tarina
16.01.07,14:01
chcela by som sa spytat ci ma niekto skusenost s obnovou starych parkiet. ide o cca 30rocne parkety so skarami :-) trebalo by ich prebrusit, vytmelit a nalakovat, ale beru za to 400 - 560 sk /m2 co sa mi zda vela a za to by bola uz aj nova podlaha. alebo si dokazeme stare parkety obnovit sami??? robil to uz niekto?
pripadne je dobre davat laminatovu podlahu na parkety? neznehodnotia sa tym? laminatovu podlahu si zvladneme polozit aj sami, nie?
alebo si na parkety mame hodit len PVC???
Hlinkovx
16.01.07,13:29
tie škáry medzi parketami máš aké veľké?
drevo je drevo a navyše sa dá ďalej prebrúsiť, vytmeliť a nalakovať
ale pokiaľ sú škáry rozdielne veľké a parkety aj výškovo rozdielne tak asi by som sa skôr priklonila k pokládke plávajúcej podlahy ..ale to záleží od toho, v akom to máš stave

my sme mali 50 ročné parkety...a škáry všade iné - parkety defakto rozoberateľné :D:D ...a navyše po vytopení nám už nič iné nezostávalo..než to nechať riadne vyschnúť.. vytmelila som tie najväčšie škáry...aby tam tie parkety moc nelietali
a na pôvodné parkety sme nechali položiť penovú podložku, ktorá sa pod plávajúcu dáva a na to plávajúcu

s tým PVC neviem..tá plávajúca predsa len vyzerá lepšie..ako tá guma ale aj to je možnosť

čo sa týka toho, či to dokážete tú plávajúcu položiť :
záleží od šikovnosti, zručnosti a ak ste už videli technologický postup a poznáte záludnosti pokládky...nie je to vôbec taký problém
ale ak nie...tak by som to nechala na odborníkov
Adria.ma
16.01.07,13:35
Dať na parkety PVC Ti neodporúčam, zvlášť, keď píšeš, že ich treba vyškárovať resp. vytmeliť atď. To by sa Ti to PVC znehodnotilo. Nebolo by to síce vidieť hneď, ale časom by sa Ti "uľahlo" a tak by to bolo viac škody ako úžitku.
Ja by som laicky zvolila spôsob dať laminátovú podlahu. Laminát je nenáročný, lacný a ak má dobre vypracovaný povrch tak môže mať aj pomerne dlhú životnosť. Drevo - parkety Ti tvoria akúsi tepelnú izoláciu a nie je to zlé, ale... Ja som bývala v byte, kde sme mali staré a možno aj 30 ročné parkety. Vyzerali veľmi dobre, lenže niekedy sa pod parkety dávalo niečo ako "fiľc" - nespisovne povedané ústami nášho majstra, no a do toho materiálu sa nám bohužiaľ zaviedli mole. Takže, krásne-nekrásne, museli sme parkety vyhodiť, aj keď sme predtým investovali do renovácie. Nás stála renovácia 5000,-Sk na zhruba 20 m2, takže to nebolo až tak veľa. Bolo to viac vrstiev laku a predtým sme ich vyškárovali - majster to škároval nejakým špeciálnym stolárskym tmelom zmiešaným s pilinami-jemnými. Takže, asi takto. Po renovácii mi ale tiekol radiátor a tak sa mi podlaha pod radiátorom trochu dvihla a škárovanie popraskalo, ale dalo sa to.
Dnes mám laminátovú podlahu (v inom byte) a celkom sa mi to pozdáva. Mali sme aj "haváriu" radiátora a tak som zistila, že laminát nie je taký chúlostivý ako drevo. Takže - treba si to dobre rozmyslieť.
Nech Ti to dopadne dobre.
A

