ekopo
16.01.07,18:02
Ahojte. Možno som zle hľadal, ale nenašiel som odpoveď na túto otázku:
Podnikateľ má v ŽL činnosť nákup a predaj ojazdených automobilov.... je platca DPH, kúpi od súkromnej osoby os. auto a ďalej ho predá. Uplatní si odpočet dane tak, že si DPH vypočíta a pri predaji DPH odvedie? Alebo to pôjde bez DPH?
skaspa
16.01.07,19:20
Ahojte. Možno som zle hľadal, ale nenašiel som odpoveď na túto otázku:
Podnikateľ má v ŽL činnosť nákup a predaj ojazdených automobilov.... je platca DPH, kúpi od súkromnej osoby os. auto a ďalej ho predá. Uplatní si odpočet dane tak, že si DPH vypočíta a pri predaji DPH odvedie? Alebo to pôjde bez DPH?
pri kúpe auta od fyzickej osoby - občana - nemá v žiadnom prípade nárok na odpočet DPH, ale zákon o DPH myslel aj na toto: § 42 Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a), b), c) a e).

§ 49 ods. 7 písm. a):Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

Z uvedených § mi vyplýva, že ak kúpi autobazár auto od občana, neuplatní DPH na vstupe a keď toto auto predá, neuplatní daň na výstupe.
mohlo by to tak byť ekopo?
vikinka
16.01.07,19:39
Skús si pozrieť § 66 ods.1.písm.c. zák.o DPH a posúdiť tvoj problém.
ekopo
16.01.07,19:59
Skús si pozrieť § 66 ods.1.písm.c. zák.o DPH a posúdiť tvoj problém.
Viem o tomto ustanovení, ale ods. 1 písm. d hovorí, že "obchodník je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu ........A v ďaľšom sa stále hovorí o obchodníkovi.
ekopo
16.01.07,20:05
Z uvedených § mi vyplýva, že ak kúpi autobazár auto od občana, neuplatní DPH na vstupe a keď toto auto predá, neuplatní daň na výstupe.
mohlo by to tak byť ekopo?
Práveže neviem.
vikinka
16.01.07,20:09
Viem že napr.AAA-auto postupuje presne podľa tohoto §,neverím že oni si DPH neuplatňujú.A ešte odst.11 toho istého § pozri a aj komentár k nemu.
skaspa
16.01.07,20:19
vikinka bude mať pravdu, keď tak nad tým teraz rozmýšlam, ten môj príspevok na tvoj prípad vôbec nesedí;
čo sa týka toho obchodníka:
obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar
z tejto definície mi vyplýva, že "kupuje" znamená kupuje v SR, nie je tam nevyhnutná podmienka "z iného členského štátu".
ondrejvla
16.01.07,20:31
Pozri sem, máš to krásne vysvetlené. Pri predaji účtuješ DPH len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny, na fa sa nesmie objaviť suma DPH, ide o predaj podľa §66 ZoDPH.

