sybila3
17.01.07,10:02
Ahojte, nelezú vám faktúry z orangu na nervy, ja sa v nich nemôžem vyznať a stále mi to nesedí. Teraz mám faktúru, je tam suma spolu, potom mínusom platba za telefon a k úhrade 99,- Sk. Takže uhrádzať sa bude 99 ale na tú platbu za telefon nemám doklad, čo s tým. díky
mysimis
17.01.07,09:12
Podľa toho čo popisuješ, čítaš asi údaje z informácie o stave účtu. Súčasťou by mala byť aj faktúra. Popíš všetky údaje z fa - potom Ťa usmerníme.
ekopo
17.01.07,09:18
V Orange je dané určité zúčtovacie obdobie. Ak v tomto období zakúpiš napr. telefón, príde Ti zvlášť FA, ktorú si buď už uhradila pri nákupe telefónu, alebo ju uhradíš zvlášť. V info o stave účtu ešte nemusí byť zohľadnená prípadná platba za telefón, preto sa netreba príliš riadiť priloženým šekom, budeš mať potom preplatok, ktorý sa Ti ale zohľadní v ďaľšom zúčtovacom období.
liba2
17.01.07,09:20
... alebo faktúra trčí u toho kto kupoval mobil .... aj s dokladom o zaplatení za mobil.
sybila3
17.01.07,09:28
Takže na faktúre je suma 1620 to je spolu, potom je odrátaná platba za telefon 1521 a k úhrade je 99. Neviem ako mám nahodiť tú fa do softu, keď je tam tá platba odrátaná a teraz som našla doklad o zaplatení v hotovosti a na doklade je za tú fa hradených tých 99 ale neviem ako zaúčtujem 1521, čo je odrátaná na fa?
mysimis
17.01.07,10:09
Za ten telefon teda niekto musel zaplatiť tú sumu 1521,- Sk a doklad o úhrade, len nemáš doklad o úhrade. Ty si nahoď do softu faktúru na sumu 1620,- Sk a keď získaš doklad o zaplatení tlf, dáš čiastočnú úhradu fa a keď zaplatíš 99,- Sk, už len douhrádzaš záväzok.
sybila3
17.01.07,10:33
Takže každopádne musí byť na tú úhradu doklad, to som chcela vedieť, či to mám pýtať od dotyčného. díky
mysimis
17.01.07,11:30
Keby si ten doklad nemala, ostal by Ti nezaplatený záväzok voči firme Orange.
Pru
02.12.08,21:24
no ja mám strašný problém so SZČO, raz nemá faktúru, potom a to je dosť často doklad o zaplatení, neskutočné, od marca pýtam doklad o úhrade každý druhý týždeň, faktúry stále vyskakujú ako neuhradené, ale uhradené boli.
Teraz zas doniesol doklad a nemám faktúru, no neskutočné. Keď nemám fa môžem VPD vystaviť ako réžiu?
u.erika
02.12.08,21:42
Ku každej FA dostaneš aj informáciu o stave účtu, tam máš FA aj z predchádzajúcich obdobiach. Skús to dať do účto podľa toho s VPD, no neviem či Ti to DÚ uzná za DV.Je aj druhá možnosť: FA od Orange vôbec neevidovať do záväzkov, ani do DV.
Pru
03.12.08,09:15
no aj tak som rozmýšlala, že by som pri dodaní dokladu o zaplatení vystavila len VPD a dala do réžie. lebo fakt ma to už nebaví
Zoltán Kovács
03.12.08,09:21
no aj tak som rozmýšlala, že by som pri dodaní dokladu o zaplatení vystavila len VPD a dala do réžie. lebo fakt ma to už nebaví

Nemáš podklad, že čo si uhrádzala.
Pru
05.12.08,08:53
no to je fakt. keď nebude faktúra, tak potom to dať ako VNZD?
jalenka
03.01.09,21:27
Poraďte:
faktúra z orange:
koniec zučtovacieho obdobia: 12.12.2008
Deň dodania služby 15.12.2008
Dátum vyhotovenia 15.12.2008
Dátum splatnosti: 29.12.2008


mesačný poplatok VPI 300 13.12.2008-12.1.2009 1400 Sk

rozne položky pretelefovania ( na inú sieť, roaming,hovory,.....
607 Sk

Otázka:
musím rozučtovať mesačný poplatok na rok 2008 a rok 2009m alebo to dám celé do r. 2008
kedy je daňová povinnosť

