adam
16.01.07,13:02
Potrebujem poradiť. Prenajímam dve nehnuteľnosti. Prvú prenajímam aj neplatcom DPH, prepočítavam koeficientom - tento príjem v daňovom priznaní uvádzam do riadku 05 a 06. Druhú nehnuteľnosť prenajímam platcovi.
Fakturujem bez DPH. Kde sa uvádza táto suma? Je to príjem oslobodený od DPH, teda znovu riadok 05 a 06., alebo je to základ dane s 0% DPH? Mala by som radšej fakturovať s DPH? Vopred ďakujem za vyjadrenia...
sway
16.01.07,12:08
Potrebujem poradiť. Prenajímam dve nehnuteľnosti. Prvú prenajímam aj neplatcom DPH, prepočítavam koeficientom - tento príjem v daňovom priznaní uvádzam do riadku 05 a 06. Druhú nehnuteľnosť prenajímam platcovi.
Fakturujem bez DPH. Kde sa uvádza táto suma? Je to príjem oslobodený od DPH, teda znovu riadok 05 a 06., alebo je to základ dane s 0% DPH? Mala by som radšej fakturovať s DPH? Vopred ďakujem za vyjadrenia...

príjem za prenájom - oslobodený r. 05 a 06
a ak sa Ti dá, je ideálne fakturovať s DPH a nemusíš sa zaoberať koeficientom, ide len o to, že neplátcovi DPH buď zvýšiš prenájom o DPH a budeš drahšia, alebo mu necháš pôvodnú sumu a DPH z nej musíš odviesť, čím sa ti znížia výnosy.
adam
16.01.07,12:09
Sway, ďakujem...
Pekný deň...
Katarína STR
16.01.07,12:10
príjem za prenájom - oslobodený r. 05 a 06
a ak sa Ti dá, je ideálne fakturovať s DPH a nemusíš sa zaoberať koeficientom, ide len o to, že neplátcovi DPH buď zvýšiš prenájom o DPH a budeš drahšia, alebo mu necháš pôvodnú sumu a DPH z nej musíš odviesť, čím sa ti znížia výnosy.

Neplatiteľovi musí faktúrovať nájom bez DPH. Nemôže sa rozhodnúť či s daňou, alebo bez dane.
Zoltán Kovács
16.01.07,12:10
príjem za prenájom - oslobodený r. 05 a 06
a ak sa Ti dá, je ideálne fakturovať s DPH a nemusíš sa zaoberať koeficientom, ide len o to, že neplátcovi DPH buď zvýšiš prenájom o DPH a budeš drahšia, alebo mu necháš pôvodnú sumu a DPH z nej musíš odviesť, čím sa ti znížia výnosy.

A pri prenajme náhodou nie je to tak, že neplatiteľovi dph prenájom len bez dph môže ísť, a pri platiteľovi to závysí od dohody?
Zoltán Kovács
16.01.07,12:11
Neplatiteľovi musí faktúrovať nájom bez DPH. Nemôže sa rozhodnúť či s daňou, alebo bez dane.

mimotemy Si rýchlejšia
Katarína STR
16.01.07,12:13
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
riordan
16.01.07,12:16
A ako s koef. v lekárni?
Mám ho uplatňovať aj na ost. vstupy, alebo len na tovar?
Ď
sway
16.01.07,12:36
Neplatiteľovi musí faktúrovať nájom bez DPH. Nemôže sa rozhodnúť či s daňou, alebo bez dane.

ľudkovia a už neplatí, že ak prenajíma platiteľ DPH musí všetkým odberateľom, bez ohľadu na to či sú alebo nie sú platitelia dane fakturovať rovnakým princípom??? (kde nájdem že neplatcovi musí fakturovať bez DPH?)
dík.
Katarína STR
16.01.07,12:40
Dodanie a nájom nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ale podľa

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.


Platiteľ sa teda môže rozhodnúť, či bude prenajímať nehnuteľnosť s DPH, alebo bez DPH len voči platiteľovi.
sway
16.01.07,12:41
A ako s koef. v lekárni?
Mám ho uplatňovať aj na ost. vstupy, alebo len na tovar?
Ď

lekáreň sme tu preberali,ideál je prerátať si to a viacerým prešla žiadosť na DÚ o nekoeficientovanie počas roka, resp. použiť koef. 1 a na konci roka to dorovnať - robí to malé peniaze...
prezri si celú tému na tomto linku: http://www.porada.sk/showpost.php?p=155394&postcount=136
;)

inak nie len tovar, ale vstupy súvisiace s oslobodeným plnením.;)
sway
16.01.07,12:46
Dodanie a nájom nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ale podľa

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.


