natalka bambulka
16.01.07,22:16
Dobrý večer
prosím o radu pretože som už v koncoch. Ukončila som živnosť k 1.11. 2006.Som plataca DPH. K tomuto dátumu som si vyrovnala všetky záväzky a pohľadávky, urobila som si inventarizáciu stavu zásob. Zistila som, že mi zostal materiál na výrobu i nepredané výrobky a 1 ERP. Tú som po uverejnení inzerátu predala 13.11.2006. Musela som však vystaviť FA odberateľovi i napriek tomu, že som mala živnosť v tom čase ukončenú. Bola som rada,že som sa jej zbavila.Bú som zrušila k 29.12.2006. Daňový úrad mi určil posledné zdaňovacie obdobie IV./2006.Účtujem v programe alfa.Teraz neviem ako mám tieto údaje zaúčtovať v PD.Neviem či v ňom môžu figurovať uzávierkové operácie k 1.11.- zistenie stavu zásob a potom ďalšie uzávierkové operácie - predaj ERP a zrušenie Bú - poplatky za vedenie účtu, zrušenie účtu, prevod na osobný účet...Prosím poraďte mi ako to vykázať nielen v PD, ale aj ako spraviť DP pre DPH, pretože termín 25.1.07 sa blíži. Vopred ďakujem.
renča1
17.01.07,06:32
Ja by som to riešila nasledovne, možno ma aj niekto v niečom poopraví alebo vyjadrí si svoj názor.
Zo zásob (materiál, výrobky) treba odviesť dph. Postupovať budeš podľa § 81 ods.6 zákon o dph.
§ 81

(6)………………………….. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou


ERP by som ja osobne riešila 2 spôsobmi a to:
- buď sa vystaví faktúra ešte k 1.11.2006 a príjem z toho bude ešte vstupovať do § 6 a zároveň bude aj dph odvedená, alebo
- si osobne myslím, že si nemala vystavovať faktúru už po dátume ukončenia živnosti. Mala si ERP predať na základe kúpno – predajnej zmluvy. Dph z predaja už po dátume 1.11.2006 sa nemala o predajnú cenu navyšovať. Zostatkovú cenu si mala nulovú. Ak by sa postupovala podľa tohoto bodu, tak príjem by sa posudzovať potom podľa § 8 zákona o dani z príjmu.

V peňažnom denníku vzniknuté poplatky, úroky na účte po dátume 1.11.2006 sa naúčtujú ako uzavier.operácie cez ID a to do ovplyv.základu dane. Netreba však zabudnúť, že základ dane sa bude upravovať podľa § 17 o neuhradené závazky, pohľadávky, zásoby…
natalka bambulka
17.01.07,19:59
ďakujem za radu.Pokladňu som vyriešila tak, že som zavolala kupujúcemu a súhlasil s prerobením faktúry na dátum 30.10.2006, len teraz neviem, na základe čoho si on zapíše výdavok za ERPdo PD, keď vlastne ja mu nemôžem vystaviť Ppd. Alebo môžem? Prosím ešte o radu. Ja musím ešte odviesť DPH zo zásob výrobkov - vyšli mi s DPH=10300,00 bez DPH=8343,00
a zo zásob materiálu- s DPH=8777,50. To mám uviesť tiež do uzávierkových operácií ako storno výdavok a rozčleniť na DPH a ZD? A tie výrobky ako čo? Som z toho jeleň. Aj peniaze čo mi ostali v pokladni si mám vybrať aby mi tam ostala nula?A ako mám zaevidovať pohľadávky v hodnote 10730,00, keď mi boli uhradené v novembri v hotovosti a jedna na účet. Dokonca 22.11. my DÚ vrátil nadmerný odpočet DPH za II/2006 cez BÚ a potom som už mala len dva výpisy z banky.Ja som totiž neni vyštudovaná účtovníčka a s JÚ sa 8 rokov trápim sama.Stále sa hrabem v knihách a zákonoch no toto zrušenie mi nie je jasné. Ešte raz ďakujem za radu a prosím ak môžeš, porad mi ešte raz. Díky
renča1
18.01.07,05:30
ďakujem za radu.Pokladňu som vyriešila tak, že som zavolala kupujúcemu a súhlasil s prerobením faktúry na dátum 30.10.2006, len teraz neviem, na základe čoho si on zapíše výdavok za ERPdo PD, keď vlastne ja mu nemôžem vystaviť Ppd. Alebo môžem?

Samozrejme , že môžeš. Lepšie povedané musíš. Veď ukončená živnosť bola až 1.11.2006.


