lenkaET
16.01.07,12:34
Dobry den,
od februara 2001 som bola suvisle zamestnana v troch roznych zamestnaniach az do 31.12.2006. (pracovny pomer som skoncila dohodou). Momentalne som prihlasena na urade prace, mala by mi byt priznana podpora v nezamestnanosti, kedze splnam vsetky podmienky.

Zaujima ma nasledovna vec. Na podporu mam narok 6 mesiacov. Hypoteticky, ak sa mi nepodari zamestnat do tych 6 mesiacov a dajme tomu zeby som tento mesiac otehotnela - a stale budem nezamestnana, ci uz s podporou alebo po tych 6 mesiacoch bez podpory - budem mat narok na matersku? Z coho sa bude vypocitavat?
Dakujem.
jankasm
16.01.07,12:04
Takže nárok na materské budeš mať, ak splníš podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch titulu zamestnanca alebo z titulu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby (DNP).
Zo zamestnania budeš mať nárok po splnení tejto podmienky, ale zároveň po skončení PP by si musela nastúpiť na MD do 6 mesiacov (ochranná lehota pre tehotné). Rozhodujúce obdobie by bol predchádzajúci kalendárny rok, v prípade, že by vznikol v novom roku nový pracovný pomer, tak od vzniku nového PP.
Ak ešte nie si tehotná, tak by som odporučila prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie z minima, 7600,-Sk, platiť do splnenia podmienky 270 dní poistenia, zhruba 9 mesiacov. Tak budeš mať 100% istotu, že nárok na materské bude z DNP no a ak splníš podmienky aj zo zamestnania, tým lepšie, budeš dostávať 2 materské.

Odporúčam prečítať témy ohľadom materského, aj články p. Mihála o materskej, je tam všetko pekne vysvetlené.