PS: Mimochodom, pri tom brúsení aj napriek odsávaniu, sme mali prach aj na schodičťovej chodbe. Tak sa na to priprav.
Hlinkovx
16.01.07,13:48
ale tá "havária " radiátora asi nebola hrozná..že?
..buď ste boli doma..alebo tej vody nebolo veľa alebo neviem...
pretože ja už som videla u susedovcov povytáčanú plávajúcu tak..ako keby tá plávajúca bola postavená na tej podlahe..a nie ako keby bola položená ..
a to starý radiátor roztrhlo ..ale prišli domov až za 4 hodiny...po tom, ako sa to stalo..
camelfly
16.01.07,13:51
ako už písali horevyššie, cena za rekonštrukciu je vyššia vzhľadom na náročnosť, a k rozobratiu parkiet sa pristupuje hlavne vtedy, ak nestačí povrchová úprava brúsením, čiže hlavne ako máš veľké škáry medzi parketami ako sa ťa pýtala Hlinkovx, preto sa aj ja prikláňam k názoru pokiaľ máš tie parkety v moc zlom stave, daj si radšej nové lamino alebo drevenú podlahu, určite ťa to vyjde lacnejšie
Pepa
16.01.07,14:33
Videla som vytmelené, prebrúsené, nalakované drevené parkety - krááááása jak nové - "DOČASU" - zhruba po pol roku, sa tmel v škárach popraskal a bolo to o "ničom". Keď si brat kúpil byt s parketami a rozhodol sa pre plávajúcu podlahu, srdce mi pukalo, že zakryje to drevo - ale asi urobil dobre - po tom čo som videla -určite. Ja osobne mám plávajúce podlahy a som spokojná.
220870
16.01.07,18:48
Plávajúca podlaha na drevenných parketách to ako keby tisíckorunáčku prekrili dvadsaťkorunami.Veľa Slovače o tom nevie ale laminátové podlahy tzv HDF dosky sú hygienicky závadný materiál .Nedoporučujem najmä v prípade že máte malé deti .Lam. podlahy majú aj svoje označenia A1, A2, A3,A4 pýtajte sa na to sú to hygienické normy pričom A1 je najlepšia a ako jediná sa môže predávať v štátoch ako Rakúsko , Švajčiarsko...ostatné sú zakázané, asi vedia čo robia.Ak môžem poradiť určite sa vyhnite Kronos.n. Preš.. je to nehorázny bordel z ktorého sa vyparujú po dlhé roky jedovaté plyny
tarina
16.01.07,20:29
dakujem krasne kazdemu jednemu za nazor a radu!!!!

skary medzi parketami mame dost rozdielne, niekde aj 5 mm! a je ich teda vela, takze by to bolo asi dost pracne. a tiez uz som pocula, ze tmel medzi parketami postupom casu popraska a vypadne a budeme asi tam kde sme boli co? ale ked mna kazdy odhovara, ze parkety su v dnesnej dobe hodnotna podlaha! ja si myslim ze ked dame na to ten laminat, tak ten mozme hocikedy rychlo a lahko rozobrat, takze budeme mat vlastne 2 podlahy, nie??? :-)
a navyse na mna tie parkety posobia tvrdsim a chladnejsim dojmom ako laminat...neviem si predstavit ze by po nich chodilo male dieta po kolenacky...to by urcite este trebalo nejaky kusovy koberec na to.
a ako pisala "hlinkovx" ked budeme davat teda laminat, tiez treba aspon tie najvacsie skary medzi parketami vytmelit, ci to si tmelila len kvoli tomu, aby nedoslo k nejakemu pohybu parkiet? my mame tie parkety lepene...
a to ze je laminat skodlivy som este nepocula. myslim ze laminatova podlaha je v dnesnej dobe asi najviac pouzivana!
a aka farba podlahy najlepsie ukaze izbu? svetlejsia ci tmavsia, ci zalezi od vkusu?
Hlinkovx
17.01.07,06:15
keby tisíckorunáčku prekrili dvadsaťkorunami.
ja len k tomu toľko... keby sú tie parkety dobré..myslím..že by sa nikto neunúval ich meniť. ..nebudem predsa vyhadzovať zbytočne prašule.. ale s veľkými dierami medzi nimi bohužiaľ nemá význam to tmeliť , brúsiť a lakovať ..
Hlinkovx
17.01.07,06:29
aj ja som mala lepené tie parkety ale pred 50 rokmi :D ..ale na určitých miestach sa nám dali posúvať ako keby ..boli také rozhegané :D tak som sa pýtala u nás vo vchode jedného podlahára čo s tým robiť....a on mi doporučil..aby som to vytmelila..tie najväčšie fugy.. tak som to urobila... vlastne som ich stlmila...vybrali sme iba obvodové lišty..a potom už len tá podložka a laminát

čo sa týka farebnosti.. to už asi záleží od vkusu ... ja mám svetlejšie ale zase úplne svetlé by som tiež nedávala... a tmavé, aby na tom bolo zase všetko vidieť..tiež nie.. nie som otrokom bytu