Prosím ešte o radu. Ja musím ešte odviesť DPH zo zásob výrobkov - vyšli mi s DPH=10300,00 bez DPH=8343,00

Máš zle vypočítanú dph. (10300/119 * 19=1644,50) a základ potom vychádza 8655,50.


a zo zásob materiálu- s DPH=8777,50. To mám uviesť tiež do uzávierkových operácií ako storno výdavok a rozčleniť na DPH a ZD? A tie výrobky ako čo? Som z toho jeleň.

O zásoby (materiál + výrobky) navýšiš v DP základ dane. Na skladových kartách dňom 1.11. urobíš zápis, aby ti zostali nulové. DPh odvedieš , neviem v akom soft.robíš, ale dph by si mala dostať cez ID.


Aj peniaze čo mi ostali v pokladni si mám vybrať aby mi tam ostala nula?

Peniaze môžeš vybrať na osob.spotrebu, vystavíš VPD napr. dňom 30.10.06 a naúčtuješ v PD.

A ako mám zaevidovať pohľadávky v hodnote 10730,00, keď mi boli uhradené v novembri v hotovosti a jedna na účet. Dokonca 22.11. my DÚ vrátil nadmerný odpočet DPH za II/2006 cez BÚ a potom som už mala len dva výpisy z banky.

O neuhrad.pohľadávky zvýšiš základ dane v DP. Neúčtuješ už o nich ani na výpise. Pohľadávka za nadmer.odpočet dph budeš vykazovať v knihe pohľadávok ako neuhradenú, o túto pohľadávky nebudeš navyš.základ dane, pretože nadmer.odpočet nie je zdanit.príjmom. Po dátume 1.11.06., budeš mať na výpisoch ešte poplat., úroky, ktoré naúčtuješ cez uzavier.operáciu do základu dane a to dňom 1.11.06.



Ja som totiž neni vyštudovaná účtovníčka a s JÚ sa 8 rokov trápim sama.Stále sa hrabem v knihách a zákonoch no toto zrušenie mi nie je jasné. Ešte raz ďakujem za radu a prosím ak môžeš, porad mi ešte raz. Díky


,..............
natalka bambulka
21.01.07,13:43
Ďakujem za rady. Chcem sa uistiť, či som postupovala správne, preto píšem ešte raz.Účtujem v programe ALFA. Peniaze z pokladne som vybrala na osobnú spotrebu - VNZD- iné, zostala mi 0,00. Výpis z Bú k 31.10.06 som zaevidovala normálne ako predtým: úroky - PPD - iné a poplatky - VOZD - prevádzková réžia.Zostatok na účte mi ostal 1973,18. Potom som spravila uzávierkové operácie cez ID doklady:1. nespotrebované zásoby- PPD - iné,
2. DPH zo zásob - VOZD - prev. réžia inak mi nešlo urobiť DP pre DPH za posledný štvrťrok 2006 aby som to dostala do riadku 28
3. neuhradené pohľadávky - PPD - iné /uviedla som ich bez DPH/ neuviedla som tam však pohl. voči DÚ za nadmerný odpočet lebo tá nie je zdaniteľným príjmom alebo ju mám tiež uviesť v PD ako PNZD cez ID? Prišlo mi to až v novembri. 4. DPH z pohľadávok - PNZD - DPH 5. výpisy z BÚ - spočítala som len z nich kreditné úroky - PPD - iné , bankové poplatky spočítané - VOZD - prev. réžia a zbytok som vybrala na osobnú spotrebu - VNZD, no mala som tam väčší zostatok ako na výpise z 31.10., lebo medzi tým / v novembri/ mi tam prišli peniaze za pohľadávku a peniaze z DÚ za nadmerný odpočet DPH, a tak mi vo výkaze o Majetku a Záväzkoch vyskakujú peniaze z výpisu na BÚ z 31.10. a všetky pohľadávky neuhradené do 31.10.
Prosím poraď čo s tým, lebo vraj tento výkaz má byť nulový.
A ešte jedna otázka - dobre som zaevidovala preplatok za rok 2005 zo Zdravot. poisťovne - PNZD - iné, lebo som sa dočítala na porade, že sa to má vykázať v DP do §8.
Vopred ďakujem a čakám na tvoju odpoveď. Ešte som sa nestretla s niekým, kto by mi tak poradil a pomohol ako ty. Veľmi si toho vážim.
renča1
21.01.07,14:28
Ďakujem za rady. Chcem sa uistiť, či som postupovala správne, preto píšem ešte raz.Účtujem v programe ALFA. Peniaze z pokladne som vybrala na osobnú spotrebu - VNZD- iné, zostala mi 0,00. Výpis z Bú k 31.10.06 som zaevidovala normálne ako predtým: úroky - PPD- iné a poplatky - VOZD - prevádzková réžia.Zostatok na účte mi ostal 1973,18. Potom som spravila uzávierkové operácie cez ID doklady:1. nespotrebované zásoby- PPD - iné,
2. DPH zo zásob - VOZD - prev. réžia inak mi nešlo urobiť DP pre DPH za posledný štvrťrok 2006 aby som to dostala do riadku 28
3. neuhradené pohľadávky - PPD - iné /uviedla som ich bez DPH/ neuviedla som tam však pohl. voči DÚ za nadmerný odpočet lebo tá nie je zdaniteľným príjmom alebo ju mám tiež uviesť v PD ako PNZD cez ID? Prišlo mi to až v novembri. 4. DPH z pohľadávok - PNZD - DPH 5. výpisy z BÚ - spočítala som len z nich kreditné úroky - PPD - iné , bankové poplatky spočítané - VOZD - prev. réžia a zbytok som vybrala na osobnú spotrebu - VNZD, no mala som tam väčší zostatok ako na výpise z 31.10., lebo medzi tým / v novembri/ mi tam prišli peniaze za pohľadávku a peniaze z DÚ za nadmerný odpočet DPH, a tak mi vo výkaze o Majetku a Záväzkoch vyskakujú peniaze z výpisu na BÚ z 31.10. a všetky pohľadávky neuhradené do 31.10.
Prosím poraď čo s tým, lebo vraj tento výkaz má byť nulový.
A ešte jedna otázka - dobre som zaevidovala preplatok za rok 2005 zo Zdravot. poisťovne - PNZD - iné, lebo som sa dočítala na porade, že sa to má vykázať v DP do §8.
Vopred ďakujem a čakám na tvoju odpoveď. Ešte som sa nestretla s niekým, kto by mi tak poradil a pomohol ako ty. Veľmi si toho vážim.


