toho, že po pridelení IČ DPH budeme toto musieť samozrejme oznámiť všetkým obchodným partnerom?
Vopred veľmi pekne ďakujem.

Podľa §4/4 môže isť aj o dobrovoľnú reg. Podľa §4/5 DU vás musí registrovať do 30 dní od podania žiadosti.Takže žiadosť by som podala v júny a s pracovníčkou DU by som sa dohodla aby reg. bola k 1.7. Pri troche snahy by to pre ňu nemal byť problém.
Potrebujete pomeniť zmluvy, dohodnúť sa na nových cenách , lebo ak predávate neplatiteľovi, tak ten nebude veľmi prístupný na to aby ste mu cenu navýšili o DPH, nový SW, ak máte oslobodené činnosti tak narátať predbežný K §50/4.....
Zuzana2
18.05.07,06:24
Ďakujem za rady, ešte k tomu účtovníctvu - bude treba spraviť nejakú uzávierku a viesť "nové" účtovníctvo od dátumu registrácie?
Ide mi o to, že vlastne keď je neplatca DPH - jeho VOZD sú ceny s DPH a keď bude platca DPH, jeho VOZD budú sumy bez DPH. Správne?
Orsz
23.06.07,08:04
Ďakujem za rady, ešte k tomu účtovníctvu - bude treba spraviť nejakú uzávierku a viesť "nové" účtovníctvo od dátumu registrácie?
Ide mi o to, že vlastne keď je neplatca DPH - jeho VOZD sú ceny s DPH a keď bude platca DPH, jeho VOZD budú sumy bez DPH. Správne?

Zuzana, neviem, či si už zistila odpoveď, ale netreba robiť špeciálnu uzávierku, účtovníctvo pokračuje ďalej, len odo dňa začatia účtuješ s DPH.
Jana Acsová
23.06.07,08:10
Ďakujem za rady, ešte k tomu účtovníctvu - bude treba spraviť nejakú uzávierku a viesť "nové" účtovníctvo od dátumu registrácie?
Ide mi o to, že vlastne keď je neplatca DPH - jeho VOZD sú ceny s DPH a keď bude platca DPH, jeho VOZD budú sumy bez DPH. Správne?Správne ... a čo sa týka účtovníctva, nové účtovníctťvo nevediete ... nevylučuje to však vykonanie fyzickej inventúry na majetok, u ktorého bude uplatnené odpočítanie dane pri registrácii.
emgeton
24.06.07,06:28
Podľa §4/4 môže isť aj o dobrovoľnú reg. Podľa §4/5 DU vás musí registrovať do 30 dní od podania žiadosti.Takže žiadosť by som podala v júny a s pracovníčkou DU by som sa dohodla aby reg. bola k 1.7. Pri troche snahy by to pre ňu nemal byť problém.
Potrebujete pomeniť zmluvy, dohodnúť sa na nových cenách , lebo ak predávate neplatiteľovi, tak ten nebude veľmi prístupný na to aby ste mu cenu navýšili o DPH, nový SW, ak máte oslobodené činnosti tak narátať predbežný K §50/4.....

Tento K bude orientačný, konkrétny K musíte odsúhlasiť so správcom dane.
Orsz
24.06.07,16:27
Mám jedného nového klienta, ktorý sa chce zaregistrovať za platcu DPH, a Daňový úrad pýta podnikateľský zámer s doloženými kópiami zmlúv o budúcej zmluve, alebo doklady o investovaní do spoločnosti. Má niekto príklad podnikateľského zámeru?
facka
30.06.07,11:31
mňa zas tlačí dobrovoľná registrácia majiteľa pohostinstva.
- pohostinstvo má dosť vysoké zásoby (vysoký nákup alkoholu a veľmi nízke tržby), je lepšie ich "vysporiadať" - teda preradiť do nedaňových výdavkov či vyradiť zo skladu teraz pred registráciou, ako po registrácii za platcu DPH?
- pri takomto vyradení sa deje niečo ohľadne colnice a "liehových výkazov"? treba im to nejak oznámiť či podobne?
- ku dňu registrácie je treba urobiť inventúru zásob. dá sa napríklad internou smernicou určiť, že pri registrácii si uplatním daň len z nenačatých balení fliaš, prípadne sudov piva?
dakujem za rady.
Heni
02.07.07,05:53
mňa zas tlačí dobrovoľná registrácia majiteľa pohostinstva.
- pohostinstvo má dosť vysoké zásoby (vysoký nákup alkoholu a veľmi nízke tržby), je lepšie ich "vysporiadať" - teda preradiť do nedaňových výdavkov či vyradiť zo skladu teraz pred registráciou, ako po registrácii za platcu DPH?
- pri takomto vyradení sa deje niečo ohľadne colnice a "liehových výkazov"? treba im to nejak oznámiť či podobne?
- ku dňu registrácie je treba urobiť inventúru zásob. dá sa napríklad internou smernicou určiť, že pri registrácii si uplatním daň len z nenačatých balení fliaš, prípadne sudov piva?
dakujem za rady.
...toto by som aj ja rada vedieť...
emgeton
02.07.07,07:36
Mám jedného nového klienta, ktorý sa chce zaregistrovať za platcu DPH, a Daňový úrad pýta podnikateľský zámer s doloženými kópiami zmlúv o budúcej zmluve, alebo doklady o investovaní do spoločnosti. Má niekto príklad podnikateľského zámeru?