čo sa týka tých dvoch podláh na sebe ..budete mať o niečo teplejšie

škodlivosť.. o tom nič netuším...viem akorát pri horení, že sa uvoľňuje z toho čosi.. ale to mi už potom " keď vyhorím" bude asi jedno :D
Tweety
17.01.07,06:31
nebudem predsa vyhadzovať zbytočne prašule.
mimotemy Silvi, ale keď budeš daj vedieť.:p
Hlinkovx
17.01.07,06:33
mimotemy Silvi, ale keď budeš daj vedieť.:p
mimotemy ta toho sa nedožijem :D a ani nikto iný :D ale rada by som mala takú starosť
anmary
17.01.07,10:31
My sme nedávno renovovali staré /30 rokov/ parkety. Manžel ich postupne všetky povyťahoval, vyčistil a nalepil naspäť. Pod parketami bola taká čierna "smola" na ktorú sa to kedysi lepilo. Keďže bola doba aká bola, tej "smoly" tam bolo veľmi málo takže sme ju nemuseli odstraňovať z betónu. Parkety lepil na podlahu a každú tretiu aj k sebe. Potom sme zavolali pána, ktorý nám to vybrúsil./ Dá sa požičať aj stroj, ale keďže sme robili byt na etapy vyšlo by nás požiačanie stroja viackrát draho./ Nakoniec manžel parkety prelakoval /4 vrstvy/ podľa rady pána ktorý nám to brúsil a renovuje takýmto systémom už roky. Tmel sme nepoužívali, zostalo tam pár škár, ale vyzeralo to prirodzene. Stačilo ten jemný prášok z brúsenie pri zametaní namiesť do tých špár a prelakovať. A poviem Vám, aj keď som spočiatku bola proti, teraz si neviem vynachváliť. A to mám 3 ročného čertíka. Takže ja renováciu starých parkiet vrelo odporúčam!:)
Hlinkovx
17.01.07,11:31
tam ide o to..že keď máš veľké špáry..tak napríklad ako my... musela by som buď tie veľké diery nechať..alebo potom dať dorobiť nové parkety..aby to nejako vôbec vyzeralo...
pretože nám by minimálne dva rady parkiet/ keby sme to boli rozobrali/ chýbali .. skúsila som to rozobrať iba na jednom kúsku vo výklenku...a už tam to bolo evidentné
my sme ich napríklad zničené vôbec nemali..ale tie špáry boli fakt hrozné

takže všetko záleží od šírky špár...a podľa toho sa rozhodnúť
tarina
17.01.07,11:36
ja si tiez myslim.... my mame tiez zachovale tie parkety, preto ma kazdy odhovara od laminatovej podlahy...ale ide prave o tie skary... s nimi to vyzera nepekne a tak to predsa nemoze ostat...a rozoberat tu podlahu sa nam teda nechce! vela roboty! ...alebo treba mat sikovneho manzela ako je to v pripade "anmary" :D
anmary
17.01.07,12:10
Nielen šikovného ale hlavne trpezlivého. Ku koncu sa mu o tých parketách už aj snívalo. Ja som si tiež predtým zisťovala tu na Porade názory ostatných, a ako som už uviedla, vôbec nebanujem. A s tým dokladaním, aj nám samozrejme chýbalo pár kúskov a musím uznať, že bolo umenie zohnať ich. Vôbec sme netušili koľko druhov a rozmerov je. Takže veľa šťastia. :)
tarina
17.01.07,14:25
a este otazocka...ked uz si dame laminat na parkety,nemoze sa stat ze by nam casom tie parkety navlhli a chytili pliesen alebo najeku haved? ci ked nie je nejaky vlhky byt tak sa nic nestane?
aaaa pri predaji bytu, co myslite, vacsiu hodnotu ma laminatova podlaha alebo stara parketova? ci mi to na cene bytu ani neprida? :o :p
otázka
17.01.07,17:25
Je to z tejto témy, potrebujem poradiť aj ja. Tiež sme mali v izbách parkety /ako niekto písal, pod nini len smola/, vybrali sme ich, byt vydlaždili /bolo to pred 15 rokmi a dlaždice dosluhujú, niektoré sa odúvajú, zas nechcem preháňať, sú to 4-5 dlaždíc na miestnosť/. Teraz chceme interiér zosúladiť s drevom-asi najlepšie laminát /rozťahujeme posteľľ/A bolo nám doporučené, že nemusíme všetku dlažbu odstrániť, ale kritické miesta ošetriť /vybrať popukanú dlaždicu/ a dorovnať s terénom. Opakujem, že radšej laminát, ako palubovku. V manželovej firme, nádhera, ako z katalógu, schody, zábradlie, lišty, mali palubovku, poistenie bolo v štádiu prieskumu...smola. Praskol vodovodný ventil na vrchnom poschodí, do plaču...
Moja otázka znie, môžem na ošetrnú /oduté dlaždice vyrovnám/ položiť laminát?
Hlinkovx
18.01.07,08:18
nie je s tým problém ..položíš tú penovú podložku a môžeš položiť laminát..
len pozor..musí to byť vyrovnané..na to si treba dať fakt pozor

