frekomrkva
17.01.07,09:58
Dobrý deň, veľmi by som ocenil radu, ako vyúčtovať, resp. určiť svedočné. Súd sa bude konať zajtra v KE, to znamená cestu z BA do KE a späť. Jazda bude vykonaná súkromným autom. Na čo má zamestnanec právo? A ešte: V predvolaní svedka je kolónka - určenie svedočného. Mám niekto skúsenosti ?
Fany
17.01.07,09:02
Mal by si trochu bližšie rozpísať, či je súd vrámci firmy, či sa týka zamestnanca... takto je trochu problém zodpovedne sa vyjadriť, hlavne ohľadom toho svetočného.
Ohľadom cestovného si daj v hornom okienku vyhľadať "cestovné". Vytriedi ti otázky, v ktorých sa o tomto hovorí.
frekomrkva
17.01.07,09:06
Ďakujem mockrát, dúfam, že mi niekto nude vedieť poradiť. Prajem pekný deň.
frekomrkva
17.01.07,09:10
Jedná sa konkrétne o svedčenie v prípade vystavenia odborného vyjadrenia. Na súd boli predvolaní dvaja zamestnanci ktorí budú vypovedať ako svedkovia. Tlačivo (predvolanie svedka) obsahuje kolónku : Určenie svedočného, svedkovi treba vyplatiť v hotovosti...
A ja neviem ako určiť svedočné. Zdá sa mi predčasné vyčíslovať náklady, hlavne pri ceste autom.
Gido
17.01.07,09:20
Na predvolaní svedka je predtlač, čo má vyplniť zamestnávateľ, teda mzdu v prepočte na hod., ak mu v dôsledku účasti na súde nebude mzda vyplatená. Ďalej treba podľa zákona o cestovných náhradách vyčísliť cestovné pri použití súkromného vozidla, resp. zistiť výšku cestovného prostriedkami verejnej dopravy a prípadne ďalšie náklady, ktoré vznikli svedkovi v súvislosti s podaním svedeckej výpovede. O priznanej výške svedočného rozhoduje sudca a keď je preukázané, dá príkaz učtárni priznané svedočné svedkovi vyplatiť. Stačí toľko?
dana99
17.01.07,09:25
frekomrkva
17.01.07,09:26
Fajn. Ale ako určiť cestovné náklady, keď ja ich môžem len predpokladať?
frekomrkva
17.01.07,09:30
Srdečná vďaka. Je možné niekde nájsť príklad takéhoto určenia svedočného?
Gido
17.01.07,09:36
Vypočítať pred pojednávaním. Zobrať kópiu techničáku. doklad o cene PHM, poznačiť si odjazdené km a na základe toho vypočítať cestovné a toto predložiť na pojednávaní po výpovedi sudcovi. Sudca však nemusí priznať cestovné za použitie osobného vozidla, preto doporučujem mať k dispozícii aj cenník cestovného autobusom a MHD. na náhradu cestovného v takejto výške má svedok nárok, ak použil osobné vozidlo a sudca náhradu nepriznal. Ale ak cestovali v aute dvaja, je zdôvodniteľné jeho použitie a aj nárok na priznanie cestovného za použitie vozidla vodičovi.