http://www.porada.sk/t32004-osobitna-uprava-uplatnovania-dane-pri-pouzitom-tovare.html?highlight=ojazden%E9%2A
ekopo
16.01.07,20:44
Ďakujem všetkým.
uctokrajan
18.08.10,19:18
Vie mi niekto poradit ako postupovat, ked kupime oso. auto ojazdené, nesplna podmienky noveho auta. Jedna sa o dovoz auta z krajiny EU - NL. Faktura je vystana bez DPH. Mozem urobit tzv. samozdanenie podla §11? A pri predaji postupovat podla § 66 osobitna uprava zdanit len rozdiel medzi nadobudnutou cenou a predajnou cenou?
Luba
20.08.10,15:11
Od koho si to kúpil? Nie je na faktúre žiadny odkaz na to, z akého dôvodu
nie je vyfakturované s DPH? Lebo ak to bol nejaký bazár, tak mohol predať na nejaký § holandského zákona o DPH, podobný nášm u §66. Alebo odakz na podobný § ako sú naše §42 alebo §43, alebo na Smernicu Eú 2006/112 alebo 2006/138 alebo nejaká iná poznámka o povinnosti zdaniť v krajine odberateľa alebo o oslobodení od DPH v NL? Niečo by tam mali aj Holanďania dať, lebo nie všetko sa tu musí nutne samozdaňovať!
Prípadne žiadať od dodávateľa doplnenie info.
Od toho, ako kúpiš, sa odvíja aj ďalší predaj u nás a režim DPH.
uctokrajan
23.08.10,11:43
Praveže ta´m nie je žiadna odvolavka na §, ani slovne napisane, a teraz neviem ako postupovat. Ci mozem uplatnit §66, alebo to musim samozdanit podla §11 To je vo vyske DPH poriadny rozdiel.
Luba
24.08.10,10:46
No ale neviem tiež, podľa čoho sa riadiť, keď na fa nie je nič :( Nejako skúsiť ešte skontaktovať toho dodávateľa? Aspoň vieš, čo to bolo za dodávateľa? Autobazár? Je vôbec registrovaný pre DPH v NL? To je fakt ťažko rozhodnúť sa. Si platiteľom DPH? Teoreticky, keby si samozdanil, mohol by si aj odpočítať DPH? Je tá kúpa vôbec pre firmu či pre FO - občana?
Pri ďalšom predaji auta by bol postup závislý od režimu kúpy, takže by som sa to snažila fakt nejako zistiť.
uctokrajan
25.08.10,19:44
Kupili sme auto v bazare, predavat ho ideme obcanovi. Ked si chcem skontrolovat cislo DPH holandana -bazaru, tak mi ho na stranke DRSR nenajde.
martinez
26.08.10,10:24
Pozri sem, máš to krásne vysvetlené. Pri predaji účtuješ DPH len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny, na fa sa nesmie objaviť suma DPH, ide o predaj podľa §66 ZoDPH.

http://www.porada.sk/t32004-osobitna-uprava-uplatnovania-dane-pri-pouzitom-tovare.html?highlight=ojazden%E9%2A


Ok, v poriadku... ak mozem, len by som doplnil, ze tento postup nie je prikazany!

§66,11 - Obchodnik sa moze rozhodnut pri dodani tovaru podla ods.1 pouzit bezny rezim dane.....

Ak nenastala situacia podla §66,2 (tu sa hovori o povinnosti, kedy sa musi osobitny rezim uplatnit)... je mozne uplatnit aj klasicky rezim

to len tak na margo
Luba
26.08.10,11:21
Pri kúpe ojazdeného auta zo zahraničia treba na niektoré veci trochu inak nahliadať ako na Slovensku. Zahraničný dodávateľ (platiteľ DPH) môže byť v situácii, že:
- kúpil pôvodne auto s nárokom na odpočet DPH, ďalej ho predáva tiež s DPH, t.j. do inej krajiny EÚ ho predáva ako oslobodené dodanie s tým, že si to samozdaní kupujúci - nadobúdateľ (tiež platiteľ DPH);
- ak je to obchodník s použitým tovarom (bazár), tak môže byť pri predaji v situácii ako píšem vyššie, alebo nemal odpočet DPH na vstupe a bude postupovať podľa nejakého § podobného nášmu §66. T.j. DPH z rozdielu medzi svojou kúpou a predajom odvedie vo svojej krajine a náš kupujúci DPH nerieši, nemá to vôbec ako nadobudnutie, viď §66 (14). Mal by túto skutočnosť uviesť vo faktúre, aby bolo jasno;
- ak dodávateľ nie je platiteľom DPH, tak ani náš kupujúci nemá povinnosť samozdaňovať ojazdené auto.

Od spôsobu kúpy a režimu DPH sa odvíja ďalší predaj, to je jedno, či občanovi alebo firme.

uctokrajan - nedá sa skontaktovať s tým NL dodávateľom? Tým, že si nenašiel ani overenie jeho IČ DPH na webe, pribudol iba ďalší otáznik.:(