Platiteľ sa teda môže rozhodnúť, či bude prenajímať nehnuteľnosť s DPH, alebo bez DPH len voči platiteľovi.

Čiže z tohto jednoznačne vyplýva, že ak prenajíma aj platiteľovi, aj neplatiteľovi, nemá možnosť rozhodnutia a musí všetkým fakturovať bez DPH a koeficientovať.
riordan
16.01.07,12:53
SWAY, ďakujem, ale v PE tiež musím používať koef. aj keď je len 0,9931.
ALBO
16.01.07,14:52
A ako s koef. v lekárni?
Mám ho uplatňovať aj na ost. vstupy, alebo len na tovar?
Ď
Musíte na všetky vstupy napr. ak ste v prenajatých priestoroch a nájom je s DPH, alebo Fa za elektrinu v tej lekárni...Na tovar podľa toho, či je oslobodený (neuplatniť nič)alebo zdaňovaný(uplatniť celú).=ak to máte na rôznych Fa.
xoxolushka
16.01.07,15:10
Prosím Vás, a ako je to s príjmamy a koeficientom...počítam do príjmov aj faktúry, ktoré ešte nemám uhradené?? Vediem jednoduché účtovníctvo, ale DPH z tých faktúr som započítala!? Ďakujem...
Orsz
16.01.07,15:32
Prosím Vás, a ako je to s príjmamy a koeficientom...počítam do príjmov aj faktúry, ktoré ešte nemám uhradené?? Vediem jednoduché účtovníctvo, ale DPH z tých faktúr som započítala!? Ďakujem...

Samozrejme, koeficient sa počíta zo všetkých vydaných faktúr - a tiež sa uplatňuje DPH.
Orsz
16.01.07,15:34
Treba z toho vyňať len príležistostné príjmy, napr. príjmy z predaja majetku atď.
Marianna01
16.01.07,15:36
Čiže z tohto jednoznačne vyplýva, že ak prenajíma aj platiteľovi, aj neplatiteľovi, nemá možnosť rozhodnutia a musí všetkým fakturovať bez DPH a koeficientovať.

Zle si porozumel - platcovi DPH sa môže rozhodnúť (ale všetkým platcom DPH bez rozdielu - nie že si povie, Tebe s daňou, Tebe bez...), či bude faktúrovať s daňou alebo bez. Neplatcovi DPH MUSÍ fakturovať bez dane.
Jedná sa o nájomné, neplatí to pre elektrinu a podobne.
xoxolushka
16.01.07,15:38
Ďakujem veľmi pekne.:)
sway
16.01.07,18:28
Zle si porozumel - platcovi DPH sa môže rozhodnúť (ale všetkým platcom DPH bez rozdielu - nie že si povie, Tebe s daňou, Tebe bez...), či bude faktúrovať s daňou alebo bez. Neplatcovi DPH MUSÍ fakturovať bez dane.
Jedná sa o nájomné, neplatí to pre elektrinu a podobne.

No stále neviem čo som zle porozumela, na DÚ mi bolo povedané, že na DÚ musím nahlásiť ako fakturujem nájomné, či s DPH, či bez DPH a všetkým odberateľom musím fakturovať rovnakým spôsobom.
Nefunguje vraj, že platcovi DPH budem fakturovať s DPH a neplatcovi bez DPH. Preto som povedala, že ak mám čo len jedného neplátcu (ktorému musím fakturovať bez DPH podľa doluuvedeného), tak možnosť voľby zaniká a musím všetkým fakturovať bez DPH.
je tak?:confused:
plavčík
16.01.07,18:35
No stále neviem čo som zle porozumela, na DÚ mi bolo povedané, že na DÚ musím nahlásiť ako fakturujem nájomné, či s DPH, či bez DPH a všetkým odberateľom musím fakturovať rovnakým spôsobom.
Nefunguje vraj, že platcovi DPH budem fakturovať s DPH a neplatcovi bez DPH. Preto som povedala, že ak mám čo len jedného neplátcu (ktorému musím fakturovať bez DPH podľa doluuvedeného), tak možnosť voľby zaniká a musím všetkým fakturovať bez DPH.
je tak?:confused:
My prenajíma nebyt.priestory už roky a žiaľ máme samozrejme koeficient a fakturujeme takto:

Všetkým plátcom DPH účtujeme nájom s DPH a všetkým neplátcom DPH fakturujeme za nájom bez DPH.

