bui
16.01.07,22:57
Idu vynosy z vystavenych odberatelskych faktur ak neboli k 31.12. uhradene do zakladu dane?
evina
16.01.07,21:59
Idu vynosy z vystavenych odberatelskych faktur ak neboli k 31.12. uhradene do zakladu dane?

Používaš pojem výnosy, takže v PÚ idú takéto výnosy do základu dane.
Ak máš predsa len na mysli JÚ, teda príjmy, tak v JÚ takéto príjmy nevchádzajú do základu dane.
bui
17.01.07,09:15
Ano myslela som vynosy v podvojnom uctovnictve....takze su danove?...hm...
Neplatilo niekdy ze ak nie je zaplatena faktura tak sa vyska vynosov z neuhradenych faktur odpocita zo zakladu dane?...ci sa mi to len zda?
Robim danove priznanie sama prvy krat...

V jednoduchom uctovnictve som prakticky neuctovala, no tam to nevchadza do zakladu dane?...tam je zaklad dane rozdiel prijmov a vydavkov..danovych...takze tam este nebol prijem..tam je len v knihe pohladavok vystavena faktura..hm...nie je to trosku nespravodlive?
Opravte ma ak sa mylim...:o
Aisha
17.01.07,09:24
V PÚ tie výnosy samozrejme vchádzajú do ZD ale môžeš vytvoriť zákonné opravné položky, ak doba splatnosti faktúry presiahla 3 mes ku dňu zostavenia účt. závierky. OP sa tvoria do nákladov takže tým pádom znížiš ZD a keď ti faktúry odberatelia uhradia tak ich rozpustíš do výnosov a vtedy ti budú vchádzať do ZD...
Bližšie podmienky na tvorbu daňovo uznateľných OP nájdeš v zákone o dani z príjmu §20 ods.14...
kojur
17.01.07,09:46
Pozor!!!
Zmluvné pokuty,poplatky z omeškania a úroky z omeškania sa zahrnú u veriteľa do základu dane po prijatí v zmysle zákona o DZP t.j. zostáva povinnosť sledovať úhradu pri horeuvedených prípadoch aj u dlžníka aj uveriteľa z dôvodu daňovej uznateľnosti.
Aisha
17.01.07,10:24
Pozor!!!
Zmluvné pokuty,poplatky z omeškania a úroky z omeškania sa zahrnú u veriteľa do základu dane po prijatí v zmysle zákona o DZP t.j. zostáva povinnosť sledovať úhradu pri horeuvedených prípadoch aj u dlžníka aj uveriteľa z dôvodu daňovej uznateľnosti.

Jasné a ak sa smiem opýtať akým spôsobom sa má sledovať úhrada? čo k tomu treba?
ALDA
17.01.07,10:45
Jasné a ak sa smiem opýtať akým spôsobom sa má sledovať úhrada? čo k tomu treba?

V knihe faktúr./záväzkov, pohľadávok/..až do roku zaplatenia.
kojur
17.01.07,10:57
Keďže sa zaoberáme veriteľom - prijatie úhrady u neho znamena zaplatenie. V ktorom zdaňovacom období(bežne to býva kalendárny rok) príjme úhradu, do toho obdobia zahrnie aj tento výnos. K uvedenému je potrebná "evidencia" pre daňové účely, keďže k úhrade môže dôjsť aj o niekoľko rokov. Po znížení, čiastočnom odpustení penálov alebo úrokov sa táto "evidencia" upraví.
Aisha
17.01.07,11:16
Ďakujem...
Rozmýšľaľa som aj o vytvorení smernice o tvorbe a rozpúšťaní OP, ale neviem ako to má vyzerať...k nej by sa potom mohol napr. vždy aktualizovať stav vytvorených a rozpustených OP to by bolo asi najprehľadnejšie...
Nepovie mi niekto čo má v tej smernici byť?