Luna
09.06.04,08:13
Existuje nejaká ochraná doba napr.2 roky pred nástupom na starobný dôchodok? Pozerala som zákon ožno som to prehliadla,alebo to tam už v novom zákone nie je?
Jozef Mihál
09.06.04,06:53
Myslíte Zákonník práce a niečo ako zákaz výpovede pred nástupom na starobný dôchodok ?
Ak áno, tak skutočne žiadna ochranná doba pred nástupom na starobný dôchodok neexistuje, takže zákaz výpovede sa nevzťahuje na budúceho starobného dôchodcu.
§ 64 ZP.
Luna
09.06.04,07:37
Čakala som ,že vy tak promtne zareagujete.Tiež som si to myslela,ale včera ma presvičali,že musí niečo existovať.
vladan
10.06.04,10:29
myslím, že takáto ochranná doba neexistuje. Ak mám dobré informácie, ani dôvod, že nadobudol vek starobného dôchodcu nie je dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru. Zamestnanec sa musí sám rozhodnúť, či chce ísť do dôchodku alebo ostáva pracovať naďalej. Len myslím, že tam musí byť upravená pracovná zmluva, lebo on môže mať pracovný pomer dojednaný len na dobu určitú - tuším iba jeden rok. Najviac tri roky. Skúste pozrieť Zákonník práce § 48. Tá doba trvania pracovného pomeru s dôchodcom - neviem, či sa to náhodou nezmenilo.
Pán Mihál - nepomôžete, ak viete?
Jozef Mihál
10.06.04,10:44
V ZP je obmedzenie, že prac.pomer na dobu určitú možno dojednať najviac na 3 roky (§ 48). Toto obmedzenie však neplatí pri zamestnávaní starobného dôchodcu.

Ďalšia výnimka týkajúca sa star.dôchodcu je v § 66:

Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom Národného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok

A ďalej je zaujímavý § 76 - odchodné -

Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.
Hlinkovx
10.06.04,11:03
Pán Mihál, chcela by som sa opýtať, nakoľko ste mzdár a vyznate sa v problematike zákonov o socialnej poistovni:

Mamina mala isť na dôchodok v apríli, ale kvôli zmene zakona, musi este 9 mesiacov nadrabat.
Viem, že ked by ju vyhodili z prace, tak musi sa nahlasit na urad prace, ale odmietnut poporu a ist vypisat ziadost o predcasny dochodok.
Ale ako je to:
keby si dala sama vypoved, popr. ukončila pracovny pomer dohodou.
Mala by narok na odchod do predcasneho dochodku, bez znizovania tých percent za mesiace?
Dakujem za Vasu skoru odpoved
Jozef Mihál
10.06.04,11:16
Podľa môjho názoru je jedno, či ju "vyhodia" alebo si dá výpoveď sama, či dohodou.
Ani v zákone o SP ani v zákone o službách zamestnanosti sa nerozlišuje medzi dôvodmi, prečo nie je zamestnaná, spôsob straty zamestnania nie je podstatný.

Skôr by som si dal ale pozor na § 36 odsek 5 písmeno a) zákona 5/2004 - ak úrad práce okamžite pri zaraďovaní Vašej mamy do evidencie uchádzačov jej ponúkne "vhodné zamestnanie" a ona to odmietne, nemusia ju zobrať do evidencie a tým pádom nie je nárok na podporu atď.
Hlinkovx
10.06.04,11:37
Pan Mihal, dakujem za Vasu promptnu odpoved. Myslim si, ze robotu v Prievidzi neponuknu nikomu ani mladsiemu a nieto cloveku, ktory "to ma za par" pred dochodkom. Ale som rada, že ste ma upozornili aj na tuto moznost.
Jozef Mihál
10.06.04,11:45
Rado sa stalo. Mohol by som Vás poprosiť, aby sme ma informovali, ako to napokon dopadlo ? Či prax (= Sociálna poisťovňa s úradom práce) povie to isté, čo teória v zákone...
Veva
14.06.04,15:21
Hlinkovx ,ak som si dobre prečítala píšete ,že by mamina mala nárok na odchodné pri nástupe na predčasný dôchodok ,ale zákonník práce také slovo v § 76 odst.6 nedefinuje , ale môže to býť v KZ alebo internej smernici určené o akú výšku sa jedná .