halmir
16.01.07,16:22
SZČO v dec.2006 vyplatila z pokladne 10.000,-Sk študentovi 15.000,-Sk dôchodcovi za sprostredkovanie kontaktov na poistenie.Obaja príjemcovia okrem tohto príjmu nemajú žiadný zdaniteľný príjem.
Otázka: môže sa tento príjem považovať zo strany príjemcov za príjem príležitostný(od dane oslobodený) a naopak zo strany SZČO je tento výdaj daňovým výdavkom? Postačí ak tento výdaj je zdokladovaný iba výdajovým poklad.dokladom?Ďakujem za pomoc.
evina
16.01.07,15:26
SZČO v dec.2006 vyplatila z pokladne 10.000,-Sk študentovi 15.000,-Sk dôchodcovi za sprostredkovanie kontaktov na poistenie.Obaja príjemcovia okrem tohto príjmu nemajú žiadný zdaniteľný príjem.
Otázka: môže sa tento príjem považovať zo strany príjemcov za príjem príležitostný(od dane oslobodený) a naopak zo strany SZČO je tento výdaj daňovým výdavkom? Postačí ak tento výdaj je zdokladovaný iba výdajovým poklad.dokladom?Ďakujem za pomoc.

Nie nemôže......
mali podpísať min. Dohodu o vykonaní práce so všetkým čo s tým súvisí- SP, DÚ a pod. a odviesť daň.
Čo sa týka príjemcov pre nich by to bol príjem, ktorý by považovali za vyrovnaný voči DÚ /teda nechceli by naspäť daň/ -nemusia podať DP. Ak by chceli daň naspäť museli by mať podpísané Vyhlásenie.....
Marianna01
16.01.07,15:32
Nie nemôže......
mali podpísať min. Dohodu o vykonaní práce so všetkým čo s tým súvisí- SP, DÚ a pod. a odviesť daň.
Čo sa týka príjemcov pre nich by to bol príjem, ktorý by považovali za vyrovnaný voči DÚ /teda nechceli by naspäť daň/ -nemusia podať DP. Ak by chceli daň naspäť museli by mať podpísané Vyhlásenie.....

Nesúhlasím.

Môžu mať podpísanú príkaznú zmluvu. Ostatné súhlas

Mimochodom, čo zmluva o dielo? Nemám čas hľadať obch. zák, možno niekto vie, či sa môže uzavrieť aj s FO-nepodnikateľom. Predpokladám však, že áno.
evina
16.01.07,15:36
Nesúhlasím.

Môžu mať podpísanú príkaznú zmluvu. Ostatné súhlas

Mimochodom, čo zmluva o dielo? Nemám čas hľadať obch. zák, možno niekto vie, či sa môže uzavrieť aj s FO-nepodnikateľom. Predpokladám však, že áno.

Máš pravdu , ja som nerozmýšľala nad iným vzťahom, sústredila som sa na to, že im to nemôže vyplatiť len tak :) To tá DPH :)
halmir
16.01.07,18:21
Prepačte,ale stále mi nie je jasné či tento príjem môžem podľa § 8 ods.1,písm .a posudiť ako priležitostný príjem a následne podľa § 9 ods.1 písm.h ako príjem od dane oslobodený. Potom akýkoľvek odvod dane by bol neopodstatnený ani hlásenie na SP.
Danila
16.01.07,20:13
Prepačte,ale stále mi nie je jasné či tento príjem môžem podľa § 8 ods.1,písm .a posudiť ako priležitostný príjem a následne podľa § 9 ods.1 písm.h ako príjem od dane oslobodený. Potom akýkoľvek odvod dane by bol neopodstatnený ani hlásenie na SP.Ja by som to za príležitostný príjem považovala.
riordan
16.01.07,20:50
Ja by som to za príležitostný príjem považovala.

Ja som uzatvorila s dôchodcami príkaznú zmluvu a to príl. príjem do 45. tis. pre dôchodcov. neplatia dane ani RZ so ZP. A je to daňový výdavok.
Muška
16.01.07,21:08
SZČO v dec.2006 vyplatila z pokladne 10.000,-Sk študentovi 15.000,-Sk dôchodcovi za sprostredkovanie kontaktov na poistenie.
Ja sa len tak opýtam.
A môže sa to? Alebo nemusí to byť nejako ošetrené v tej "Zmluve", niečo sa hovorilo o tých "ďalších" sprostredkujúcich.
halmir
17.01.07,17:52
Ďakujem Danila za vyriešenie prvej časti otázky. Ďakujem aj riodan, že ma naviedla na riešenie druhej časti otázky. Ak by som mohol poprosiť ,pomôže mi niekto dostať sa ku vzoru "Príkazna zmluva"?Chcel by som si ju preštudovať.
A ešte k príložitostnému príjmu,overil som si,že môže byť max. do výšky 5-násobku život.minima ptatného k 1.1.príslušného roka(pre rok 2006 je to suma 23.650,-Sk)
Danila
17.01.07,18:00
Ďakujem Danila za vyriešenie prvej časti otázky. Ďakujem aj riodan, že ma naviedla na riešenie druhej časti otázky. Ak by som mohol poprosiť ,pomôže mi niekto dostať sa ku vzoru "Príkazna zmluva"?Chcel by som si ju preštudovať.
A ešte k príložitostnému príjmu,overil som si,že môže byť max. do výšky 5-násobku život.minima ptatného k 1.1.príslušného roka(pre rok 2006 je to suma 23.650,-Sk)Dnes ma natoľko táto " banalitka" zaujala, že som sa jej venovala na všetkých dotknutých inštitúciach. DÚ, Inšpektorát práce a pod.S týmto riešením je to O.K. Príkaznú zmluvu sa mi nepodarilo prilepiť, ale nájdeš ju aj cez google.
halmir
18.01.07,18:45
Ďakujem všetkým za pomoc "Príkaznú zmluvu " na základe obč.zákon.§ 724 ,som našiel.Dokonca aj vzor na google.
Zuzka
18.01.07,18:47
Prikladám jednu a taktiež aj link, kde si ju mohol nájsť:

http://www.porada.sk/t276-vzor-prikaznej-zmluvy.html?highlight=vzor+pr%EDkaznej+zmluvy