Veľmi pekne ďakujem, tieto faktúry ma deprimujú
Orsz
03.01.09,21:31
Poraďte:
faktúra z orange:
koniec zučtovacieho obdobia: 12.12.2008
Deň dodania služby 15.12.2008
Dátum vyhotovenia 15.12.2008
Dátum splatnosti: 29.12.2008


mesačný poplatok VPI 300 13.12.2008-12.1.2009 1400 Sk

rozne položky pretelefovania ( na inú sieť, roaming,hovory,.....
607 Sk

Otázka:
musím rozučtovať mesačný poplatok na rok 2008 a rok 2009m alebo to dám celé do r. 2008
kedy je daňová povinnosť

Veľmi pekne ďakujem, tieto faktúry ma deprimujú

Musíš rozdeliť na rok 2008 a 2009, ak je to v PU. Ale tu sme v JU, a dáva sa to celé dňom zaplatenia.
Pru
27.01.09,10:54
Prosím Vás poradiť, mám stále ten istý problém zo SZČO, od začiatku roka mu tlačím, čo má neuhradené fa z orangu, už ich je 10, on ich má uhradené, ale nemá doklad, že zaplatil v hotovosti. Už ma to nebaví, ako by sa to dalo riešiť, už hovoril, že aj tam bol, dal to urobiť, potom tam nebola pracovníčka a podobne, ale potrebujem ukončiť rok, poraďte. ďakujem
Pru
03.02.09,08:48
Nevie mi nikto poradiť? Mohla by som to dať ako VNZD?
Pru
06.02.09,09:01
Prosím Vás, nevie mi nikto poradiť, tie doklady o úhrade mi nedodal ani nedodá, lenže to zaplatené bolo, lebo by ho odpojili, keby nie. Tak neviem ako to zaúčtovať, ale nemôžem to nechať visieť v záväzkoch, keď viem, že to bolo uhradené. ďakujem
Lianka
06.02.09,09:31
Uvazujem...

a) posli im odsuhlasenie pohladavok a zavazkov... a ak neeviduju pohladavky, nech ti napisu k tvojim evidovanym zavazkom datumy uhrad (to trva dlhsie)

Neviem, nakolko to je uctovne korektne, ale:

b) v prilohe kazdej faktury je saldokonto... ked uz nic ine, oprela by som sa o to, kedze tam su sumy a aj datumy, kedy boli jednotlive platby realizovane. (rychle riesenie)
Lianka
06.02.09,09:35
V kazdom pripade by som mu povedala, ze za takych okolnosti to viac uctovat nebudem. Nemam rada neporiadnych klientov. Ked nebude mat doklad, nebude to mat vo vydavkoch. A to odsuhlasenie pohladavok a zavazkov sluzi najma na overenie toho, ci pohladavky a zavazky u oboch stran navzajom sedia.
Marianna01
06.02.09,09:41
Nevie mi nikto poradiť? Mohla by som to dať ako VNZD?

určite nie, nemôžeš znížiť záväzky bez dokladu... Bez spolupráce s klientom to nepôjde, on si to musí vybaviť s Orangom. Nerozumiem, prečo tieto veci neriešia ľudia cez telefón, ušetria kopu čakania v pobočkách, za pár pretelefonovaných korún sa to oplatí. Stačí, ak tam zavolá a požiada o vystavenie kópií alebo opisov dokladov o úhrade.
Pru
06.02.09,09:44
No už ma to štve, skúsim tam zavolať ja, lebo sa nedočkám. Nie je to prvýkrát čo za neho riešim chýbajúci doklad, len aby si nato nezvykol.
ZuzanaP
06.02.09,09:45
určite nie, nemôžeš znížiť záväzky bez dokladu... Bez spolupráce s klientom to nepôjde, on si to musí vybaviť s Orangom. Nerozumiem, prečo tieto veci neriešia ľudia cez telefón, ušetria kopu čakania v pobočkách, za pár pretelefonovaných korún sa to oplatí. Stačí, ak tam zavolá a požiada o vystavenie kópií alebo opisov dokladov o úhrade.


