Lesana H
17.01.07,01:20
Dobry den,
velmi dobra stranka, pozerala som, ci niekto nema podobny problem ako ja, ale nic som nenasla, tak si ho dovolujem nastolit. :)
Moja situacia je nasledovna:
Som momentalne v zahranici (USA).
Mam uhradene cestovne poistenie liecebnych nakladov v zahranici cez poistovnu UNION. Problem nastal pri poistnej udalosti v Auguste 2006. Islo o navstevu lekara pri akutnom ochoreni. Vsetky podklady som poslala partnerovi poistovne UNION - Eurocross, nahlasila som poistnu udalost, co bolo vsetko v poriadku a poistovna mi pred dvoma dnami dala feedback, ze vsetky faktury su uhradene a teda, ze vsetko je v poriadku.
Co sa mi nezdalo, kedze nemocnica v USA mi stale posiela faktury za osetrenie. Kontaktovala som teda nemocnicu a ti mi dali na vedomie, ze sice su v kontakte s obchodnym partnerom mojej poistovne, cim je GEM - Global Excel Management v USA, ale ze ziadne faktury neboli uhradene
Tiez mi dali na vedomie, ze za uhradenie faktur som zodpovedna ja a nie moja poistovna, podla zakona v USA.
Potrebujem vediet, ako mam postupovat a aky by bol postup, keby sa to stalo na uzemi Slovenskej Republiky. Kto je zodpovedny za uhradenie faktur, ak mam platnu zmluvu s poistovnou? Poistovna alebo ja?
A ak je iny zakon v USA a iny zakon na Slovensku, kde bolo poistenie uzavrete, ktory zakon pre mna plati? V pripade, ak su odlisne?
Vopred dakujem velmi pekne za vsetky rady a prispevky + dufam, ze pomozem aj niekomu inemu s podobnym problemom.
Pekny den.
sway
17.01.07,04:43
U nás je systém taký, že po ošetrení kde sa preukáže pacient kartičkou poistenca si nárokuje plnenie od poisťovne lekár, ktorý má s ňou zmluvu. Pacient to nijako neovplyvní a v podstate ho to ani ďalej nezaujíma.
Ale je známa vec, že poisťovne lekárom platia oneskorene a problémovo - je to len môj laický názor, možno niekto pridá profesionálny aj s radou čo robiť.
Ak nie, môžem skúsiť zistiť u priateľa lekára. Uvidíme či tu má niekto skúsenosti...;)
bepo
17.01.07,05:49
Zvyčajný postup je že občan hradí zdravotnú starostlivosť a poistovňa mu ju násladne preplatí nakoľko lekár nemusí mať zmluvu s danou poistovňou ale tak sa postupuje pri lacnejších zákrokoch, pri operáciách by si to nie každý dokázal zaplatiť sám.Niekedy sa však dokáže presadiť priama úhrada poistovňa- zdravotnícke zariadenie
Lesana H
17.01.07,18:08
Dakujem velmi pekne za vsetky ohlasy, viem, ze na Slovensku to funguje takto. Kym mas zmluvu s poistovnou, tak si kryty. Lenze v USA asi maju iny zakon, kedze nemocnica v USA tvrdi, ze za platbu som zodpovedna ja a nie poistovna, aj ked mam s nimi zmluvu. Ked poistovna nezaplati, budu nahanat mna a nie poistovnu.
Viete niekto poradit, co robit?
bepo
17.01.07,20:03
Prečítaj si poistné podmienky s poistovňou a postupuj podľa nich ale ak ťa neošetria bez toho aby si im zaplatila ty tak máš smolu,musíš to zaplatiť a potom si to uplatňovať u poistovne- ak to bude závažné tak umrieť ťa nenechajú ani v USA bez poistky,inak si sama zaplať a následne to poistovňa preplatí.
Lesana H
18.01.07,00:18
To viem, lenze ja som trocha iny pripad - vid prvy prispevok. Ja som uz bola osetrena a poistovna mi tvrdi, ze vsetko preplatila ale nemocnica v USA mi zasa tvrdi, ze ziadne peniaze nedostala od poistovne.