V zmysle § 4/4 zák 222/2004Zz. môže zdaniteľná osoba podať žiadosť o registráciu DPH aj keď nedosiahne obrat. Takže treba preukázať, že ste zdaniteľnou osobou.

V zmysle §4/5 zák. 222/2004Zz. je daňový úrad povinný takúto zdaniteľnú osobu zaregistrovať .... najneskôr do 30 dní od podania žiadosti o registráciu.

Takže ak preukážete, že ste zdaniteľnou osobou ( viď §3 zák. 222/2004 Zz ), nie je potrebné preukazovať pri žiadosti nič viac.

Máte písomné stanovisko od DU v predmetnej veci ? ( výzvu na doplnenie žiadosti a pod. )
ekopo
03.07.07,12:58
mňa zas tlačí dobrovoľná registrácia majiteľa pohostinstva.
- pohostinstvo má dosť vysoké zásoby (vysoký nákup alkoholu a veľmi nízke tržby), je lepšie ich "vysporiadať" - teda preradiť do nedaňových výdavkov či vyradiť zo skladu teraz pred registráciou, ako po registrácii za platcu DPH?
- pri takomto vyradení sa deje niečo ohľadne colnice a "liehových výkazov"? treba im to nejak oznámiť či podobne?
- ku dňu registrácie je treba urobiť inventúru zásob. dá sa napríklad internou smernicou určiť, že pri registrácii si uplatním daň len z nenačatých balení fliaš, prípadne sudov piva?
dakujem za rady.
Prečo sa dobrovolne registrovať? Nechápem. Hlavne pohostinstvo. Nízke tržby a vysoké nákupy svedčia o kupovaní na sklad, alebo o niečom inom. Je zrejmé, že priemerný rabat v pohostinstve sa pohybuje vo vysokých %. Snahou každého prevádzkovateľa pohostinstva je vyhnúť sa registrácii za platcu DPH z dôvodu nízkych vstupov a vysokých výstupov. Ak už k tomu príjde, tak nevidím dôvod prečo neodpočítať DPH pri registrácii zo všetkých zásob. Veď aj z otvorených fliaš a sudov piva odvádzam DPH pri predaji.
petovsan
03.07.07,16:49
mňa zas tlačí dobrovoľná registrácia majiteľa pohostinstva.
- pohostinstvo má dosť vysoké zásoby (vysoký nákup alkoholu a veľmi nízke tržby), je lepšie ich "vysporiadať" - teda preradiť do nedaňových výdavkov či vyradiť zo skladu teraz pred registráciou, ako po registrácii za platcu DPH?
- pri takomto vyradení sa deje niečo ohľadne colnice a "liehových výkazov"? treba im to nejak oznámiť či podobne?
- ku dňu registrácie je treba urobiť inventúru zásob. dá sa napríklad internou smernicou určiť, že pri registrácii si uplatním daň len z nenačatých balení fliaš, prípadne sudov piva?
dakujem za rady.
v zásade súhlasím s ekopom, len na margo vysokých zásob alkoholu ešte doplním, že by som určite upozornila majiteľa na skutočnosť, že pri kontrole dane z príjmov ho takéto násilné "vyrábanie" si nákladov určite dobehne. Je pripravený na to, ako by v prípade kontroly zdôvodňoval tak vysoký stav zásob pri nízkych tržbách? Na základe čoho by ste chceli preradiť výdavky uplatnené napr. v DP za r.2006 do nedaňových alebo vyradiť zo skladu? Kontrolóri určite dobre vedia, ako to bežne v reštauráciách frčí a skutočne tržby prepočítavajú cez približné % rabatu, ktoré nie je 20, ani 30%. Stačí im, ak sa pozrú napr. na nápojový lístok a z toho si odvodia rozdiel. Takže ak sa už chcete registrovať pre DPH, doporučila by som ešte pred registráciou znížiť oficiálne zásoby alkoholu tým, že by firma napr. určité obdobie nenakupovala žiadny alkohol a "likvidovala by staré zásoby". Taktiež počítajte s tým, že vo väčšine prípadov býva pre I. zdaňovacie obdobie u nového platiteľa DPH kontrola, kde by Vám na túto bežnú fintu pohostinstiev určite prišli a s najväčšou pravdepodobnosťou aj dokázali, že tieto zásoby fyzicky nie sú na sklade.
... neviem, možno niekoho napadne lepší spôsob, ako z toho čo najlepšie vykorčuľovať ...
Iwett
30.10.08,11:28
Dobrý deň,Vypisujem žiadosť o registráciu DPH /dobrovoľný platca/ Musí sa uvádzať v žiadosti obrat za posledných 12 mesiacov, alebo sa r. 23,24,25,26 nevypisuje? Ďakujem