a čo sa týka rozťahovanie postele - ak by si mala nejaké ostrejšie hrany na spodku... tak použi filcové podložky pod nábytok.
my sme ich nalepili aj pod nábytok, ktorý neposúvame..pomôže to potom dosť pri malovke..a hlavne si nezničíš podlahu
Hlinkovx
18.01.07,08:20
a este otazocka...ked uz si dame laminat na parkety,nemoze sa stat ze by nam casom tie parkety navlhli a chytili pliesen alebo najeku haved? ci ked nie je nejaky vlhky byt tak sa nic nestane?
aaaa pri predaji bytu, co myslite, vacsiu hodnotu ma laminatova podlaha alebo stara parketova? ci mi to na cene bytu ani neprida? :o :p

myslím si ..že každý normálny človek kúri keď treba a vetrá keď treba
ak máš vlhký byt..tam vôbec nemôžeš laminát položiť - na to predajcovia ťa upozornia hneď ..resp. by ťa mali upozorniť
a čo sa týka hodnoty bytu ... ťažko posúdiť..záleží..v akom je to stave
tarina
18.01.07,08:46
a čo sa týka rozťahovanie postele - ak by si mala nejaké ostrejšie hrany na spodku... tak použi filcové podložky pod nábytok.

kde sa take podlozky kupuju???
otázka
18.01.07,08:57
nie je s tým problém ..položíš tú penovú podložku a môžeš položiť laminát..
len pozor..musí to byť vyrovnané..na to si treba dať fakt pozor

a čo sa týka rozťahovanie postele - ak by si mala nejaké ostrejšie hrany na spodku... tak použi filcové podložky pod nábytok.
my sme ich nalepili aj pod nábytok, ktorý neposúvame..pomôže to potom dosť pri malovke..a hlavne si nezničíš podlahu

Ďakujem, za rady.
Hlinkovx
18.01.07,09:07
a čo sa týka rozťahovanie postele - ak by si mala nejaké ostrejšie hrany na spodku... tak použi filcové podložky pod nábytok.

kde sa take podlozky kupuju???

dostať to aj v Tescu, v predajniach nábytku..
sú rozne tvary, štvorce, obdĺžniky, krúžky ale aj také väčšie štvorce, z ktorých si tie svoje potrebné rozmery jednoducho nastriháš..

tu máš link...aby si vedela..ako to vyzerá
http://www.arbiton.com/strony/1/t/39.php
http://www.profilteam.cz/?id=prod&id2=25

http://www.averyzweckform-kaleda.cz/scripts/zbozi.php?num_all=27&POCETMAX=0&Trideni=KodZbozi%20DESC&KID=44
tarina
18.01.07,11:07
[quote=Hlinkovx]dostať to aj v Tescu, v predajniach nábytku..
sú rozne tvary, štvorce, obdĺžniky, krúžky ale aj také väčšie štvorce, z ktorých si tie svoje potrebné rozmery jednoducho nastriháš..