Skôr ako začneme komunikovať .....
Čo znamená PPD v tvojej otázke čo som hrubo modrým vyznačila...? Je to príjmový pokladničný doklad?:confused: Ak áno prečo, ako príjmový pokladničný doklad keď sa účtuje cez ID.?
natalka bambulka
21.01.07,20:42
PPD - príjmy podliehajúce dani / ovplyvňujúce základ dane /
VOZD - výdavky ovplyvňujúce základ dane
PNZD - príjmy neovplyvňujúce základ dane
VNZD - výdavky neovplyvňujúce základ dane
ja som to skracovala podľa peňažného denníka
natalka bambulka
21.01.07,21:09
PPD - príjmy podliehajúce dani / ovplyvňujúce základ dane /
VOZD - výdavky ovplyvňujúce základ dane
PNZD - príjmy neovplyvňujúce základ dane
VNZD - výdavky neovplyvňujúce základ dane
ja som to skracovala podľa peňažného denníka
nehnevaj sa, ďakujem
renča1
22.01.07,08:52
Ďakujem za rady. Chcem sa uistiť, či som postupovala správne, preto píšem ešte raz.Účtujem v programe ALFA. Peniaze z pokladne som vybrala na osobnú spotrebu - VNZD- iné, zostala mi 0,00.

dobre

Výpis z Bú k 31.10.06 som zaevidovala normálne ako predtým: úroky - PPD - iné a poplatky - VOZD - prevádzková réžia.Zostatok na účte mi ostal 1973,18.

dobre

Potom som spravila uzávierkové operácie cez ID doklady:

1. nespotrebované zásoby- PPD - iné, dobre

2. DPH zo zásob - VOZD - prev. réžia inak mi nešlo urobiť DP pre DPH za posledný štvrťrok 2006 aby som to dostala do riadku 28

DPH zo zásob ti nemôže ovpl.základ dane, takže si to ešte raz cez ID preúčtuj do VNZD.-odvod dph

3. neuhradené pohľadávky - PPD - iné /uviedla som ich bez DPH/

dobre

neuviedla som tam však pohl. voči DÚ za nadmerný odpočet lebo tá nie je zdaniteľným príjmom alebo ju mám tiež uviesť v PD ako PNZD cez ID?

nie neuvádzaš

Prišlo mi to až v novembri.