Elektrinu, plyn.... je možno fakturovať 2 spôsobmi podľa toho ako to máš v zmluve o prenájeme.

1/ že v zmluve je napísané, že im budeš fakturovať nájom a prevádzkové náklady a v tom prípade postupuješ ako je uvedené hore.

2/ že v zmluve máš napísanú sumu za nájom .... tú fakturuješ ako hore uvedené a energie fakturuješ všetkým s DPH
Marína
16.01.07,23:43
My prenajíma nebyt.priestory už roky a žiaľ máme samozrejme koeficient a fakturujeme takto:
Všetkým plátcom DPH účtujeme nájom s DPH a všetkým neplátcom DPH fakturujeme za nájom bez DPH.
Elektrinu, plyn.... je možno fakturovať 2 spôsobmi podľa toho ako to máš v zmluve o prenájeme.
1/ že v zmluve je napísané, že im budeš fakturovať nájom a prevádzkové náklady a v tom prípade postupuješ ako je uvedené hore.
2/ že v zmluve máš napísanú sumu za nájom .... tú fakturuješ ako hore uvedené a energie fakturuješ všetkým s DPH K uvedenému bodu prikladám vyjadrenie josha v inej téme. Ja s jeho názorom súhlasím.

elli> skusim zistit, len viem, ze som to niekde cital.
llf> judikat je rozhodnutie sudu. nie je sice pravne zavazne, je ale pravdepodobne, ze sud opat rozhodne rovnako.
v najomnej zmluve musi byt uvedena vyska najomneho. ak je tam uvedene, ze mesacne plati najomca 8.000,-Sk a tato suma je najomne aj preddavky na sluzby, tak v zmluve nie je uvedene, kolko je najomne a preto je neplatna.
Ano, zle som to napisal, myslel som tym skor, ze najomne musi byt uvedene vzdy. Ci su v zmluve uvedene energie, je z hladiska platnosti zmluvy nepodstatne.
Myslel som tym skor to, ze ak ich bude prenajimatel od najomcu na zaklade najomnej zmluvy chciet, nesmie byt v najomnej zmluve uvedena iba jedna suma (najomne+sluzby spojene s uzivanim), tieto dve zlozky musia byt rozpisane tak, aby bolo jasne, ze kolko je najomne, lebo vyska najomneho je podstatna nalezitost. A ked je napisane, ze "najomca je povinny platit prenajimatelovi najomne s energiami spolu vo vyske 10.000,-Sk" je tato zmluva podla mna neplatna, kedze nie je z nej jasne, ze kolko je najomne. Tu je link k celej téme:

http://www.porada.sk/t34739-najomna-zmluva-bytovych-priestorov.html
Heleč
16.11.07,11:21
Potrebovala by som ku koeficientu jedno vysvetlenie.

Ak prenajímam dve nehnuteľnosti na výpočet koeficientu sa berie príjem z obidvoch alebo len z tej v ktorej je neplatiteľ DPH? Náhodou sú v duhej všetci platitelia.
Heleč
16.11.07,11:37
Prosím
Nemáte nikdo takéto skúsenosti
Vladimír Ozimý
16.11.07,11:45
Potrebovala by som ku koeficientu jedno vysvetlenie.

