Beatax
30.12.04,18:40
Pekný večer, prosím Vás pomôžte mi rozriešiť problém, účtujem pre firmu
sro, kde auto je zaradené do firmy, je platiteľom DPH. Moja otázka znie musí si sro účtovať benzínové bloky, alebo stačí ak vykazuje priemernú spotrebu na odjazené km s tým že predloží k nahliadnutiu benzínový blok, kvôli cene.
Je povinné pri mot.vozidle zaradenom vo firme predkladať benzínové bloky a podľa toho aj počítať ujazdené km? Nechce si uplatňovať odpočet DPH, viac im vyhovuje písať vyúčtovanie km.
Ďakujem a pekného silvestra prajem.
gabri
30.12.04,17:51
Beatax,bud som taka unavena, ze ani nerozumiem,ale:ja uctujem benzinove bloky - 501/211 a podlozim to spotrebou podla TP. Ked si neuctujes DPH, neuctujes ho zrejme ani ako vydaj z pokladne...
Beatax
30.12.04,18:30
Asi som to zle napísala, ale oni si vôbec nedávajú benzínové bloky ako
výdaj, jednoducho len vyúčtujú priem.spotrebu x cena / 100 x počet
odjazdených km a sumu , ktorá im výjde ako výdaj z pokladne . Účtujem
501/211. Môže to tak byť?
ekin
30.12.04,19:05
beatka, urcite to tak nemôze byt..Kedze su auta v majetku firmy a ste platcami dph, tak musis uctovat skutocne zakupene phl, odpocitat dph a na konci roka prepocitat, kolko ste spotrebovali, kolko najazdili a rozdiel bud odúctovat, alebo ak mas viac km nez benzinu, tak v poznamke uviest, ze XZ nepredlozil bloky - ved ich mohol aj stratit. Naklad ide podla blokov, nie podla kilometrov. Aspon v tomto pripade. Keby ste auta nemali v majetku, tak by to mohlo byt inak :)
babenko1
30.12.04,19:28
aj ja to robím tak, ako ekin... len ja si priebežne robím aj evidenciu jázd na zakúpený benzín, potom na konci roka nie je tak veľa roboty :-)
emily
30.12.04,19:58
Ja už len poznámka, cenu dávaš akú do výpočtu? Lebo nemôžeš dávať s DPH. DPH nie je daňový náklad, takže musíš uplatňovať DPH. Ináč súhlas s babenko a ekin.
Anairda
02.01.05,14:11
Beatex, to čo Ty píšeš sa používa v prípade, že auto nie je majetkom firmy, je len zapožičané od súkromnej osoby.
mudroš
02.01.05,18:22
Sro účtuje v podvojnom účtovníctve. Pohonné hmoty sú z hľadiska účtovníctva materiál, t.j. zásoby. Buď sa účtuje spôsob B, alebo aj keď spôsob A, tak účtovná jednotka môže stanoviť druhy zásob, ktoré účtuje priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad.
Náklad sú všetky spotrebované pohonné hmoty. Účtovníctvo nemá žiadnu normu spotreby, ale účtuje sa skutočná spotreba.
Z hľadiska dane z príjmu je tento náklad limitovaný.
Ak je skutočná spotreba vyššia, ako norma, to čo je nad normu je daňovo neuznané.
Ak je skutočná spotreba nižšia, tak je v nákladoch zaúčtovaná spotreba uznaná ako daňový náklad.
Samozrejme to platí iba pre spotrebu vynaloženú na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie zdaniteľných píjmov. To sa obyčajne preukazuje kinhou jázd.
jana991
15.03.05,15:09
Potrebujem radu, ako vyrátať spotrebu PHM pre daňové účely.
Mám auto, kt. má spotrebu paliva
mesto 8,8
mimo mesto 5,7
kombinované 6,9

Mám knihu jázd a bločky z benzínu.

napr. 3.7.04 bolo najazdené podľa Knihy jázd
3km v meste Handlová
90km mimo mesto - Handlová - trenčín
7km v meste - Trenčín
30km mimo mesto - Piešťany
60km mimo mesto- Beluša
15 km mimo mesto- Pov. Bystrica

mám bloček za 3,7 na 15,198 l za 32,9 a ešte jeden na 9,12 l za 32,70 cena s DPH.
Ako mám rátať daňovo uznané náklady.
Pavla P
15.03.05,15:18
Sro účtuje v podvojnom účtovníctve. Pohonné hmoty sú z hľadiska účtovníctva materiál, t.j. zásoby. Buď sa účtuje spôsob B, alebo aj keď spôsob A, tak účtovná jednotka môže stanoviť druhy zásob, ktoré účtuje priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad.
Náklad sú všetky spotrebované pohonné hmoty. Účtovníctvo nemá žiadnu normu spotreby, ale účtuje sa skutočná spotreba.
Z hľadiska dane z príjmu je tento náklad limitovaný.
Ak je skutočná spotreba vyššia, ako norma, to čo je nad normu je daňovo neuznané.
Ak je skutočná spotreba nižšia, tak je v nákladoch zaúčtovaná spotreba uznaná ako daňový náklad.
Samozrejme to platí iba pre spotrebu vynaloženú na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie zdaniteľných píjmov. To sa obyčajne preukazuje kinhou jázd.
Ja to robím tak ako mudroš.
Účtujem to ale na 335 AE podľa auta a rozúčtujem to podľa knihy jázd a priemernej spotreby na konci roka na 501 AE alebo daňové náklady, alebo nadspotrebu dám 501 AE nedaňové.
jana991
16.03.05,12:28
takže priemerná spoterba sa vyráta z Technického Preukazu ako 8,8 (mesto)+5,7 (mimo mesto)+6,9 (kombinovaná)/3=7,133 l/100km

Podľa knihy jázd mám najazdené 19900 km.
Podľa bločkov sme kúpili 1316,711 l nafty.

takže na 19900km sme mali spotrebovať: 19900*0,07133= 1419,467 litrov

my sme nakúpili iba 1316,711, takže celá suma by mala byť daňovo uznaná, lebo je nižšia (menej litrov).
Je to rátané dobre alebo to musím prerátať cez ceny, každý nákup má inu cenu za liter. Uznávajú to takto daňováci?
mv66
16.03.05,12:36
Nema sa pouzit len kombinovana namiesto priemeru? Alebo dokonca sledovat kolko km v akom rezime a roznasobit to jednotlivymi spotrebami? To ale asi nikto nerobi.
jana991
16.03.05,12:41
No veď aj ja si to tak myslím, ale príde mi to údesné to robiť na konci roka spätne. Ešte som to nerobila, tak preto niekto poraďte ako na to? A ako je to správne.

Ale ak to má byť podľa toho, či jazdil v meste alebo mimo a prerátať to benzínom, ktorý bol práve a za akú cenu nakúpený, tak to aby som už aj začala.
jana991
16.03.05,13:29
Prosím, prosím, tak ako?
jamajka
17.03.05,12:32
Janka, nesleduj v akom režime koľko odjazdil, na prepočet použi kombinovanú spotrebu z technického preukazu (to je tá zlatá stredná cesta). Robím to tak roky a daňových kontrol som mala neúrekom, všetky mi to schválili. Pa.