dakujeeeeeeeeeeem!!!!!!!!
a dakujeeeeeeeeeemmm aj za web stranky!!!
hned som mudrejsia! :p
Adria.ma
19.01.07,08:06
ale tá "havária " radiátora asi nebola hrozná..že?
..buď ste boli doma..alebo tej vody nebolo veľa alebo neviem...
pretože ja už som videla u susedovcov povytáčanú plávajúcu tak..ako keby tá plávajúca bola postavená na tej podlahe..a nie ako keby bola položená ..
a to starý radiátor roztrhlo ..ale prišli domov až za 4 hodiny...po tom, ako sa to stalo..
No to máš teda pravdu, boli sme doma, ten radiátor začal prv tiecť a potom sme ho odstavili a opravili. Takú skúsenosť teda nemám, ale dá sa s Tebou súhlasiť. Len, mám skúsenosti aj od bratranca, ktorý porovnával parkety s plávajúcou podlahou a tá plávajúca obstála lepšie. Parkety mu povytáčalo vplyvom vlhka. Ale, možno nemal dobre "vysušené" parkety.
Adria.ma
19.01.07,08:20
ja si tiez myslim.... my mame tiez zachovale tie parkety, preto ma kazdy odhovara od laminatovej podlahy...ale ide prave o tie skary... s nimi to vyzera nepekne a tak to predsa nemoze ostat...a rozoberat tu podlahu sa nam teda nechce! vela roboty! ...alebo treba mat sikovneho manzela ako je to v pripade "anmary" :D
Ja viem, laminát. Spočiatku som bola strašne proti, strašne som chcela drevenú podlahu - a to klasické "dyle" na perodrážku. Lenže je s tým toľko práce, že laminát je niekoľkonásobne lacnejší a práca s ním je rýhlejšia. A všetko beriem ako riešenie - pekné vkusné ale dočasu. Takže, drevo je úžasný materiál, len musí byť naozaj kvalitne vypracované. Potom by si mala radosť z takej podlahy, inak treba u dreva brať jednu základnú vlastnosť - je to materiál, ktorý "pracuje", a tak treba rátať so všetkým.
mlyn16
30.01.07,11:45
Vie mi niekto poradiť ako postupovať, keď chceme na dlážkovicu položiť laminátovú podlahu?
zsolt69
30.01.07,13:19
chcela by som sa spytat ci ma niekto skusenost s obnovou starych parkiet. ide o cca 30rocne parkety so skarami :-) trebalo by ich prebrusit, vytmelit a nalakovat, ale beru za to 400 - 560 sk /m2 co sa mi zda vela a za to by bola uz aj nova podlaha. alebo si dokazeme stare parkety obnovit sami??? robil to uz niekto?
pripadne je dobre davat laminatovu podlahu na parkety? neznehodnotia sa tym? laminatovu podlahu si zvladneme polozit aj sami, nie?
alebo si na parkety mame hodit len PVC???

Ja som vytrhal parkety z dvoch izieb. Potom som vyrovnal podlahu, nato som dal novú hobru (izolačný materiál) a nato sa nalepili parkety po jednom. Počas rekonštrukcie manželka už bola nervôzná. Chcela dať plávajúcu podlahu. Podla mňa, škoda je vyhodiť alebo zakryť drevo.
To je len môj názor a moja skúsenosť. Aj tieto parkety boli 35 ročné. Teraz už vidno konečný efekt-manželka je spokojná.
horvatm
02.07.07,13:32
Prosim o pomoc cez vikend moja zenuska chce pokladat laminat. podlahu, je predlzeny vikend, mal by som to stihnut, ale kde nakupit, rad by som si nechal poradit, lebo nemam s tym skusenost, takze ak mozete prosim o radu kde, ci viete o nejakej spolahlivej firme, alebo zoberem to do Hornbachu alebo KIKA a nejak bude nejak bolo.... Cital som o tych kategoriach o zvysku lepidiel a tmelov A1.... no mam v takom kratkom case chaos.

Dakujem
lorelei
03.07.07,13:27
Vie mi niekto poradiť ako postupovať, keď chceme na dlážkovicu položiť laminátovú podlahu?

Kupili sme dom a tam bola stara dlazkovica, ktoru uz nechceli ani brusit -drahe to bolo, ale nevedeli sme ako to zarovnat. Poradil nam parketar,ked budes kupovat lamino -plavajucu podlahu,klasicky k tomu pradavaju bielu penovu tenucku podlozku, ta ti je nanic, maju v predajniach este aj taku asi 1 cm hrubu lisovanu podlozku - zelena bola, a tu sme len polozili na povysavanu dlazku a na to lepili plavajucu. Perfektne, je to aj zvukova izolacia, hlavne tepelna a vyrovnala sa krasne podlaha. Len jedno poradim, neutesnite to presne po mur, ak mate starsi dom - stale pracuju mury, a ked sa aj zatazi nabytkom, aby nevytrskla niekde v strede izby, treba to pekne olistovat. Ale to ti uz povedia aj ti co to zakladaju, aj len ako info. Praci cest.:)
tom_NR
06.02.10,17:12
Nechcem zakladať novú tému, preto tu položím jednu otázku:

mám možnosť rozobrať si klasické perodrážkové bukové parkety (odhadujem ich vek cca. 40-50 r.). Boli "ošetrované" nejakým voskovitým náterom, položené v miestnosti bez hydroizolácie a na pohľad nevyzerajú napadnuté ani plesňou, ani škodcami. Dal by som ich zvrchu zhobľovať o 1 mm kvôli nerovnostiam a namoriť bezfarebným moridlom. Na aké lepidlo ich nakoniec treba položiť na novom mieste; prípadne či by nestačilo dať ako podklad PE penu a na nej parkety lepiť navzájom?

Ďakujem za vaše názory a prípadné ďalšie otázky. :)
maria1956
07.02.10,12:55
Ak ste zručný tak obnoviť parkety, v častiach velkých medzier je možné ich rozobrať a znova na doraz zložiť , dopasovať lištou hr. parkiet pod okrajovou lištou, vybrúsiť nalakovať./ bez lesku manžel to robil, požičali sme si brúsku a cena bola 1/4 z ponúk ktoré sme mali od foriem. sú krásne aj po piatich rokoch./ Je to pracné ale stálo to za to.
220870
07.02.10,13:33
Je to veľmi pracné.Ale dása to urobiť.Najväčší problém vidím v spodnej strane parkiet.Buď ich dokonale očistíte od smoly alebo ich znova budete musieť prilepiť na smolu.Na smolu nič nechytí ani "pur pena".Dopredu ich hoblovať neviem či je dobrý nápad skôr by som brúsil po ich opätovnom namontovaní.
tom_NR
07.02.10,17:14
220870: s tou pracnosťou počítam, ale myslím, že sa mi to oplatí. Síce ani nie tak veľmi z finančnej stránky, ako z výsledného efektu (ak sa to podarí) a pre pocit zdravšieho bývania. :)
A ešte som zabudol: ako som ich na kúsku skúšal rozoberať, sú položené na drevených doskách; teda zrejme bez smoly, čo by uľahčilo situáciu.
Myslíte, že by potom pod ne stačila nízkorozťažná PUR-pena? Rozmýšľal som o Chemopréne na podlahy, alebo nejakej živici.
bombulka9
11.02.10,12:56
ahojte, moja otazka sice nesuvisi s problemom parkety alebo laminat, ale nevedela som, kde ju zaradit, tak to skusim :)
chcem sa opytat, ci niekto z vas nema nahodou skusenosti s laminatovou podlahou znacky Berry floor, alebo tak nejako by sa to malo volat, je to belgicka znacka. ta, ktoru sme si vybrali stoji 18,40 €/m2. hrubka 8mm, tvrdost 32. zaujima ma, ci je cena primerana kvalite alebo sa v tomto pripade (kedze laminat s podobnymi parametrami sa da kupit aj lacnejsie) priplaca len za znacku. dakujem
iv@n
11.02.10,18:35
Plávajúca podlaha na drevenných parketách to ako keby tisíckorunáčku prekrili dvadsaťkorunami.Veľa Slovače o tom nevie ale laminátové podlahy tzv HDF dosky sú hygienicky závadný materiál .Nedoporučujem najmä v prípade že máte malé deti .Lam. podlahy majú aj svoje označenia A1, A2, A3,A4 pýtajte sa na to sú to hygienické normy pričom A1 je najlepšia a ako jediná sa môže predávať v štátoch ako Rakúsko , Švajčiarsko...ostatné sú zakázané, asi vedia čo robia.Ak môžem poradiť určite sa vyhnite Kronos.n. Preš.. je to nehorázny bordel z ktorého sa vyparujú po dlhé roky jedovaté plyny
a čo dnes nie je závadné.. všetok nábytok z drevotriesky je plný formaldehydu a masív zase namorený bordelom rovnakého kalibru. ked si ľudia dobrovoľne pchajú dechtové svinstvo do úst v podobe cigarety a obliekajú si veci farbené ťažkými kovmi, tak čert ber nejakú tú plávačku :)