aamaterka
16.01.07,12:44
Vlastnym maly penzion. a chcem sa spytat ci nemate niekto vedomost o tom ci mozem sprostredkovat niekomu ubytovanie? priklad: ja zabezpecim ubytovanie v inom penzione.....je to mozne?
a ako sa potom riesi zaloha, ktora je napriklad poslana pre ten druhy penzion ale na moj ucet.
vdaka
AHA
16.01.07,12:48
Musí to byť zmluvne dohodnuté a účtoje sa to podobne ako CA čiže provízny predaj v mene a v prospech inej osoby.
mončok
29.03.07,08:16
Dobrý deň.
Mám viacero otázok ohľadne ubytovne.
Živnostník, občan ČR, má trvalý pobyt aj v SR, kúpil budovu na Slovensku za účelom poskytovania ubytovania. Budovu postupne rekonštruuje, ale nezaradil ju do podnikania. Čo všetko si môže účtovať do výdajov?
Môže si dať do výdajov , napr. materiál, ktorý nakúpil v ČR na rekonštrukciu tej budovy ešte pred začatím podnikania? / maľovanie, výmena dlaždičiek v kúpeľni/
Môže si účtovať elektrinu, plyn, vodu ? Jednu izbu bude využívať aj na vlastné bývanie.
Ešte otázka, prosím Vás aký je rozdiel medzi ubytovňou, penziónom alebo vilou ? Totiž majiteľ nevedel ako nazvať budovu, lebo niekto mu povedal , že ak sa poskytuje strava a iné služby , tak je to penzión. On nebude poskytovať stravu, len ubytovanie.
Ďakujem pekne vopred za odpoveď
mončok
29.03.07,09:04
Nikto mi nevie odpovedať?
blcha
29.03.07,10:48
Keď budovu nezaradil do podnikania, nemôže si k nej uplatniť žiadne výdavky, ani odpisy, poistku, opravy či rekonštrukciu.
Ak by ju bol zaradil, tak výdavky spojené s podnikaním 12 mesiacov pred začatím podnikania možno dať do náklad ako zriaďovacie výdavky. Od zákonom stanovenej sumy sa aj zriaďovacie výdavky odpisujú. Píšeš ale "rekonštruuje" - čiže technicky zhodnocuje budovu a teda po skončení rekonštrukcie (po kolaudácii) by navýšil cenu budovy o hodnotu rekonštrukcie a odpisoval z tejto vyššej sumy.
Pozor na pojmy "oprava" a "rekonštrukcia", vodítkom ti môže byť fakt, či má stavebné povolenie. Ak áno, tak oprava to rozhodne nie je.
mončok
29.03.07,12:15
Ďakujem za odpoveď.
Ešte keby mi niekto vysvetlil pojmy ubytovňa , penzión, vila
blcha
30.03.07,06:30
Na to existuje presne kategorizácia aké služby sa musia poskytovať (podľa toho počet hviezdičiek) a napríklad aj to, čo presne musí v každej izbe byť (obuvák, kôš na smeti...). Pravdepodobne vila tam nebude, to je podľa mňa typ stavby a nie typ ubytovania.
Viac v tejto chvíli nemám čas pomôcť.
mončok
30.03.07,12:17
A kde by som našla tú kategorizáciu?