Ak prenajímam dve nehnuteľnosti na výpočet koeficientu sa berie príjem z obidvoch alebo len z tej v ktorej je neplatiteľ DPH? Náhodou sú v duhej všetci platitelia.

koeficient vypočítajte zo všetkých plnení za rok zaokruhlite na dve desatinné miesta. neberte ohľad na budovy

pričom budete ho priraďovať len ku dani na vstupe ktorú využívate aj na plnenia oslobodené od dane aj tie pri ktorých máte nárok na odpočet...par. 49 ods 4.
Heleč
16.11.07,11:55
No v roku 2006 som nemala neplatiteľa DPH. Až v roku 2007. Spočítala som príjmy neplatiteľov DPH/všetci z tej jednej budovy. Lebo máme rozdelené strediská a koeficient uplatňujem len na toto stredisko. Jasne že ak sa zrátajú všetky príjmy tak to bude výhodnejšie pre mňa. Myslíte, že to môžem opraviť v prepočte za rok? Alebo by som mala podať opravné, nakoľko som si uplatnila nižší koeficient, čiže som odpočítala menej ako som mohla.
sway
16.11.07,12:00
koeficient vypočítajte zo všetkých plnení za rok zaokruhlite na dve desatinné miesta. neberte ohľad na budovy

pričom budete ho priraďovať len ku dani na vstupe ktorú využívate aj na plnenia oslobodené od dane aj tie pri ktorých máte nárok na odpočet...par. 49 ods 4.

presne tak,
len doplním že tie plnenia na vstupe, ktoré sa týkajú tej nehnuteľnosti za ktorú fakturujete bez DPH.
Teda budete koeficientovať DPH na vstupe napr za služby v tej budove, náklady týkajúce sa prevádzky tej budovy, majetok kupovaný do tej budovy... - takto to bolo podané mne.
Heleč
16.11.07,12:05
Ďakujem
Toto som asi pochopila.
Len vyplávala otázka čo s tým koeficientom teraz. Podľa tohoto používam zbytočne nízky koeficient.
Nerobili ste náhodou vysporiadanie na konci roka?
sway
16.11.07,12:07
Ďakujem
Toto som asi pochopila.
Len vyplávala otázka čo s tým koeficientom teraz. Podľa tohoto používam zbytočne nízky koeficient.
Nerobili ste náhodou vysporiadanie na konci roka?

Áno, na konci roka - teda v poslednom Q - ak ste štvrťročný, treba spraviť vysporiadanie.;)
Vladimír Ozimý
16.11.07,12:09
nebojte sa máte to aj v zákone vy to musíte vyposriadať v poslednom zdaňovacom období. Par. 50 ods. 4 a tam sa vám to vráti...
Heleč
16.11.07,12:12
Ste zlatí, veľmi pekne ďakujem.

Január ma ešte s týmto potrápi.
dadasv
17.11.07,00:03
Koeficient sa zakrúhluje už na 2 desatinné miesta. Takže ak mi vychádza koeficient 0,9965 zaokrúhlim ho na 1. Chápem to dobre? Takže vlastne žiadny prepočet na konci roka nebudem robiť?:confused::confused::)
Anja111
17.11.07,05:30
Koeficient sa zakrúhluje už na 2 desatinné miesta. Takže ak mi vychádza koeficient 0,9965 zaokrúhlim ho na 1. Chápem to dobre? Takže vlastne žiadny prepočet na konci roka nebudem robiť?:confused::confused::)
Zaokrúhlenie je správne... A ak nepočítaš koeficient počas roka, tak ani na konci roka nebudeš, pri uvedenom koeficiente, nič prepočítavať.
sway
17.11.07,07:05
Zaokrúhlenie je správne... A ak nepočítaš koeficient počas roka, tak ani na konci roka nebudeš, pri uvedenom koeficiente, nič prepočítavať.