Tie však Orange nerobí, teda aspoň pred rokom nerobil.... Už som sa stretla viackrát s takýmito prípadmi a úhradu som si zaevidovala iba v evidencii záväkoz, aby tam neviseli, keďže de facto sú uhradené.
Marianna01
06.02.09,09:47
No už ma to štve, skúsim tam zavolať ja, lebo sa nedočkám. Nie je to prvýkrát čo za neho riešim chýbajúci doklad, len aby si nato nezvykol.

neboj sa, zvykne si :D:confused:
to ber ako moju vlastnú skúsenosť, potom nestíham nič robiť, len vybavovať veci za klientov, odmena za to veškerá žádná. Tak si to radšej vydiskutuj vopred s ním - zoženiem vám tie doklady, ale nebude to zadarmo. Mimochodom, v Orange budú chcieť nejaké vstupné údaje na klienta, tak sa priprav.
Pru
06.02.09,09:57
No tak som volala, aj vstupné údaje som vedela, ale milý pán mi povedal, že to musí ísť na predajné miesto, kde to hradil, asi ma porazí, od marca do od neho vypytujem. Tak neviem, čo, nemôžem si ani účto prehodiť do tohoto roka na eurá, ani výplatu urobiť.
Pru
06.02.09,10:10
Ako si si ich uhradila v záväzkoch, cez ID?
ZuzanaP
06.02.09,10:14
Ako si si ich uhradila v záväzkoch, cez ID?
Soft mi dovoľuje pridať úhradu v evidencii záväzkov, rovnako ako napr. kurzové rozdiely.
Pru
06.02.09,10:44
Mne povoľuje dať úhradu v záväzkoch, ale len pokl. dokladom, bankou alebo ID. Takže ID by to bolo najlepšie, lebo tam nie je zaúčtovanie a nič to neovplyvní. No ešte ho skúsim tento týždeň ponaháňať.
Efinečka
06.02.09,11:08
Skús presvedčiť majiteľa na elektronické posielanie faktúr od Orangu. Je to plnohodnotný podklad aj pre daňové účely. Ako náhradný doklad o zaplatení sa dá použiť aj informácie o stave účtu resp. pri daňovej kontrole si zaplatím kópie chýbajúcich dokladov.
nikula
07.02.09,08:37
Chcem sa opýtať, môže si dať živnostník do nákladov mobil, ak je vedené na jeho meno, ale nie je na IČO?
A ešte, ak má živnostník 2 telefóny a faktúra mu chodí za obidve spolu, môže ich dať do nákladov obidve, alebo si faktúru rozdelí a dá iba jeden?
Lianka
08.02.09,11:42
Chcem sa opýtať, môže si dať živnostník do nákladov mobil, ak je vedené na jeho meno, ale nie je na IČO?
A ešte, ak má živnostník 2 telefóny a faktúra mu chodí za obidve spolu, môže ich dať do nákladov obidve, alebo si faktúru rozdelí a dá iba jeden?

Odporucala by som jeden, najma, ak nema zamestnancov a pises, ze oba su od jedneho mobilneho operatora. Ale ak ma argumenty a vie si obhajit oba... - je to na nom.
Osobne uctujem aj take bez ICA (jeden klient ma na nom vyhodnejsie podmienky ako, keby mal na ICO), ale odporucala by som prepisat fakturaciu cim skor na zivnost - ICO.
Kuk link:
http://www.porada.sk/t101667-nepodnikatelske-faktury-orange-do-ju.html
Efinečka
09.02.09,12:35
Bez IČo sa to chová ako súkromný mobil, nedala by som to do nákladov. Pri dvoch telefónoch od jedného operatora - radšej nie, keď to nevie zdôvodniť, že je pre zamestnanca.