Funtomas
16.01.07,20:33
Zdravím Vás,

ako mám zaúčtovať nákup LCD televízora, ktorý som kúpil na splátky cez splátkovú spoločnosť. Výška akontácie bola 12.000,- Sk, zaplatil som v bankomatovou kartou priamo v predajni. Jediný doklad, ktorý som dostal, je zmluva medzi mnou a splátkovou spoločnosťou, na ktorej je uvedená zaplatená akontácia. Stačí táto zmluva ako doklad?
A ako potom zaúčtujem mesačné splátky?
Celková cena je 25.000,- Sk. Vopred ďakujem za odpoveď.
orazel
16.01.07,19:42
Myslím, že zmluva nestačí, mala by byť aj faktúra.... a čo sa týka zaučtovania, ja to robím tak, že zaevidujem faktúru do knihy záväzkov a všetky platby (splátky) sú čiastkové úhrady tejto faktúry..... to je ale môj názor
lipe
16.01.07,19:52
Na tejto strane je podobná téma, zakladateľ témy:salamun: tam je aj odpoveď
aj pre tento prípad.
Zita5
16.01.07,19:54
Na tejto strane je podobná téma, zakladateľ témy:salamun: tam je aj odpoveď
aj pre tento prípad.
mimotemy
lipe klikni na tému salamun pravým tlačítkom daj skopírovať a cez odpoveď klikni prilepiť ......skús to a dostane sa sem aj ten link na správnu odpoveď
Funtomas
16.01.07,19:59
Na tejto strane je podobná téma, zakladateľ témy:salamun: tam je aj odpoveď
aj pre tento prípad.

kde presne? nemozem najst ziadny prispevok od salamun-a???
Zita5
16.01.07,20:11
Zdravím Vás,

ako mám zaúčtovať nákup LCD televízora, ktorý som kúpil na splátky cez splátkovú spoločnosť. Výška akontácie bola 12.000,- Sk, zaplatil som v bankomatovou kartou priamo v predajni. Jediný doklad, ktorý som dostal, je zmluva medzi mnou a splátkovou spoločnosťou, na ktorej je uvedená zaplatená akontácia. Stačí táto zmluva ako doklad?
A ako potom zaúčtujem mesačné splátky?
Celková cena je 25.000,- Sk. Vopred ďakujem za odpoveď.


Televízor v hodnote 25 000,- Sk zapíšeš do DM dňom nadobudnutia .
Na základe zmluvy a splátkového kalendára celkovú sumu zapíšeš do záväzkov ako záväzok voči spoločnosti .Každú platbu zo závaäzkov budeš odpisovať dňom zaplatenia , a tým sa záväzok bude znižovať .

Platba akontácie sa zaúčtuje do VOZD materiál a ďalšie splátky tiež postupne do VOZD - materiál , samozrejme s tým že TV bude evidovaný v DM.

Ak sa kúpa udiala v roku 2006 , zostatok záväzku vykazuješ spoločne s ost.záväz. vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2006

To všetko v prípade , že TV sa používa v podnikaní na dosahovanie príjmov .
lipe
16.01.07,20:12
salamun sa pýta na splátky fotoaparátu dostal takú odpoveď či je ten fotoaparát do podnikania.Tak aj televízor či je na dosiahnutie a zabezpečenie
príjmov v podnikaní,keď ano tak súhlasím s názorom čo písal orazel
Funtomas
16.01.07,20:18
Televízor v hodnote 25 000,- Sk zapíšeš do DM dňom nadobudnutia .
Na základe zmluvy a splátkového kalendára celkovú sumu zapíšeš do záväzkov ako záväzok voči spoločnosti .Každú platbu zo závaäzkov budeš odpisovať dňom zaplatenia , a tým sa záväzok bude znižovať .

Platba akontácie sa zaúčtuje do VOZD materiál a ďalšie splátky tiež postupne do VOZD - materiál , samozrejme s tým že TV bude evidovaný v DM.

Ak sa kúpa udiala v roku 2006 , zostatok záväzku vykazuješ spoločne s ost.záväz. vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2006

To všetko v prípade , že TV sa používa v podnikaní na dosahovanie príjmov .

Áno, TV použijem na podnikanie, budem ho využívať namiesto LCD monitora k počítaču. A počítač využívam k dosiahnutiu príjmov.
Problém je asi v tom, že tú akonmtáciu 12.000,- Sk som zaplatil z osobného účtu. Neskoro som si to uvedomil. Čo s tým? Ako to zaúčtovať v tomto prípade?
tuta
16.01.07,20:25
Ja by som to riešila cez pokladňu a priložila by som výpis osobného účtu.
ZuzanaP
24.01.07,10:56
http://www.porada.sk/t14732-kupa-na-splatky.html?highlight=n%E1kup+spl%E1tky v tejto téme je tiež písané o splátkach.

SZČO si kúpil cez Triangel zváračku, nemá žiadnu faktúru, len zmluvu o pôžičke, kde ani nie je kolonka na IČO, len na rodné číslo. Ďalej má aj splátkový kalendár, suma zváračky je Sk 28 990,--. Môže si to dávať do nákladov, keď ju používa pri podnikaní?
janasv
25.01.07,07:09
Mam podobny problem - PC kupeny na splatky cez splatkovu spolocnost. Doklady - ppd z pokladne na akontaciu, zmluva o uvere na zvysnu ciastku. Fyzicka osoba podnikatel, platca DPH, chce si uplatnit odpocet. Splatkova spolocnost ziadny iny doklad - danovy doklad /fakturu na zvysnu ciastku a pod. .../ k tomu neposkytuje. Ani predajna, kde bol PC kupeny. :confused:
Vopred dakujem za pomoc. :---