Nie je to celkom tak, musíš podať žiadosť na príslušný DÚ, o tom, že Ti takto vychádza koeficient a požiadať že počas roka nebudeš vstupy koeficientovať, ale na konci roka spraviť vyrovnanie - ak by vyšiel inak.
Túto žiadosť Ti väčšinou schvália - ja som tak spravila a DÚ mi ju schválil. Ak chceš pošlem vzor žiadosti aj vyjadrenie z DÚ.;)
Anja111
17.11.07,07:31
Nie je to celkom tak, musíš podať žiadosť na príslušný DÚ, o tom, že Ti takto vychádza koeficient a požiadať že počas roka nebudeš vstupy koeficientovať, ale na konci roka spraviť vyrovnanie - ak by vyšiel inak.
Túto žiadosť Ti väčšinou schvália - ja som tak spravila a DÚ mi ju schválil. Ak chceš pošlem vzor žiadosti aj vyjadrenie z DÚ.;)
Ďakujem za doplnenie... Tiež som požiadala DU, ibaže ten môj mi ani neodpovedal... (Tie vzory by mohli byť niekedy užitočné...)
Vo svojej odpovedi som sa zamerala na zvýraznenú časť otázky:
Koeficient sa zakrúhluje už na 2 desatinné miesta. Takže ak mi vychádza koeficient 0,9965 zaokrúhlim ho na 1. Chápem to dobre? Takže vlastne žiadny prepočet na konci roka nebudem robiť?
Teda, ak nepočíta koeficient počas roka, a na konci roka bude mať uvedený koeficient, tak nebude pracovať s koeficientom ani potom... (Snáď som sa vyjadrila zrozumiteľne...)
sway
17.11.07,08:21
Ďakujem za doplnenie... Tiež som požiadala DU, ibaže ten môj mi ani neodpovedal... (Tie vzory by mohli byť niekedy užitočné...)
Vo svojej odpovedi som sa zamerala na zvýraznenú časť otázky:
Koeficient sa zakrúhluje už na 2 desatinné miesta. Takže ak mi vychádza koeficient 0,9965 zaokrúhlim ho na 1. Chápem to dobre? Takže vlastne žiadny prepočet na konci roka nebudem robiť?
Teda, ak nepočíta koeficient počas roka, a na konci roka bude mať uvedený koeficient, tak nebude pracovať s koeficientom ani potom... (Snáď som sa vyjadrila zrozumiteľne...)

Mne to vyšlo tak, že počas roka som nekoeficientovala , ale na konci som to prerátala a vyšlo doplatiť DÚ nejakých 560,- korún, tak som to spravila a hotovo. lebo tá žiadosť je formulovaná tak, že počas roka nekoeficientovať.
dadasv
17.11.07,20:35
Nie je to celkom tak, musíš podať žiadosť na príslušný DÚ, o tom, že Ti takto vychádza koeficient a požiadať že počas roka nebudeš vstupy koeficientovať, ale na konci roka spraviť vyrovnanie - ak by vyšiel inak.
Túto žiadosť Ti väčšinou schvália - ja som tak spravila a DÚ mi ju schválil. Ak chceš pošlem vzor žiadosti aj vyjadrenie z DÚ.;)

Lenže mne tento koeficien vyšiel aj minulý rok, takže ak rátam počas roka podľa neho tak je to stále 1. Vtedy snáď nemusím podávať žiadosť na DÚ. Vlastne je to aj v každom mesiaci približne rovnaké číslo zaokrúhlené na 1
sway
18.11.07,06:59
Lenže mne tento koeficien vyšiel aj minulý rok, takže ak rátam počas roka podľa neho tak je to stále 1. Vtedy snáď nemusím podávať žiadosť na DÚ. Vlastne je to aj v každom mesiaci približne rovnaké číslo zaokrúhlené na 1
a minulý rok si podala takú žiadosť? , ak nie ja by som ju isto podala. ;)
Stefan2005
18.11.07,07:57
Nie je to celkom tak, musíš podať žiadosť na príslušný DÚ, o tom, že Ti takto vychádza koeficient a požiadať že počas roka nebudeš vstupy koeficientovať, ale na konci roka spraviť vyrovnanie - ak by vyšiel inak.
...

Poprosil by som odvolávku, na základe ktorej musím podať žiadosť...

Zákon o DPH
§50 - pomerné odpočítanie dane - ods. (3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

Z tohoto znenia mi vychádza, že odsúhlasiť výšku koeficientu s DÚ musím len vtedy, keď s ním začínam.
V ďalšom používam koeficient, aký vyšiel za predchádzajúci rok - a keď je to je 1, tak používam 1. Ale to ma nezbavuje povinnosť vykonať prepočet na konci roka.

Z uvedeného znenia mi nevychádza povinnosť niečo žiadať - možná Anja111 aj preto neodpovedali na žiadosť.
sway
18.11.07,09:04
Poprosil by som odvolávku, na základe ktorej musím podať žiadosť...

Zákon o DPH
§50 - pomerné odpočítanie dane - ods. (3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

Z tohoto znenia mi vychádza, že odsúhlasiť výšku koeficientu s DÚ musím len vtedy, keď s ním začínam.
V ďalšom používam koeficient, aký vyšiel za predchádzajúci rok - a keď je to je 1, tak používam 1. Ale to ma nezbavuje povinnosť vykonať prepočet na konci roka.