4. DPH z pohľadávok - PNZD

dobre

- DPH

5. výpisy z BÚ - spočítala som len z nich kreditné úroky - PPD - iné , bankové poplatky spočítané - VOZD - prev. réžia a zbytok som vybrala na osobnú spotrebu - VNZD

môže byť

, no mala som tam väčší zostatok ako na výpise z 31.10., lebo medzi tým / v novembri/ mi tam prišli peniaze za pohľadávku a peniaze z DÚ za nadmerný odpočet DPH, a tak mi vo výkaze o Majetku a Záväzkoch vyskakujú peniaze z výpisu na BÚ z 31.10. a všetky pohľadávky neuhradené do 31.10.
Prosím poraď čo s tým, lebo vraj tento výkaz má byť nulový.

výkaz o peniaze nemusí byť nulový. Takže stačí ak zdaníš po 31.10. všetky príjmy výdavky a zostatok nech tam zostane hociaký.

A ešte jedna otázka - dobre som zaevidovala preplatok za rok 2005 zo Zdravot. poisťovne - PNZD - iné, lebo som sa dočítala na porade, že sa to má vykázať v DP do §8.

Bolo to zmenené, príjem zo zdravotnej poisťovni bude zaradený do § 6

Vopred ďakujem a čakám na tvoju odpoveď. Ešte som sa nestretla s niekým, kto by mi tak poradil a pomohol ako ty. Veľmi si toho vážim.

................
natalka bambulka
23.01.07,18:17
Ďakujem za všetko.
Ten preplatok zo Zdravotnej posťovne som si dala od POZD položka - iné príjmy, ale DPH zo zásob mi nešlo zaúčtovať ako VNZD - odvod DPH, stále mi to v daňovom priznaní pre daň z pridanej hodnoty zaraďovalo do 27. riadka, čiže mi to DPH / ktorú som mala odviesť / znižovalo a nie navyšovalo. Tým by som DPH krátila. Zaplatila by som o 3023,00 menej. Tak som to to dala medzi VNZD - iné. Mne sa to však nepozdáva, pretože som sa dočítala, že pri zrušení živnosti sa za Daňové výdavky pokladá aj odvedená DPH pri zrušení registrácie /PORADCA 10/2006 str. 203 a 204/ Tak isto som to pochopila PORADCA 5-6/2006 str. 137. Prosím ak to chápeš inak, tak mi to vysvetli polopatisticky.
Ďakujem.
virka
09.02.07,21:51
Prosím pomohol by mi niekto, mam podnikateľku všetko urobené a spomenula som si že mala za 4Q vl. dan. povinnosť. Ukončila podnikanie dňom 1.12.2006. ako to urobiť v PD, je to záväzok voči DU, ktorý mi neovpl. ZD položkami v DP.Kde to vykázať?Iba vo výkaze?Ďakujem
evina
09.02.07,22:03
Prosím pomohol by mi niekto, mam podnikateľku všetko urobené a spomenula som si že mala za 4Q vl. dan. povinnosť. Ukončila podnikanie dňom 1.12.2006. ako to urobiť v PD, je to záväzok voči DU, ktorý mi neovpl. ZD položkami v DP.Kde to vykázať?Iba vo výkaze?Ďakujem

Tou vlastnou daňovou povinnosťou myslíš DPH? Ak áno vykazuješ to ako záväzok len vo výkaze...
Katarina
19.01.10,13:26
K 31.12.2009 ukončenie podnikania. K tomuto dátumu vyradím HIM do osobného užívania, teda ročné odpis robiť nebudem, lebo HIM nemá v majetku k 31.12.2009. Zo ZC HIM som odviedla DPH v posledonm zdaňovacom období 4.Q.2009. Zásoby nemá. O odvedenú DPH navýšim ZC na kartách HIM a potom v takto upravenej ZC preradím do osobného užívania. Uvažujem dobpre?
Katarina
20.01.10,08:45
Prosím skúste poradiť. Ďakujem
Katarina
27.01.10,12:21
K 31.12.2009 ukončenie podnikania. K tomuto dátumu vyradím HIM do osobného užívania, teda ročné odpis robiť nebudem, lebo HIM nemá v majetku k 31.12.2009. Zo ZC HIM som odviedla DPH v posledonm zdaňovacom období 4.Q.2009. Zásoby nemá. O odvedenú DPH navýšim ZC na kartách HIM a potom v takto upravenej ZC preradím do osobného užívania. Uvažujem dobpre?

Takže ZC HIM som na kartách navýšila o výšku odvedenej DPH a náslene preradila HIM k 31.12.2009 do sobného užívania. Podľa mňa je to takto správne.