Z uvedeného znenia mi nevychádza povinnosť niečo žiadať - možná Anja111 aj preto neodpovedali na žiadosť.

No ja som možno opatrná, nakoľko Ti podľa zákona o DPH ak máš plnenia oslobodené od dane máš povinnosť koeficientovať vstupy.
To že podľa § 50 i vychádza 1 je už podľa mňa ďalšia vec, veď ak ty v poslednom DPH priznaní spravíš dorovnanie, bude jasné že máš plnenia oslobodené od dane...
Vieš aby ti nedali pokutu za nesplnenie si povinnosti... ja neviem.
Ak nie žiadosť, isto by som poslala aspoň oznámenie o tejto skutočnosti, to ti nič nespraví.
priložím moju žiadosť, dá sa zmeniť len na oznámenie.;)

ale sprav podľa svojho svedomia... to boli len moje rady....:)
Stefan2005
29.11.07,08:14
Dosť často sa opakujú otázky ohľadne stanovenia ceny nájomného (ako stanoviť cenu nájomného, t.j. čisté nájomné alebo vč. služieb) resp. uplatnenia DPH pri fakturácii nájomného a používania koeficientu.

V tej druhej súvislosti ma zaujala odpoveď (odkazuje sa naň i v iných odpovediach:


My prenajíma nebyt.priestory už roky a žiaľ máme samozrejme koeficient a fakturujeme takto:
Všetkým plátcom DPH účtujeme nájom s DPH a všetkým neplátcom DPH fakturujeme za nájom bez DPH.
Elektrinu, plyn.... je možno fakturovať 2 spôsobmi podľa toho ako to máš v zmluve o prenájeme.
1/ že v zmluve je napísané, že im budeš fakturovať nájom a prevádzkové náklady a v tom prípade postupuješ ako je uvedené hore.
2/ že v zmluve máš napísanú sumu za nájom .... tú fakturuješ ako hore uvedené a energie fakturuješ všetkým s DPH

No a túto odpoveď som sa snažil pretransformovať do číselného príkladu (dúfam dobre som pochopil vyššie uvedené):

Čiste modelový príklad, prenajímateľ má iba výnosy z prenájmu (nájomné + refakturácie energií) a náklady iba z energií na prenajímané priestory:

A) Prenajímateľ faktúruje prenájom (t.j. čisté nájomné + refakt. energií) :

1. hodnotu nájomného fakturovaná
a) platiteľom 3.000.000 + 19% (570.000)
b) neplatiteľom 3.000.000 oslobodené

2. energie (refakturácia v skutočnej výške 1:1, prenajímateľ nemá žiadnu spotrebu energie)
a) platiteľom 1.500.000 + 19% (285.000)
b) neplatiteľom 1.500.000 + 19% (285.000)

koeficient 0,6667 (6.000.000 / 9.000.000)

V tomto prípade si koeficientom poníži DPH na vstupe (z energií) a uplatní si z 570.000 DPH vo výške 380.000.

B) Prenajímateľ faktúruje prenájom jednou sumou ( nájomné vč. energie) :

a) platiteľom 4.500.000 + 19% (855.000)
b) neplatiteľom 4.500.000 oslobodené

koeficient 0,5 (4.500.000 / 4.500.000)

(z DPH z energií na vstupe si uplatní 285.000)

V prvom prípade odvedie / uplatní DPH 1.140.000 / 380.000
V druhom prípade odvedie / uplatní DPH 855.000 / 285.000

DPH Výstup / Vstup - rozdiel 1 760.000
DPH Výstup / Vstup - rozdiel 2 570.000

Tak čo je vlastne správne:
a)fakturácia zvlášť nájomné + zvlášť služby
b)fakturácia ceny prenájmu (t.j. iba súčet nájomného + energií)

Vychádza mi, že nie je jedno (ani z pohľadu ŠR ani z pohľadu ekonomiky firmy), akým spôsobom sa uplatní fakturačná cena prenájmu a preto treba veľkú pozornosť venovať najmä správnemu spôsobu zadefinovania ceny nájomného a služieb v nájomnej zmluve v náväznosti na uplatnenie DPH ....